Jauni un bagāti

Cilvēks - orķestris | Marģers Majors

Jauni un bagāti

Kā apvienot radošumu ar darbu? | Niklāvs Mičulis

Investīciju karalis | Supliful | Mārtiņš Lasmanis

Līdzās algotam darbam izveidojis divus uzņēmumus. Mārtiņa Lasmaņa stāsts

"Vecāki, neteiktu, ka mani neatbalstīja, bet visu lika darīt pašam. Jāiet uz treniņu? Ej pats. Ir kāda problēma? Pats atrisini. Uzņemies atbildību par savu rīcību jau agrā vecumā," Latvijas Radio 5 raidierakstā "Jauni un bagāti" stāstīja jaunuzņēmuma "Supliful" līdzdibinātājs Mārtiņš Lasmanis, kurš, strādājot pilna laika darbos, izveidojis divus uzņēmumus. Vienu izdevās veiksmīgi pārdot, bet otrs kļuva par viņa un partneru pamatnodarbi.

Komanda, darba spējas un disciplīna

Lasmanis teju 10 gadus nostrādāja riska kapitāla jomā, bet paralēli pilna laika darbam izveidoja arī uzņēmumu "Grafomap", ko vēlāk veiksmīgi pārdeva. Pēcāk, arī paralēli pilna laika darbam, viņš dibināja vēl vienu uzņēmumu – "Supliful", kas šobrīd jau ir viņa primārā un galvenā nodarbošanās. "Supliful" ir tehnoloģiju platforma, kas palīdz uzņēmējiem vieglā veidā attīstīt kosmētikas, uztura bagātinātāju vai pakotās pārtikas zīmolus. Uzņēmums apmēram trīs gadu laikā sasniedzis apgrozījumu vairāk nekā četru miljonu dolāru apmērā.

Lasmanis uzsvēra: "Ideja uzņēmumam ir viens procents no visa. Viss ir tālāk atkarīgs no tavas spējas izpildīt šo ideju. Ideju ir tūkstošiem, un tūkstošiem ideju vienkārši netiek realizētas, jo tas prasa uzņēmību, neatlaidību, disciplinētību un vēlmi izdarīt pilnībā visu, ko es varu, lai sasniegtu to, ka tā ideja tiek realizēta."

Par spīti dažādiem šķēršļiem uzņēmējs spējis izveidot divus uzņēmumus, paralēli vienmēr strādājot pilna laika darbā. Vaicāts, kā tas ir iespējams, viņš paskaidroja:

"Pirmkārt, komanda ir kritiski svarīga. Vajag aizmirst, ka viens var panākt kaut ko. Nu var, bet tas ir ļoti sarežģīti.

Otrkārt, man ir superspēja – man ir ļoti lielas darba spējas un milzīga disciplīna. Es spēju atgriezties pie lietām, kuras man darīt ir grūti, un es daru tās tik ilgi, kamēr es panāku rezultātu."

Jau skolas gados viņam, lai kaut ko sasniegtu, vienmēr bija jāiegulda papildu darbs. Lai iegūtu labākās atzīmes, viņš apmeklēja konsultācijas. Lai tiktu līdzi vienaudžiem matemātikā, kas viņam jo īpaši nepadevās, Lasmanis apmeklēja privātstundas.

Par šīm rakstura īpašībām, par patstāvību un disciplīnu, kas lielā mērā ļāvušas sasniegt Mārtiņam panākumus, viņš visvairāk pateicas saviem vecākiem. 

"Es neteiktu, ka man ir bijuši sarežģīti apstākļi bērnībā. Man bija diezgan nodrošināti apstākļi. Nebijām tur superbagāti, bet nebija arī ļoti grūti bērnībā, bet man nekas nenāca viegli nekad. Vecāki, neteiktu, ka mani neatbalstīja, bet visu lika darīt pašam. Jāiet uz treniņu? Ej pats. Ir kāda problēma? Pats atrisini. Uzņemies atbildību par savu rīcību jau agrā vecumā. Protams, kādam tas nāk vieglāk, kādam grūtāk, bet domāju, ka tas pa kaut kādiem "Lego" klucīšiem pamazām uzbūvējas," stāstīja Lasmanis. 

Sāka kā inženieris

Uzņēmēja karjera sākās ar to, ka pēc vidusskolas viņš nolēma doties studēt elektroinženieriju. Par spīti tam, ka šī joma viņu interesēja, universitāti tikai knapi izdevās pabeigt. 

"Es sapratu, ka no manis nekāds inženieris nesanāks. Es biju diezgan briesmīgs inženieris. Nu, tiešām knapi četriniekus, pieciniekus vilku.

Pēc studijām es jau uzreiz sapratu, ka vēlos darīt kaut ko uzņēmējdarbībā, kaut ko ar inovācijām, veidot jaunus tehnoloģiju biznesus," stāstīja Lasmanis. 

Meklējot tālāko studiju iespējas, kas apvienotu gan viņa jau esošo inženiera specialitāti, gan nākotnes plānus uzņēmējdarbībā, viņš nonāca studiju programmā ar nosaukumu "Intelektuālā īpašuma vadība" Zviedrijā. Tur viņš mācījās, kā kompānijas veido intelektuālo īpašumu, patentus, preču zīmes un kā to tālāk pārvērš naudā.

"Sākoties studijām, es sāku interesēties par visāda veida tehnoloģiju uzņēmumiem, sāku lasīt "Tech Ranch" ziņas, kas tajā laikā vēl bija tikai blogs, bet tagad jau ir pārvērties par plašu mediju. Tā arī visa interese izveidojās," stāstīja Lasmanis. 

Pēc studijām viņš nedaudz pastrādāja dažādās vietās Eiropā, tomēr visai ātri atgriezās atpakaļ Latvijā, jo,

viņaprāt, Latvija ir laba platforma un vieta, kur attīstīt sevi un īstenot savu potenciālu. 

Gandrīz bankrotēja, bet nepadevās

Atgriežoties mājās, viņš sāka strādāt riska kapitāla jomā, kurā darbojās teju 10 gadus. Arī to uzņēmējs vērtē kā neatsveramu pieredzi.

"To 10 gadu laikā es vairāk tādā attālinātā skatā spēju ieraudzīt, kas padara uzņēmumus veiksmīgus, kas tos bremzē, kur ir kaut kādi šķēršļi un kam jāpievērš uzmanība, lai palielinātu iespēju, ka izdosies izveidot to uzņēmumu. Paralēli, protams, es vēl daudz mācījos, interesējos, lasīju visādas grāmatas – visu par uzņēmumu pārvaldību," viņš atminējās.

Tikai likumsakarīgi, ka pēc vairākiem riska kapitāla fondā nostrādātiem gadiem paralēli algotam darbam viņš nolēma sākt pats savu uzņēmumu. "2015. gadā es redzēju līdzīgu biznesu internetā un padevu ziņu savam bērnības draugam Rihardam. Es teicu: "Rekur strādājošs bizness, skatāmies, vai mēs varam kaut ko līdzīgu izdarīt? Tā mēs sākām veidot "Grafomap", pamazām investējām nelielus līdzekļus, un piecu gadu laikā kopā ar trešo līdzdibinātāju Rūdolfu mēs to biznesu paši saviem spēkiem izveidojām līdz pusotram miljonam ASV dolāru apgrozījumā," stāstīja Mārtiņš.

2020. gada vasarā viņi paši atrada pircēju un jauno uzņēmumu veiksmīgi pārdeva. Tā Mārtiņam bijusi ļoti vērtīga pieredze, kas turklāt ļāva saprast, ka kopā ar Rihardu un Rūdolfu viņi ārkārtīgi labi darbojas vienotā komandā. 

"Tā praktiski ir kritiskākā lieta jebkuram jaunuzņēmumam. Mēs katrs zinām savas lomas, katrs uzticamies savam un cita darbam. Tajā laikā mēs ņēmām aizdevumus uz privātām garantijām, ņēmām aizdevumus uz 25% gadā, mēs gandrīz vai bankrotējām visa tā procesa laikā. Lielākā daļa cilvēku domāja – nu ko tie džeki vispār dara? Tajā pašā laikā mēs bijām principā viens no nedaudzajiem jaunuzņēmumiem, kas reāli apgrozīja naudu visu laiku arvien vairāk," atzina Mārtiņš. 

Ambīcijas aug līdz ar uzņēmumu

Pieredze, pašu spēkiem uzsākot un veiksmīgi pārdodot "Grafomap", uzņēmējiem deva tikai vēl lielāku pārliecību par to, ka viņi ir spējīgi uz ko vairāk.

"Mēs no tās pārdošanas miljonāri nekļuvām, bet katrs nopelnījām sev zināmu kapitālu, teiksim, mājas vērtībā aptuveni, kas ļāva mums uzņemties tālāk risku un darīt jau kaut ko citu," stāstīja Mārtiņš.

Tā 2020. gada beigās, 2021. gada pašā sākumā viņi nolēma sākt uzņēmumu "Supliful", investējot tajā 50 tūkstošus savu personīgo līdzekļu un uzsākot iet tipisku jaunuzņēmuma ceļu.

"Mēs izveidojām pirmo versiju, tad to versiju pilnveidojām un parādījām, ka tas konceptuāli strādā. 2021. gada maijā piesaistījām pirmo investīciju raundu, kas bija 410 tūkstoši dolāru galvenokārt no investoriem Igaunijā. Tad nolīgām pirmos darbiniekus un atvērām noliktavu Denverā vēl 2021. gadā," stāstīja Lasmanis.

2021. gada oktobrī "Supliful" sāka darboties pilnā apmērā, un kopš tā laika uzņēmums ir gājis tikai uz augšu, lai gan izaicinājumu ir daudz un tie ir nepārtraukti, atzina uzņēmējs. 2021. gadā uzņēmums "Supliful" apgrozīja 200 tūkstošus dolāru, 2022. gadā jau 800 tūkstošus, bet pagājušajā gadā – 4,7 miljonus. Nenoliedzami  – tā ir strauja izaugsme. 

"Tas tiešām ir pateicoties komandai un cilvēkiem, kas ir noticējuši šai idejai un ir gatavi diendienā nākt un darīt.

Šogad mūsu ambīcijas ir desmitkāršot apgrozījumu, sasniegt 50 miljonus. Ļoti agresīvs mērķis, bet tādā veidā es lieku strādāt komandai vairāk, varbūt arī mazliet smagāk, lai mēs tiešām visu laiku tiektos uz to mērķi. Tas ir izdarāms, mums vienkārši jāpadara savs mājasdarbs, un viss notiks. Es domāju, ka mūsu komanda ir pietiekami jaudīga, lai šo ideju īstenotu," pauda uzņēmējs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti