Apmēram mēnesi pēc augstskolas absolvēšanas, nopērkot lidmašīnas biļeti tikai vienā virzienā un vienojoties tikai par lielajiem pieturpunktiem, Austra un Mārtiņš devās ceļā. Jo vairāk Austra un Mārtiņš stopoja, jo kļuva skaidrāks, ka tas ir tieši tas, ko viņi abi vēlas darīt.
"Sākotnēji bija tā, ka stopojām no Berlīnes, jo Lietuvā, Polijā jau vairākas reizes būts, un gribējās to stopošanu sākt mazliet tālāk. Tas bija apzināti. Tas, ka mēs Eiropā pavadīsim piecus mēnešus – tas gan galīgi nebija apzināti. Vienkārši tā sanāca," stāstīja Austra.
"Toreiz, kad studējām, bija doma, kad tad vēl, ja ne tagad? Tagad ikdienā tas ir apstiprinājies, jo abi strādājam pilna laika darbu," viņa piebilda.
Abi jaunieši piecu mēnešu laikā no Berlīnes Vācijā nokļuva līdz Lisabonai Portugālē, bet atpakaļ lidoja ar lidmašīnu un atgriezās Latvijā īsi pirms Ziemassvētkiem.
"Galamērķis nebija noteikts, jo īstenībā es toreiz pat nezināju, vai man tas patiks," atzina Austra. "Draugs pirms tam bija stopojis, viņam bija pieredze, bet man tās pieredzes vispār nebija, tāpēc mēs arī nopirkām biļeti tikai vienā virzienā ar domu, ka, ja nepatiks, vienmēr var griezties riņķī un braukt mājās.
Jo tālāk mēs stopojām, jo vairāk sapratām, ka tā lieta patīk arī man, un tad mēs vienkārši devāmies "pa straumi"," viņa stāstīja.
Jauniete norādīja, ka visu ceļojuma laiku tiešām stopojuši, un tam lieti noderējusi platforma "HitchWiki", kur ļoti precīzi aprakstīti ne tikai noteikumi stopošanai katrā valstī, bet arī labākās stopošanas vietas pilsētā.
Vienlaikus Austra arī atzina, ka stopošana nav tik skaista, kā to mēdz idealizēt, jo nereti sanāk gaidīt garas stundas dažādos laikapstākļos, taču tas noteikti ir labs veids, lai iepazītu vietējos iedzīvotājus.
Tāpat iepazīt citu valstu kultūru Austrai un Mārtiņam palīdzēja naktsmāju meklēšana un brīvprātīgais darbs. Visu ceļojuma laiku jaunieši bija sadalījuši tā, ka divas nedēļas stopoja, bet trīs nedēļas strādāja brīvprātīgajā darbā.
"Mums, pabeidzot augstskolu, finanšu līdzekļu nebija ārkārtīgi daudz, bet mums šis ceļojums izmaksāja 700–800 eiro uz abiem," atklāja Austra.
"Ir divi pamatprincipi, ko mēs ievērojām ceļojuma laikā, lai tas sanāktu. Viens ir platforma "CouchSurfing", ar kuras palīdzību vari palikt pie vietējiem naktsmāju devējiem.
Tas gan ir jāuztver nevis kā bezmaksas viesnīca, bet vairāk kā kultūras apmaiņa, jo ar naktsmāju saimniekiem reizēm kopā jāpavada arī brīvais laiks," viņa skaidroja.
Otrs veids, kā ieekonomēt, bija strādājot brīvprātīgajā darbā. To atrast palīdzēja platforma "Workaway". Tajā piereģistrējoties un samaksājot biedra naudu uz gadu, saņem piekļuvi dažādām brīvprātīgā darba iespējām, kas nodrošina, ka saņem maltīti un naktsmājas. Portugālē, piemēram, Austra un Mārtiņš strādāja mini zooloģiskajā dārzā, kur rūpējās par dzīvniekiem.