Rīta Panorāma

Nobela prēmija medicīnā par mikroRNS atklāšanu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Pēc 13 gadiem Kanādā atgriežas Latvijā

Pēc 13 gadiem Kanādā atgriežas Latvijā ar zināšanām. Ķīmiķa Jevgenija Tjutrina stāsts

Ķīmiķis Jevgenijs Tjutrins 13 gadus pavadīja Kanādā, kur studēja doktorantūrā un strādāja tur esošajos ķīmijas uzņēmumos. Tagad viņš ir atgriezies Latvijā, atvedot līdzi iegūtās prasmes un zināšanas, kas tiek liktas lietā, strādājot farmācijas uzņēmumā medikamentu izstrādē.

Uzņēmuma "Olpha" vadošajam organisko vielu ķīmiķim Jevgenijam Tjutrinam interese par ķīmiju un zinātni radās jau skolas laikā, kad skolotāja piedāvāja iespēju piedalīties mācību olimpiādēs.

"Ķīmija, manuprāt, ir visinteresantākā, jo tur tev ne tikai ir uzdevumi jāpilda, bet ir arī laboratorijas darbi ķīmijas olimpiādēs. Tas man likās interesanti. Ja ķīmiju pareizi pasniedz, to var ļoti labi iemācīties. Ķīmija ir mums visapkārt – ar dzīves piemēriem vari parādīt, kā tās reakcijas, ko mēs mēģinām iemācīt bērniem, reāli notiek dzīvē," stāstīja Jevgenijs.

Ķīmiķis savulaik piedalījies arī starptautiskajā skolēnu olimpiādē Dienvidkorejā, pēc kuras arī sapratis, ka studēs ķīmiju. Pēc bakalaura studijām Latvijas Universitātē viņš devās mācīties uz Kanādu, kur kopumā pavadīja trīspadsmit gadus, iegūstot doktora grādu un strādājot savā jomā.

Pirms pusotra gada Jevgenijs atgriezās Latvijā, sāka strādāt farmācijas uzņēmumā, darbojoties attīstības un pētniecības jomā.

"Tas, ko šobrīd daru, lielā mērā atšķiras no tā, ko dari, kā doktorants strādājot kādā jaunuzņēmumā, jo nav iespēju, piemēram, strādāt pie lieliem reaktoriem, veikt mērogošanu, iet uz cehu skatīties, kā farmaceitiskie preparāti tiek ražoti industriālos apmēros," atzina ķīmiķis.

Jevgenija kolēģi ir gandarīti, ka izdodas Latvijā atgriezt tos, kuri ieguvuši jaunas zināšanas un prasmes citās valstīs. "Kad dzīvojam noslēgtā vidē, esam nedaudz ierobežoti. Viņš ir izdarījis pareizu lēmumu, aizbraucot paskatīties, kā notiek dzīve ārpusē. Viņš ir bagātinājis sevi ar zināšanām, kuru šobrīd pie mums nav. Viņš to ir tur izpētījis. Un pieņēmis vissvarīgāko lēmumu, vispareizāko Latvijai – viņš ir atgriezies mājās," uzsvēra "Olpha" Pētniecības un attīstības departamenta vadītājs Igors Pisarevs.

Jevgenijs savu darbu sauc par rosinošu, ļoti interesantu un dinamisku, tajā nekad neiestājas rutīna.

"Nav viegli sintezēt zāles tā, lai tās būtu drošas, lai process vienmēr būt atkārtojams, lai to varētu ražošanā veikt cilvēki, kuriem nav doktora grāda kā man. Procesam jābūt diezgan vienkāršam no tehnoloģiskās puses," skaidroja ķīmiķis.

Lēmumu atgriezties Latvijā Jevgenijs nenožēlo: "Latvija šo gadu laikā ir ļoti mainījusies uz labo pusi. Gan no personīgās, gan no profesionālās puses esmu gandarīts."

Paralēli darbam farmācijas uzņēmumā viņš vada arī bakalauru darbus studentiem, tādējādi sekmējot zinātnes un biznesa mijiedarbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti