Tviterapskats: Terorakti Eiropā, Vējoņa akcents un pokemons-ķešmūdzis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 3 mēnešiem.

No viena terorakta līdz otram – pa vidu izgaismojot gan sociāli tīklu gaišās, gan ēnas puses, daudz iespēju ātri iegūt informāciju, palīdzēt citiem, vienlaikus arī pa vidu sarunāt muļķības un izplatīt pat apzinātus melus. 

Tikmēr mūsu pašu mājās –  daži savos prātos ir uzbūvējuši tik augstas kremļa sienas, ka tiem mikroblogošanas vietnē "Twitter" sevi par apsmieklu jāpataisa, lai uzzinātu ka prezidents runā malēniešu izloksnē. Tāpat kāds mūsu ministrs šonedēļ, kustinot asti, daudzus gan iepriecināja, gan samulsināja. 

"Brexit”, Tramps, Turcija, Sīrija un bēgļi. Nica un smagie auto vispār. Olimpiāde, dopings un Krievija (un kas tam sekos). Kas tālāk? Noraizējies ir tviterlietotājs Kārlis Apkalns @apkalnsLV.  Viņš nav vienīgais. Trauksmainā laikā dzīvojam, kurā informācija ceļo ļoti ātri – zibenīgi. To diemžēl izmanto gan labiem, gan ne pārāk labiem nodomiem. Un tomēr tam visam pa vidu atrodas vieta arī klasikai, kā mums nodemonstrēja Turcija. Bija pat piemirsies, ka pastāv tāda varas maiņas metode kā apvērsums... Un kas mums to atgādina? NATO dalībvalsts un Eiropas Savienības  kandidātvalsts. Pārsteigts ir Sandris Metuzāls @SMetuzals. Daudziem ir dīvaini raudzīties, kā turku policisti arestē NATO karavīrus un NATO iznīcinātājs šauj pa NATO helikopteriem un tankiem.

Satrauc arī terorakti Eiropā – trīs uzbrukumi astoņu dienu laikā Eiropā. Pēdējais Minhenē – un no sociālo tīklu viedokļa kārtējo reizi varējām pārliecināties par to, cik ātri informācija par uzbrukumu pāršalc pasauli un cik daudz iespēju ir kādu kļūdu vai pat apzinātus melus noturēt par patiesību šādās situācijās. Var tikai minēt, kādēļ cilvēki izmanto šādus gadījumus un izplata sociālajos tīklos nepatiesas, interneta ārēs uzietas bildes – droši vien cerībā iegūt kādu ievērību.

Otra tendence jau ir nopietnāka, raugoties no drošības dienestu pozīcijām. Mūsdienās, kad jebkurš no jebkuras vietas pasaulē praktiski var radīt un pārraidīt video tiešraidi. Tam nepieciešams tikai viedtālrunis un internets, tas kļūst par nopietnu izaicinājumu.

Arī šoreiz Vācijas policija lūdza nepārraidīt tiešraidē sociālajos tīklos apkārt notiekošo, kamēr uzbrucējs nav noķerts, bet ir acīmredzams, ka ar lūgumu vien nepietiek.

Apzinās vai neapzinās ļaudis, ka šādas tiešraides var palīdzēt ļaundarim aizmukt, to,  ka var ciest vēl cilvēki, bet šādu vidotiešraižu no Minhenes netrūka. Varbūt tiešām policijai jāmāca un prātīgākajiem ļaudīm ir jāseko Briseles piemēram – un šādās krīzes situācijās jāpārpludina internets ar, piemēram, savu kaķu un citu mājdzīvnieku tiešraidēm.

Ja nav mājdzīvnieku, tad, protams, var izlīdzēties ar pokemonu ķeršanas tiešraidi — tās arī internetā kļuvušas diezgan populāras un, šķiet, būs aizrāvušas arī mūsu valodniekus. Bārbala Simsone @durvjupele ziņo, ka tikko uzzinājusi, kā latviešu valodnieki piedāvājuši latviskot vārdu "pokemons".

Pirmajā mirklī šķiet, ka valodniekiem varbūt nevajadzētu visur līst, bet no otras puses: ķešmūdžu ķērāji ir pilni Rīgas parki — tas tomēr skan visai burvīgi. Pilnīgi noteikti labāk nekā datortermini starpene un ievaddatne.

Par valodu runājot, gadās tādi amizanti brīži, kad Nacionālās apvienības tautumeita uzzina, ka Latvijā ir dialekti un izloksnes. Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces (Nacionālā apvienība) biroja bijusī vadītāja Rita Eva Našeniece savā tviterkontā šonedēļ pauda uzskatu, ka prezidenta Raimonda Vējoņa runā var saklausīt krievu valodas akcentu. Našeniece pat izvirza  versiju, ka prezidents audzis ģimenē, kurā runāts krieviski.

Ilgi nākas tviterlietotājiem skaidrot, ka tā ir augšzemnieku dialekta sēliskā izloksne jeb, vienkāršāk sakot, — malēniešu. Tikpat ilgi aktīviste spurojas pretim, beigu beigās paliekot pie tā, ka izloksne ir izloksne, bet krievu valodas akcentu varot just prezidenta angļu valodas izrunā.

Iespējams, dažiem krievi un krievu valoda rādās visur. Varbūt tāpēc, ka pašiem galvā Kremlis ieperinājies. Tāds ir Didža Melbikša @didzis_m spriedums.

Galu galā sociālie portāli tiešām ir ātrs, efektīvs un visiem pieejams veids, kā padarīt sevi smieklīgu — to visiem atgādina Kristīne Želve:

Smieklīgu sevi padarīja arī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (Zaļo un zemnieku savienība), kurš ar atvērtu sirdi Latvijas Raidījumā "Krustpunktā" stāstīja, ka eksperimentālā kārtā barojis savu suni ar "Dogo" barību. Pēc tam suns jūtas forši, tas kustina asti. Imants Vīksne @imisIV vaicā:

Gluži kā čigāns ar zirgu, kuru atradināja no ēšanas un būtu atradināts arī no dzeršanas, ja nenosprāgtu, smīn citi tviterlietotāji. Bet, ja nopietni, ir atrasta iespēja ietaupīt naudu — kāpēc budžeta naudu jātērē zinātnei, jāsertificē laboratorijas, var taču uzticēt eksperimentus ministram. Tā ironizē Romāns Meļņiks @romans_melniks:

Un gluži kā anekdotē šonedēļ risinājās notikumi tviterī ap kolēģa Aida Tomsona pamanītu, iespējams, "Islāma valsts" karogu, kas karājās iepiņķerējies vados kaut kur Bolderājā. Tūlīt pat interesi izrāda "Sadales tīkls", kas pēc brīža secina — viss ir kārtībā, viss mierīgi. Tie neesot viņu vadi, kuros lupata plīvojot.

Uzmetiet uz tramvaja vadiem — būs "Rīgas satiksmes" problēma, viedi ar smīnu pamāca Kārlis Mucenieks @engeneerK.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti