«Šajā laikā vēsture kļūst dzīva» – mākslinieku Gāgu ģimene par savām valsts svētku tradīcijām

Šajā laikā vēsture kļūst dzīva – tā par valsts svētku laiku saka mākslinieku Gāgu ģimene: aktieris Gatis Gāga un režisore Žaklīne Zābere-Gāga.

Vēsture viņus savulaik arī abus saveda kopā, jo viņi satikās filmas "Dvēseļu putenis" tapšanas laikā. Abiem senčos ir latviešu strēlnieki, abi ir dedzīgi Latvijas patrioti, un svētku laikā viņiem ir tradīcija doties uz Brāļu kapiem un pieminēt Latvijas brīvības cīnītājus. Šogad viņi to darīs jau trijatā, jo gada sākumā viņu ģimenē ienāca dēliņš Valters, kuram 18.novembrī apritēs deviņi mēneši.

Gatis Gāga šogad iestājies arī Zemessardzē, un līdzās militārām zināšanām viņu iepriecina satikšanās ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem, kuri ir gatavi aizstāvēt savu zemi.

«Šajā laikā vēsture kļūst dzīva» - mākslinieku Gāgu ģimene par savām valsts svētku tradīcijām
00:00 / 04:42
Lejuplādēt

Nolikt svecīti Brāļu kapos – tā vēsture tur ir ļoti dzīva

Gāgu ģimene Latvijas Radio viesmīlīgi uzņem savā dzīvoklī 11. novembra rītā. Sevišķi iedvesmojošs sagaidītājs ir mazais Valters, kurš uzreiz atplaukst platā smaidā un ir ļoti omulīgs un draudzīgs.

Viņa vecākiem iepriekšējā dienā bijusi ļoti svarīga diena, jo abiem bija pirmizrādes. Žaklīnei Zāberei-Gāgai kinoteātrī "Splendid Palace", kur izrādīja viņas filmu "Nāc ārā!" no cikla "Latvijas kods". Bet Gatim Gāgam – Cēsu Mazajā teātrī, kur bija otrā pirmizrāde komēdijai "Garā nedēļas nogale".

Lāčplēša dienā gan visa ģimene kopā, un, kā allaž 11. novembrī, dosies uz Brāļu kapiem, šoreiz jau triju cilvēku sastāvā.

"Novembris mums ir koncentrēts šādās noskaņās. 11. novembrī, es vairs neatceros precīzi kad, bet mēs ar Gati sākām mērķtiecīgi doties tieši uz Brāļu kapiem. 11. novembra krastmalas vietā mēs sākām likt svecītes Brāļu kapos. Jo vienkārši vienā vakarā nesanāca tik daudz laika – izstaigāt Vecrīgu un vēl aizdoties uz Brāļu kapiem – un tāpēc mēs izvēlējāmies aiziet uz to vietu, kur guļ mūsu brīvības cīnītāji. Man viņi vienmēr ir bijuši ļoti īpašā sajūtā un piemiņā, jo man liekas, ka tas viss laiks bija tāds ne tik cinisks, kā šobrīd.

Toreiz vairāk bija "vīrs un vārds", tie vīri bija tādi dižciltīgi. Tas ļoti iedvesmo," atzīst Žaklīne.

"Es vienmēr atceros Askolda Saulīša filmu "Bermontiāde", kurā ir izmantota datorgrafika, kas ataino, kā no Brāļu kapiem dvēseles paceļas vienā brīdī augšā. Un vienmēr, kad mēs aizejam uz kapiem, man ir sajūta, ka viņi visi tur ir. Tādā labā nozīmē, nevis spocīgā. Man patīk tur aizdoties, un tad es jūtu, ka svētki ir atnākuši līdz mūsu durvīm," stāsta Žaklīne.

Viņai pievienojas arī Gatis Gāga: "Varu pateikt, ka "Dvēseļu putenis" bija filma, kas mūs saveda kopā, tāpēc arī strēlnieku tēma ir tik īpašā vietā mūsu ģimenē.

Jā, un mēs katru gadu noliekam svecītes pie pirmajiem trim kritušajiem puišiem, pie Kārļa Zāles, pie "Mātes Latvijas", arī pie ģenerāļiem. Tā vēsture tur ir ļoti dzīva".

18. novembri viņi savukārt aizvada plašākas ģimenes lokā. Šī tradīcija nāk no Žaklīnes puses. Jau kopš agras bērnības viņa kopā ar vecākiem un vecvecākiem 18. novembrī allaž devās vērot militāro parādi, pēc tam sekoja svētku pusdienas. Tā tas turpinās, un tā tas būs arī šogad, kad rituālam pievienosies arī mazais Valters.

Žaklīne un Gatis atzīst, ka sakņu sajūta un paaudžu saikne viņiem abiem ir ļoti svarīga, un viņi vēlas to nodot arī tālāk.

Iestāties Zemessardzē – "šogad sapratu, ka nav cita ceļa"

Gatim šis gads īpašs arī ar to, ka viņš iestājies Zemessardzē. "Šogad es sapratu, ka nav cita ceļa," viņš nosaka.

Žaklīne piebilst: "Valteram par piemēru, un arī domājot, ja nedod Dievs, kaut kas pie mums notiek, ir labi, ka vismaz ģimenē ir kāds, kurš kaut vai to stratēģisko pusi zina un izprot, un, ja ir kaut kāda panika vai kas tamlīdzīgs, tad tu zini, kā rīkoties".

Stāstot par to, ko tas ir devis, Gatis saka, ka "pirmkārt, kaut kādas militāras zināšanas, piemēram, kā apieties ar ieroci. Bet visvairāk jau to apziņu, ka ir vēl tādi līdzīgi domājoši cilvēki. Teiksim, sagatavošanas kursos mūsu nodaļā bija ap 30 cilvēku, neviens nebija iepriekš pazīstams, bet viņus visus vieno viens mērķis.

Tā ir tāda patīkama sajūta, ka ir vēl pietiekami daudz cilvēku – gan vīriešu, gan sieviešu –, kuri ir gatavi aizstāvēt savu zemi, savu valsti".

Latvijas spēku un nākotni Žaklīne un Gatis redz stiprās ģimenēs, un to arī svētkos novēl.

"’Lai cilvēki šeit paliek, lai šeit dzimst bērni, lai ir lielas, spēcīgas ģimenes! Tikai tā kaut kas var mainīties," saka Gatis Gāga.

"Jā, ir ļoti svarīgi, lai mums ir tādas itāļu ģimenes ar daudziem bērniem, kurās visi ir viens otru atbalstoši, jo tad, kad paliek pavisam bēdīgi un vientuļi, tad ir forši, ka ir, kur gūt spēku, atbalstu un sajūtu, ka tomēr tam visam ir jēga un turpinājums," piebilst Žaklīne Zābere-Gāga.

Jau šonedēļ Rīgā būs iespēja redzēt Gata Gāgas jaunāko veikumu teātrī, jo komēdiju "Garā nedēļas nogale" 15. un 16. novembrī izrādīs "Willa teātrī".

Žaklīnes Zāberes-Gāgas jauno filmu "Nāc ārā!", kas iekļaujas ciklā "Latvijas kods", savukārt Latvijas televīzija pirmizrādīs 23. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti