Stiprie stāsti

Evita Ūdre Smiltenē šuj mīļspilvenus un rotaļlietas bērniem

Stiprie stāsti

Inga Kalniņa kopā ar vīru Amatas pagastā audzē Būru šķirnes kazas un aitas

Jelgavnieki Reinis Nikuļcevs un Aksels Zingulis ražo un eksportē hokeja nūju rokturus

Viss sākās garāžā. Jelgavas jaunie uzņēmēji hokeja nūju rokturus eksportē uz 66 valstīm

Divi jaunie uzņēmēji – Reinis Nikuļcevs un Aksels Zingulis – no Jelgavas ražo hokeja nūju rokturus. Vidusskolā abi izveidoja skolēnu mācību uzņēmumu, radīja pirmo prototipu un ražošanu uzsāka vecāku garāžā. Tagad izveidota neliela ražotne un hokeja nūju rokturi tiek eksportēti uz 66 pasaules valstīm. Šovasar puiši pārstāvēs Latviju starptautiskā biznesa ideju konkursā Kopenhāgenā, viņi stāstīja Latvijas Radio raidījumā "Stiprie stāsti".

Reinis un Aksels biznesa ideju – hokeja nūjas lentu aizvietot ar īpašu, inovatīvu rokturi – radīja, vēl mācoties vidusskolā un darbojoties skolēnu mācību uzņēmumā. Tagad, pēc septiņiem gadiem, viņi hokeja nūju rokturus "RocketGrip" ražo paši savā ražotnē un eksportē jau uz 66 pasaules valstīm.  

Abi jaunieši ir draugi kopš bērnības, jo dzīvoja blakus mājās, un arī viņu vecāki bija pazīstami. Septītajā klasē viņi abi iestājās Jelgavas Valsts ģimnāzija, nokļuva vienā klasē, un draudzība turpinājās. 

Reinis atklāja, ka 7. klasē apzināti mainījis skolu uz tādu, kurā būtu iespēja veidot savu skolēnu mācību uzņēmumu.

"Manā skolā tādas iespējas nebija, tāpēc es mainīju skolu un gāju uz tādu, kurā var uztaisīt skolēnu mācību uzņēmumu, jo uzņēmējdarbība man vienmēr ir interesējusi. Vecāki ir saistīti ar uzņēmējdarbību, un arī jau 5. klasē man bija savs mazais biznesiņš, projekts. Es taisīju tolaik tik ļoti populāros fingerboards jeb mazus skrituļdēlīšus," stāstīja Reinis.

Ģimenes piemērs

Kamēr Reiņa tētis ar dēlu regulāri sarunājās par uzņēmējdarbības aspektiem un idejām, mamma, kura ir pirmsskolas skolotāja, nodarbināja viņu ar dažādām aktivitātēm katru dienu. Reinis uzsvēra, ka ir ļoti pateicīgs saviem vecākiem par ieguldīto laiku un pūlēm.

Arī Aksela ģimene ir uzņēmēji, un viņa lielākais iedvesmas avots ir tēvs, kuram ir sava apsardzes firma, kas strādā īpaši lielos pasākumos. 

"Es atceros, kā mēs dzīvojām dzīvoklī un, gadiem ejot, varēja redzēt, kā viņš attīstās. Teiksim, tā pati ievākšanās privātmājā, – tas likās tāds notikums, jo tomēr daudzi gadi bija ieguldīti, lai līdz kaut kam tādam tiktu. Tēvs noteikti ir bijis liels iedvesmas avots, mēs ļoti daudz runājam par idejām, vispār par notiekošo valstī," stāstīja Aksels.

Aksela mamma savukārt ir grāmatvede, kas atbalsta dēlu un palīdz arī ar juridisko pusi Reiņa un Aksela uzņēmumā. 

"Viens no lielākajiem atbalstiem ir tas, ka vecāki tik ļoti pārdzīvo par tevi – gan priekos, gan bēdās.

Skolā es nebiju vienkāršākais bērns, un mana mamma un arī Reiņa mamma noteikti atceras, ka vidusskolā bija bieži jāatnāk uz skolu un jāparunā par to, kādi podi savārīti," stāstīja Aksels. 

Redzot, kā attīstās tēvu uzņēmumi, izejot visiem uzņēmējdarbības soļiem cauri, tikai likumsakarīgi, ka 11. klasē Aksels un Reinis nolēma kopā uzsākt savu skolēnu mācību uzņēmumu. 

No slinka hokejista par veiksmīgu uzņēmēju

Hokejs pusaudžu gados bija Aksela vaļasprieks, un ar to saistīts arī viņu ražotais produkts. "Es vienmēr esmu bijis tāds slinkais hokejists, un tā lielā problēma bija tā, ka bija bieži jātin nūja. Ja tu bieži trenējies, it sevišķi jauniešos, tas ir katru dienu, tu maini to katru dienu. Tādam slinkam bērnam kā man, kurš negrib to darīt, tā bija problēma. Tad arī radās ideja. Zināju, ka Reinis ir tāds tehnisks, mēs par to runājām, un kaut kā saslēdzās viss."

Pirmais roktura prototips tapa jau 11. klases mācību gada vidū, un ar to jaunieši piedalījās visos pasākumos, ko rīkoja "Junior Achievement" – organizācija, kas nodrošina biznesa izglītību Latvijas skolās. Tur puiši reklamēja savu produktu, bet to vēl nepārdeva, jo bija tikai prototips. 

"Mums nebija naudas un pietiekamu zināšanu, bet bija vīzija, kā tam vajadzētu izskatīties.

Nākamajā gadā sākām pārdot, un izrādās, ka neviens cits neredzēja tos mīnusus, kurus mēs paši saskatījām šajā produktā. Pārdevām rokturus gan paziņām hokejistiem, gan Aksela komandas biedriem," stāstīja Reinis. 

Labās atsauksmes iedrošināja jauniešus attīstīt savu uzņēmējdarbību un pieteikties Jelgavas biznesa inkubatoram. Tā bijusi ārkārtīgi noderīga pieredze – gan finansējuma, gan tik ļoti nepieciešamo zināšanu apgūšanas ziņā. 

Globālais pagrieziena punkts 

Apgūstot un aktīvi strādājot ar reklāmām sociālajos tīklos, "RocketGrip" ļoti strauji kļuva populārs. Tik populārs, ka pret Reini un Akselu prasības cēla pat kāds liels Kanādas hokeja inventāra ražošanas uzņēmums, aicinot viņus pārtraukt savu darbību, bet tur puišiem palīdzēja skolēnu mācību uzņēmumu sadarbība ar patentu valdi, un lieta tika atrisināta.

Drošs paliek nedrošs – Aksels paralēli uzņēmuma attīstīšanai uzsāka jurisprudences studijas, bet Reinis Rīgas Tehniskajā universitātē apguva intelektuālās robotizētās sistēmas.

Nu jau abi puiši rokturu ražošanā paši vairs neiesaistās, jo ir noalgojuši darbiniekus, bet turpina uzņēmuma izaugsmi, attīstot jaunus projektus un piesaistot jaunus sadarbības partnerus.

"Tajā brīdī, kad sākām domāt par eksportu un piedāvāt savu produktu Šveicē, Zviedrijā, Amerikā, Kanādā, bizness pārauga par pilnīgu kaut ko citu. Es teiktu, ka tas globālais paņēmiens, kurā mēs aizgājām, noteikti bija tas, no kā mēs iemācījāmies visvairāk. Tagad pilnīgi katru projektu, par ko domājam, skatāmies tikai un vienīgi caur šo prizmu," stāstīja Aksels. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti