Pasaulē ir vairāk nekā 1400 sikspārņu sugu, no kurām Eiropā dzīvo 53, un Lūznavas muižas parkā vismaz piecas. Tā par sikspārņu izplatību izziņas vakarā klātesošos informēja sikspārņu pētnieks Viesturs Vintulis. Viņš kopā ar citiem speciālistiem pirms vairāk nekā desmit gadiem atklāja, ka muižā zem jumta iemitinājušies pigmeja sikspārņi.
"Šeit sākotnēji bija divas sugas. Bija dīķu nakts sikspārnis, kas ir ļoti reta un aizsargājama suga, un pigmeja sikspārnis, kas arī ir reta suga, bet interesanta ar to, ka, acīmredzot, Latvijā pamazām ienāk un arvien vairāk paliek. Šeit mēs esam uzskaitījuši viņus, tagad ir rekordgads. Virs simta," stāstīja Vintulis.
Lai veicinātu lielāku interesi par sikspārņiem un to pētniecību, Lūznavas muiža pārrobežu projekta gaitā sāka sadarbību ar Alūksni, kā arī biedrību "Latvijas Piļu un muižu asociācija". Tā iegādāti 11 jauni ultraskaņas detektori. Pētnieki un interesanti tikās kopīgā izziņas vakarā, kur apguva arī praktisku detektoru izmantošanu dabā.
Grupai dodoties nakts pastaigā pa parku, izdevās dzirdēt dažādu sugu saucienus, jo tieši ar skaņas palīdzību sikspārņi orientējas. Tiek izdota ultraskaņa, un nākamais kliedziens izskan tad, kad saņemta atbalss, savukārt detektors to visu pārveido cilvēkiem sadzirdamās skaņās.
"Ļoti laba kombinācija ir vecs parks, ir apdzīvota vieta ar ēkām, kur var atrast, kur dzīvot un ir ūdeņi. Ja nekas viņus neiztraucē, teiksim, netiek māja pārbūvēta, netiek remonts veikts, tad viņi tur var būt gadu desmitiem," pastāstīja pētnieks Vintulis.
Iecerēts, ka jau šovasar Lūznavas muižas parkā notiks nakts ekskursijas, savukārt nākamgad tur gaidāms arī sikspārņiem veltīts sajūtu pikniks.