Raidieraksts "Uz redzi!"
Šis Latvijas Radio raidieraksts veidots ar mērķi veicināt izpratni par vājredzīgo un neredzīgo cilvēku ikdienu, lai dažādas sabiedrības kopienas varētu veiksmīgāk mijiedarboties un lauzt stereotipus, kas traucē un biedē ikdienas saskarsmē.
Sarunas piecu ierakstu ciklā vada pāris Ieva Kampāne un Reinis Darkēvics. Ieva ir redzīga, Reinis ir neredzīgs. Vairāk par raidierakstu un tā vadītājiem lasi šeit.
Cilvēki lielākoties izpalīdzīgi
"Manā gadījumā redzi atgūt nav iespējams, bet mani tas nesāpināja, es to uztvēru pilnīgi ar vēsu prātu. Retinopātija, nu retinopātija, viss skaidrs," stāstīja Māris.
36 gadu laikā viņš ir iemācījies izdarīt visu, ko vēlas, arī bez redzes palīdzības, taču ne viss ir iespējams vienam pašam. Māris vairākkārt uzsvēra, ka viņa ikdienā ļoti liela nozīme ir komunikācijai ar apkārtējiem – ar kaimiņiem, kurus var pasaukt palīgā, lai no istabas dabūtu laukā iemaldījušos lapseni. Ar cilvēkiem uz ielas, kas var apstiprināt, vai pienācis īstais autobuss.
"Tā ir tā lieta par komunikāciju. Man ir bijis, ka autobusa skaļruņos tiek sauktas nepareizi pieturas, bet es nesēžu, neburkšķu zem deguna, es pieceļos un pieeju pie šoferīša, nododu to informāciju. Pamatā šoferītis pasaka paldies, cits atkal pasaka – nav mana daļa, es braucu. Citreiz esmu pateicis šoferim, ka ļoti klusu pieturas sauc, ka tās nevar dzirdēt, un viņš to izlabo, saka – jā, paldies, sistēmas kļūda," stāstīja Māris.
Viņš uzsvēra – gan uz ielas, gan veikalos, gan citviet cilvēki lielākoties ir izpalīdzīgi.
"Galvenais ir nenokārt galvu un neapstāties, ja tev atsaka, bet skatīties to iespēju tālāk, meklēt, kur ir kāds tuvākais cilvēks," pauda Māris.
Kārtības spēks
Vēl viņa dzīvē svarīga ir arī kārtība. Katram priekšmetam ir sava vieta, lai Māris ātri, ērti un vienkārši visu varētu atrast un izdarīt. Kārtībai jābūt gan istabā, gan plauktos un skapjos, gan pat ledusskapī.
"Man ir gadījies kefīru netīšām pieliet pie kafijas, visa kafija bija jāizlej izlietnē," piemēru, kad kaut kas nestāv paredzētajā lietā, ieskicēja Māris.
Viņš atklāja, ka, būdams neredzīgs, ir iemācījies nesteigties, jo steiga un uztraukums var novest pat pie bīstamām situācijām vai traumām.
"Nekur jau nav jāskrien. Mūsdienu laikā cilvēkus dzen kaut kas. Visiem ir jāsteidzas, bet tas rada stresu, paniku un garastāvokļa samaitāšanos. Vajag saglabāt vēsu prātu un neiespringt," pauda Māris.
Tāpat viņa ikdiena prasa lielāku plānošanu. Arī tāda ikdienišķa darbība kā, piemēram, naudas izņemšana no bankomāta ir iepriekš jāieplāno. Jāsarunā kāds uzticams cilvēks, kas palīdzēs to izdarīt, jo ne visi bankomāti mūsdienās vairs ir aprīkoti ar sataustāmām pogām. Tas ir viens no skārienjutīgo ekrānu mīnusiem.
Vienlaikus ir tehnoloģijas, kas Māra dzīvi ļoti atvieglo un pat ievērojami uzlabo, ļaujot viņam strādāt par dīdžeju. Tās ir gan dažādas ekrāna lasītāju programmas, gan braila rinda.
"Ļoti palīdz ekrānu lasītāji. Piemēram, tu skaties "Youtube" kaut kādu dīdžeja setu, kam ir laika skala, tu redzi pleilisti, tu vari, piemēram, nospiest uz konkrēta linka, kas aizlēks uz tādu dziesmu vai tādu. Tad, piemēram, var savienot telefonu ar braila rindu," stāstīja Māris.
Braila rinda ir izskata ziņā klaviatūrai līdzīga ierīce, kas tiek pieslēgta pie datora vai telefona, bet tai vēl bez tastatūras ir arī tāds kā displejs, kas braila rakstā pa rindai atspoguļo monitorā redzamo informāciju.
"To varētu noraksturot kā rindiņu no monitora. Pamata princips ir, ka tu redzi vienu rindu, jo grāmatas cilvēks arī pa rindai brailā lasa," skaidroja Māris.
Viņaprāt, mūsdienās nepelnīti tiek aizmirsts braila raksts, vairāk izmantojot ekrāna lasītājus, jo braila apgūšana paver daudz plašākas iespējas. Tāpat Māris ikdienā izmanto taktilo pulksteni un citas tiflotehnikas ierīces
"Brails ir diezgan īpatnējs un interesants, tā ir tiešām ļoti interesanta sistēma. Luijam Brailam liels paldies par to, ka viņš tādu Braila rakstu ir radījis," pauda Māris.