Apsveikumu valsts svētkos ir tik daudz, ka uzskaitīt tos nav iespējams – sveic uzņēmumu konti, sveic mediji un sveic arī vienkārši tvitera lietotāji. Tā Ministru kabineta oficiālais tvitera konts @Brīvības36 tvīto:
Daudz laimes mums visiem Latvijas dzimšanas dienā! Jau pavisam drīz būs #Latvijai100
— Valdības māja (@Brivibas36) November 18, 2014
Sava sveicienu artava Latvijai tiek arī no ārvalstīm. Labākās tvitera diplomātijas tradīcijās Daļa Gribauskaite, Lietuvas prezidente, Latviju proklamēšanas dienā sveic pat latviski:
Congratulations to #Latvia on #Independence Day! Apsveicam Latvijas Republikas proklamēšanas dienā!
— Dalia Grybauskaitė (@Grybauskaite_LT) November 18, 2014
Tomēr ģeopolitiskā situācija parādās arī tviterī. Vislabāk laikam to pasaka Sanita Jemberga: "Un pirmie valsts svētki manā mūžā ar skaidru apziņu, cik viss mums apkārt ir trausls." Viņai piebalso Liene Brizga-Kalniņa:
@jemberga vai ne? Nekad agrāk nebija šis iekšējais čuksts - cerams, ka ne pēdējie, cerams, ka tās nebūs nākotnes skumjās atmiņas.
— Liene Brizga-Kalnina (@LieneBrizga) November 18, 2014
Savukārt Agnese Margēviča raksta:
Dižtorti par godu Latvijas valsts 96.dzimšanas dienai sponsorē SMScredit. Bēdīgs laikmeta nospiedums. pic.twitter.com/q20eMj3ujO
— Agnese Margēviča (@AgneseMargevica) November 17, 2014
Bet tviterī var atrast ne tikai nopietnas pārdomas. Ja vēlaties uzzināt, kāda uguņošana 18.novembrī bija kurā Latvijas pusē, tviteris ir īstā vieta.
18.novembra salūts Talsos pic.twitter.com/PJWP0iYyhy
— Artūrs Reinholds (@Reinholds_Media) November 18, 2014
Liepājas salūts - http://t.co/m8KtV1l9mW pic.twitter.com/lgB4xHgiuT
— Valters (@VPelns) November 18, 2014
Latvijas valsts svētki Ogrē http://t.co/VTVU1skFYN pic.twitter.com/JX4ps027gC
— Ogres novads (@Ogresnovads) November 19, 2014
Svētku salūts, foto: Gatis Dieziņš pic.twitter.com/QebFjufOIz
— Sandra (@sandradiezina) November 18, 2014
Bet jau dažās dienas pēc salūta pienāk diena, kas iezīmē gadu pēc Zolitūdes "Maximas" traģēdijas. Var manīt, ka cilvēki ir nikni un neapmierināti. Līdzās līdzjūtībām cietušajiem skan asa kritika, turklāt tviteris lielākoties iztiek bez jociņiem un asprātībām. No ironijas gan nekur neizbēgsi. Tā Gatis Tropiks raksta:
Zolitūdes traģēdijā pirmie vainīgie jau notiesāti un saņēmuši sodu 1900 EUR apmērā... es teikšu tā, mūsu valstī tiešām vis ir kārtībā.
— Gatis Tropiks (@Ga4a) November 21, 2014
Vēl tvitera lietotāji kritizē to, ka notikušo sauc par Zolitūdes traģēdiju:
Kādēļ Zolitūde ir ieguvusi to neslavu tikt piesauktai kopā ar vārdu "traģēdija"? Kādēļ ne konkrētāk, piemēram Maxima. Vai Re&Re.
— Artis Pupiņš (@ArtisPupins) November 21, 2014
Runājot par "Re&Re", Inga Paparde raksta:
Sajutos tik dīvaini, redzot, ka uz Zolitūdes tragēdijas piemińas brīdi Re&Re īpašnieki bija ieradušies ar 4 miesassargiem
— Inga Paparde (@papardella) November 21, 2014
Tomēr lielāko tvitera lietotāju un, iespējams, visas Latvijas sabiedrības sašutumu raisa tas, ka iespējamie vainīgie tā arī nav ne atrasti, ne nosaukti, nemaz nerunājot par tiesāšanu vai sodīšanu. Juris Mucenieks rūgti ironizē:
Pirms gada tika solīts, ka pirmie vainīgie Zolitūdes traģēdijā tiks nosaukti jau pavasarī. Laikam aizmirsa tikai pateikt, kurā pavasarī.
— Juris Mucenieks (@juris_mucenieks) November 20, 2014
Bet 21.novembris ir ne tikai Zolitūdes traģēdijas diena. Šajā pašā dienā pirms gada Ukrainā sākās Maidans, kurā februārī snaiperi nošāva vairāk nekā 100 protestētājus un protesti lika bēgt tā brīža Ukrainas prezidentam Viktoram Janukovičam.
1 tweet that shook the world: 1 year ago today, #Ukraine journalist @mefimus called on citizens to gather on #Maidan. pic.twitter.com/HoyCmuxyM8
— Lucian Kim (@Lucian_Kim) November 21, 2014
"Tiksimies pusvienpadsmitos vakarā pie Brīvības pieminekļa. Ģērbieties silti, līdzi ņemiet lietussargus, tēju, kafiju un draugus," ar šādu tvītu pirms gada Ukrainas žurnālists Mustafa Naiems aicināja cilvēkus protestēt pret Ukrainas valdības atteikšanos no kursa uz Eiropu.
Jautāts, vai zinot to, kā viņa aicinājums beigsies – ar Krimas okupāciju, karu Austrumukrainā, vai viņš aicinātu cilvēkus protestēt vēlreiz, viņš feisbukā raksta, ka aicinātu gan: "Ja tajā slapjdraņķa vakarā mēs nebūtu izgājuši ielās, nogalināto, sakropļoto un zaudēto dzīvju būtu daudz vairāk. Mēs varējām pazaudēt veselu paaudzi un nākotni."
Brīvība, neatkarība un atbildība ir vērtības, kuras zaudē savu saturu, ja tās nepielieto ikdienā. #zolitūde maxima #21.11.2013.
— Margita ŠtāleKrēmere (@_margita_) November 21, 2014
Tā tviterī raksta Margita Štāle Krāmere par Zolitūdi, bet šos vārdus laikam var attiecināt uz lielāko daļu nedēļas notikumu – gan 18.novembri, gan Zolitūdes "Maximas" traģēdiju, gan Ukrainas Maidanu.
Bet atgriežoties Latvijā.
Latvieša tviterstresa #SOS triloģijas #sniegs #odi #sēnes 1. daļa ir sākusies. Laimīgu jauno tvitergadu!
— saprge (@saprge) November 21, 2014
Tā raksta @saprge, komentējot vispārējo sniega trakumu, kas pēc pirmajām baltajām pārslām pārņēmis tviteri. Šķiet, katrs tvitera lietotājs ir pārliecināts, ka īstenam latvietim ir nevis jāstāda koki, jāaudzina dēli un jāsit čūskas, bet gan jāatrāda sava pirmā sniega bildīte vai jāizstāsta, cik biezs un cik skaists sniedziņš uzsnidzis viņu pagalmā.
Netrūkst arī kurnētāju, kuriem Maija Spiļka Vaite gan iesaka sekojošo:
Ko visi čīkst un vaid?! Labāk papriecājies kā bērns-ielec lielākā sniega čupā,izbāz laukā mēli lai pārslas krìt uz tās un smejies. #sniegs
— Maija Špiļka-Vaite (@spilkavaite) November 21, 2014
Bet noslēgumā – aizvadītā sestdiena, kas it kā darbadiena, it kā nē -, ir iedvesmojusi arī Dzintri Kolātu. Viņš aicina tvitera ļaudis palīgā izdomāt iemeslu pusdarbsestdienā nekur neiet un, protams, idejas plūst ar straumi.
Vilnis G. piedāvā attaisnoties, ka “paslīdēju un iegāzos peļķē, knapi izpeldēju”
@Dzintris paslīdēju un iegāzos peļķē, knapi izpeldēju
— Vilnis G. (@vilnis04) November 22, 2014
Māris Bkalns domā, ka klātneesamību izskaidrot var šādi:
@Dzintris Nevaru atslēgt vārtiņus, sēta nojaukta!
— Maris Bkalns (@bkalns) November 22, 2014
Angie iesaka atzīties godīgi, kā ir:
@Dzintris man liels negribas spēks!:)
— angie (@consumant) November 22, 2014
Bet Dace Rukšāne piedāvā šādu attaisnojumu:
@Dzintris aura pazuda. Kamēr neatradīšu, nevaru cilvēkos rādīties.
— Dace Ruksane (@Ruksane) November 22, 2014
Tiem, kam tuva klasika, varētu noderēt Jāņa Ļaha variants:
@Dzintris Suns apēda grāmatzīmi. Nācās izlasīt grāmatu līdz galam.
— Jānis Ļahs (@Ljahs) November 22, 2014
Šie attaisnojumi, lai gan domāti pusdarbsestdienai, varbūt noderēs arī kādā darba dienā. Galu galā, pirmdiena ir jau rīt.