Pēc tam, kad 10 gadu vecumā Kaspars ieradās skolā ar basām kājām, klases audzinātāja mudināja viņu nākamajā dienā palikt mājās. "Es neaizgāju uz skolu, tad atbrauca pagasta automašīna, manai mammai lika parakstīt papīrus, un ar to viss arī beidzās, iesēdināja mani mašīnā un – dodamies ceļā!" stāsta Kaspars.
"Mēs darījām visu, mums arī ļāva visu, bet tas bija vairāk, nekā likums ļauj,"
viņš min par četriem pavadītajiem gadiem bērnunamā.
Kaspars atminas, ka kopā ar citiem bērnunama bērniem zadzis un pat iekļuvis automašīnas avārijā. "Kas tad par to būs? Nekas jau par to nebūs!" domājuši jaunieši.
Nonācis tiesas zālē, Kaspars saprata, ka ir nepieciešams kaut ko mainīt, jo bailes no nezināmā cietumā likušas pamosties un sapurināties: "Atminos to, ka biju stipri saraudājies un pārdzīvoju to, ka beidzot laikam ir tas brīdis, kad būs jāšķiras no visas apkārtējās vides. Mēs bijām tādi delveri, ka tas bija pelnīti."
Ja nebūtu pieņēmis lēmumu savu dzīvi mainīt, Kaspars uzskata, ka, iespējams, būtu saskāries ar tādu pašu likteni kā brālis, kurš nonāca cietumā. Pēc tam, atgriezies brīvībā, brālis noraidīja palīdzību un turpināja lietot alkoholu un narkotikas, līdz gāja bojā. "Cietums neko nemaina, cietums salauž vēl vairāk," saka mūziķis.
Apņēmības pilns, Kaspars izņēmis dokumentus iepriekšējā skolā Kuldīgā un devies uz Rīgu, kur viņam paziņoja, ka kopmītnes nav pieejamas. Latvijas Bērnu atbalsta fonds (tolaik – Latvijas Bērnu bāreņu fonds) piedāvājis mitekli uz dīvāna ofisā: "Tāds leoparda dīvāniņš bija stūrī, ofisā. Viņi teica - pagaidām varbūt var te!"
Tā "pagaidām" kļuva par četriem gadiem, un jaunietis studiju laiku pavadījis, nakšņojot ofisā. "Pa nakti visu biju sakārtojis, iztīrījis, nakšņojis un no rīta devos tālāk uz skolu," stāsta Kaspars.
Pēc četriem pavadītiem gadiem, dzīvojot Latvijas Bērnu atbalsta fonda ofisā, Kasparam piedāvāja to pārņemt. Nākamajā gadā viņš svinēs ne tikai fonda 30. dzimšanas dienu, bet arī 15. gadu tā komandā. "Esam izveidojuši divus multifunkcionālus centrus – viens ir Iļģuciemā, otrs Juglā, nākamais plānots arī Teikā. Ceram doties arī ārpus Rīgas," par līdz šim paveikto stāsta Kaspars.
Viņš norāda, ka ikvienam vecākam ir svarīgi apzināties bērna eksistenci un pavadīt laiku kopā:
"Ja redzat, ka jūsu jaunietis ir atsvešinājies, nav mājās laikus, ļoti bieži pavada laiku ārpus mājām un nekomunicē ar jums, tad tie var būt pirmie signāli, ka kaut kas nav kārtībā un steigšus ir jādomā, kā to labot."
"Bērni dodas paši savas laimes meklējumos, ja viņu vecāki viņus nedzird," uzsver Kaspars.
KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS "DOD PIECI!" MĀJASLAPĀ
Ārkārtas tūlītēja palīdzība:
- OPEN Radošais Centrs Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
- YOU+ Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar YOU+ Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.
- SAIF Sociālā atbalsta un izglītības fonds Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.
- Laiks jauniešiem Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:
- Palīdzēsim Viens Otram Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.
- Latvijas Samariešu apvienība Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība Jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.
- Resiliences centrs Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.
- House of Hope Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.
- Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociāli pakalpojumi, sazinies.
- Palīdzēsim.lv Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.
Par labdarības maratonu "Dod pieci!"
Ik gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnu namiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai, neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem, kā arī Latvijā nonākušo Ukrainas kara bēgļu bērnu atbalstam. Kopā šo gadu laikā ir saziedoti vairāk nekā 3 miljoni eiro.
Labdarības maratons "Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta "Serious Request", kurā dažādās Eiropas valstīs radio dīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai labdarības maratona izraudzītai grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Ikviens tiek aicināts ziedot līdzekļus apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Latvijā šo tradīciju iedzīvināja Latvijas Radio 5 radošā komanda.
"Dod pieci!" organizē Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju un sabiedrisko mediju portālu LSM.lv. Savu atbalstu labdarības maratona "Dod pieci!" norisē sniedz arī vairāk nekā 20 uzņēmumi.
}