Aizputes ūdenstornis vairāk nekā pusgadsimtu ar dzeramo ūdeni nodrošināja lielāko daļu pilsētas. Kā darbojusies ūdens padeves sistēma, tagad uzskatāmi var pārliecināties ar 3D maketa palīdzību. Turpat blakus vēl viens makets, kas ļauj izsekot ūdens ceļam caur dažādajiem zemes slāņiem no 290 metru dziļā pazemes urbuma līdz ūdenstornim. Tolaik to darbinājis sūknis, tagad katrs pats ar roku var uzpumpēt vizuāli izteiksmīgus gaisa burbulīšus, kas paceļas pa astoņu metru garo stikla cauruli.
Abus maketus pirmie izmēģina Ventspils novada Tārgales pamatskolas skolēni. “Bērniem ļoti patika šis modelītis. Izpētījām, kā tas darbojies, mums pastāstīja, kā ūdens tika pumpēts augšā,” stāsta Tārgales pamatskolas skolotāja Revita Sproģe-Golubeva.
Savas pārvērtības turpat 60 gadu senais ūdenstornis piedzīvoja pagājušajā vasarā. Redzamākās no tām – stiklotās skatu platformas uzstādīšana bijušo koka konstrukciju vietā. No jauna izbūvētas arī metāla kāpnes, kas bijušas pārāk šauras un nolietotas.
“27 metri ir līdz jumta galam, platforma ir 21 metra augstumā. Uz šīs platformas, kas ir zem tilpnes, būs iespējams nolaisties pa torņa ārpusi uz leju,” stāsta Aizputes novada domes projektu vadītāja Gunta Butrima.
Par bijušo ūdens tvertni, kurā savulaik glabāja 90 kubikmetru ūdens, tagad liecina vien arkas no dzelzsbetona sienas. Caur stikloto skatu laukumu iespējams ieraudzīt pilsētu un tās apkārtni. Lai uzlabotu redzamību, plānots uzstādīt teleskopu.
Tiesa gan, ne visiem apmeklētājiem ir iespējams nokļūt tornī, tāpēc tiek domāti tehnoloģiskie risinājumi, kas varētu tikt ieviesti nākamgad. “Mēs varētu uzlikt skatu laukumā augšā kameru, un ar dažādu tehnoloģiju palīdzību lejā to varētu redzēt cilvēki savos telefonos,” stāsta Butrima.
Aizputes ūdenstornis ir viens no 26 Latvijas un Igaunijas industriālā mantojuma objektiem, kas ar Eiropas fondu līdzfinansējumu pārtapis par tūrisma objektu. Šogad to jau apmeklējuši nepilni trīs tūkstoši interesentu.