Labrīt

Līgatnē notiks pirmais rakstīšanai veltītais festivāls "Rakstivāls"

Labrīt

Arvils Ašeradens: Nodokļu ieņēmumi šogad ir labāki, ar finansēm budžetā nav tik labi

Lai popularizētu Svētā Jēkaba ceļu Latvijā, notiks pārgājieni visa ceļa garumā

Lai popularizētu Svētā Jēkaba ceļu Latvijā, notiks pārgājieni visos 24 etapos

25. jūlijs ir Svētā Jēkaba diena, kas ir nozīmīgs datums visiem Eiropā tik populārā Svētā Jēkaba jeb Santjago ceļa gājējiem. Šo dienu piekto gadu īpaši atzīmē arī Svētā Jēkaba ceļa asociācija Latvijā. Šogad tā rīko sevišķi lielu pasākumu – "Viena diena Latvijā kā katra diena Spānijā", kas notiks šo sestdien. Tā laikā visos Latvijas Svētā Jēkaba ceļa 24 etapos būs pārgājieni, ko vadīs brīvprātīgie, kam ir plašas zināšanas gan par ceļa praktisko, gan garīgo būtību. Daļā etapu vietas jau aizpildītas, bet uz vairākiem pārgājieniem vēl iespējams pieteikties.

"Šī ir viena no pasēm, ar kuru es gāju pāri Latvijai. Pirmais zīmodziņš ir Svētā Jēkaba katedrāle. Tad mēs gājām uz Skaistkalni. Seši etapi – caur Salaspili, Ķegumu, Bruknu un tā tālāk," – Sandra Rone, Latvijas Svētā Jēkaba ceļa asociācijas vadītāja, rāda tieši vienu no savām Latvijas svētceļnieka pasēm. Šobrīd tās ir pieejamas aptuveni 15 Latvijas vietās – baznīcās, tūrisma centros, naktsmītnēs. Uz Latvijas pases vāka ir Svētā Jēkaba zvaniņš, tajā izlasāmi noteikumi svētceļniekiem, redzama arī karte, kur var novērtēt attālumu no Latvijas līdz Svētā Jēkaba katedrālei Spānijas pilsētā Santjago de Kompostela.

Sandras Rones svētceļnieka pase
Sandras Rones svētceļnieka pase

Sandras pase ir pilna ar zīmodziņiem, kas vēsta par vietām, kur viņa ceļa laikā bijusi. Redzams, ka daļa zīmogu ir speciāli izveidoti, jo tajos ir Jēkaba ceļa simbolika. Viņa stāsta: "Priecājamies par to, ka zīmodziņi mums aug tā kā sēnītes. Cilvēki paši izsaka iniciatīvu. Vai nu izgatavo paši,  vai lūdz mūsu palīdzību. To katrā etapā kļūst arvien vairāk. Pēc Spānijas parauga, lai būtu katrā etapā vismaz divi, tad šobrīd tā jau arī ir."

Svētā Jēkaba ceļš Latvijā tapis piecus gadus. Pirms mēneša līdz ar Vidzemes etapu marķēšanas pabeigšanu tā veidošana noslēdzās pilnībā. Kopumā izstrādāts 562 kilometru garš ceļa maršruts, kas sastāv no 24 etapiem. Lai arī ceļš izveidots, tā īstenotājiem darba netrūkst, jo procesā daudz kas mainās un attīstās. Jo sevišķi mainīgs elements ir naktsmājas, kas gan nāk klāt no jauna, gan aizveras, turpina Sandra Rone: "Par naktsmājām mēs skaidri zinām to, ka tas darbs būs katru gadu. Nepārtraukti mēs tās pēc katras ziemas sezonas pārbaudīsim, apzināsim un mainīsim informāciju mājaslapā. Priecājamies par tām vietām, kuras ir atzīmētas kā tikai "Camino" gājējiem, kur citi gājēji nakšņot nevar. Tādas arī pamazām veidojas."

Sandras Rones svētceļnieka pase
Sandras Rones svētceļnieka pase

Arī svētceļotāju pa Latvijas ceļiem kļūst ar katru gadu vairāk. Precīzu statistiku zināt nevar, jo cilvēku skaitu var nofiksēt tikai pēc tā, cik Latvijas pasu ir izmantotas, taču ne visi tās izmanto, vēl daļa cilvēku iet ar kādā citā valstī izņemtu svētceļnieka pasi.

"Šogad jau tagad ir divreiz vairāk nekā pagājušajā gadā. Šogad mēs esam izdalījuši apmēram 1500 pasīšu. Pagājušajā gadā tie bija kādi 800. Vairāk nāk cilvēki no ārvalstīm. Protams, no Igaunijas un Lietuvas, bet arī no Polijas, Vācijas un vēl citām zemēm," stāsta Sandra Rone.

Lai popularizētu Svētā Jēkaba ceļu Latvijā, šo sestdien notiks vēl nebijis liels pasākums visa ceļa garumā ar nosaukumu "Viena diena Latvijā kā katra diena Spānijā". Sandra Rone skaidro: "Visos 24 etapos notiks pārgājieni, kurus vadīs mūsu brīvprātīgie – ceļa veidotāji. Visiem ir liela pieredze gan ceļa veidošanā Latvijā, gan ceļu iešanā Spānijā, Portugālē un citās zemēs. Mēs iesim un stāstīsim, un varbūt tā kādu iedrošināsim. Ir cilvēki, kas gatavojas ceļam uz Spāniju, tad Latvija ir laba vieta, kur iemēģināt to visu. Kā kārtot somu? Kādus apavus vilkt? Jautājumu ir daudz. Man pašai bija daudz jautājumu, kad es pirmo reizi gāju ceļā. Tad vēl šeit Latvijā ceļa nebija, bet es būtu bijusi priecīga, ja man kāds pateiktu svarīgas lietas priekšā."

Vienu no etapiem – no Salaspils uz Ogri – sestdienas pasākumā vadīs Inga un Jānis Feldmaņi. Viņiem pēdējo astoņu gadu laikā ir jau 12 svētceļojumu pieredze Spānijā, Portugālē un citviet. Pirmo reizi Latvijas ceļu viņi gāja 2020. gadā, kad Covid-19 ierobežojumu dēļ nācās atcelt lidojumu uz Spāniju. Kopš tā laika viņi ir ļoti aktīvi Latvijas ceļa popularizētāji, vada grupas Latvijā, piedalās "Camino" ceļa stāstu vakaros. Kā uzsver Inga Feldmane – viņu galvenais mērķis ir ikvienu iedrošināt sava ceļa pieredzei: "Ko mūsu ģimenei dāvā iespēja iet "Camino" un ko, droši vien, šis ceļš dāvās arī citiem – tā ir iespēja sajust un ieraudzīt Dieva radīto skaistumu mums apkārt, sajust Viņa klātesamību, apsardzību. Būt tiešām brīviem, atslēgties no ikdienas skrējiena un apzināties, cik maz ir nepieciešams, lai cilvēks būtu laimīgs. Tāpēc vēlos iedrošināt ikvienu – noiet savu "Camino", kaut vai vienu posmu Latvijā, un sajust šī ceļa īpašo un fascinējošo garšu. Tāpēc "Buen Camino!", un, iespējams, ka tiekamies uz kāda no ceļiem."

Pasākums "Viena diena Latvijā kā katra diena Spānijā" notiks sestdien, 27. jūlijā, un dažos etapos vēl ir brīvas vietas, uz kurām interesentiem ir iespēja pieteikties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti