Vai tiešām policija sodīs, nepārbaudot, kāpēc cilvēks ir atnācis iepirkties kopā ar suni un palīgu? Raidījums veica arī savu eksperimentu.
Ar pavadoni uz veikalu
"4. studija" ar Inesi tiekas viņas mājoklī Iļģuciemā. Sieviete nesen atgriezusies no darba Vecrīgā, turp viņa dodas ar kājām kopā ar uzticamo draugu – suni–pavadoni. Brīvajā laikā Inese labprāt ada. Pēdējā ziemā vien viņas rokām tapuši vairāk nekā 40 pāri zeķu, par spīti tam – ja adīšanas laikā nomūk kaut viens valdziņš, viss ir jāizārda un darbs jāsāk no sākuma. Inese ir vājredzīga kopš bērnības, bet enerģijas viņai netrūkst.
Ineses acis ikdienā ir suns, kā arī asistents. Pašvaldības finansēts palīgs viņai nepienākas, tāpēc cilvēku, kurš varētu palīdzēt iepirkties, sieviete meklē pati.
"Sunīts mani aizved uz veikalu, izved pa visiem celiņiem, bet viņš jau man nepateiks produkta cenu.
Viņš man nepateiks... Labi, es atšķiru mannu, sāli – ok, bet, piemēram, sinepju burciņas vai bundžiņas... Viņas visas ir vienādas," stāsta sieviete.
Nolīgtie palīgi jeb asistenti mainās, un svešam cilvēkam uzticēt savu naudu Inese nevēlas, tāpēc iepirkties dodas arī pati. Šajā laikā, kad veikalos drīkst atrasties ierobežots pircēju skaits, izrādījies, ka iepirkšanās kopā ar palīgu ir daudz sarežģītāka nekā zeķu adīšana.
"Mēs esam gan izraidīti, vai ielaiž mani ar asistentu un suns jāatstāj, bet es nevaru suni atstāt, servisa suni es noteikti ārā neatstāšu. Līdz ar to mēs to veikalu vienkārši ignorējam," norāda Inese.
Šoreiz veicas labāk
"4. studijas" eksperimentā Ineses asistente ir žurnāliste.
Latvijas Neredzīgo biedrības vadītāja Svetlana Sproģe skaidro, ka valdības apstiprinātie noteikumi par drošu iepirkšanos paredz – cilvēkiem ar invaliditāti, kam tas nepieciešams, jāļauj iepirkties kopā ar asistentu.
Pirmajā veikalā Inesei veicas, labi. "Es saku, ka šis veikals jau ir iekarots," viņa uzsver.
Nākamais raisa vairāk bažu, jo tajā viņa nav bijusi. Tā kā veikalā var uzturēties pieci cilvēki, neredzīgajai ar suni un asistentu uzmanība netiek pievērsta.
Nākamajā veikalā atrasties drīkst tikai viens cilvēks. Tomēr arī tajā nav nekādu iebildumu pret suni un asistentu.
"Izdevās, un tā bija tā pati pārdevēja, kas mani iepriekšējā reizē izraidīja ārā gan ar asistentu, gan ar suni!"
saka Inese. Viņa pieļauj, ka, iespējams, vietējā veikalā uzzinājuši par viņas sūdzībām "Facebook".
Aicina būt saprotošiem
Bailes pazaudēt darbu, neizprast kārtējos noteikumus, kā arī pircēju dusmas ir nopietns pārbaudījums apsardzes darbiniekiem un pārdevējiem visā Latvijā. Par to pārliecinājušies arī Rīgas pašvaldības policisti, piedzīvojot amizantas situācijas.
"Jā, sākumā mums bija pāris šādi incidenti, kad ierodoties tirdzniecības vietā, apsargi ļoti [stingri] strādā pēc principa – viens cilvēks, viens groziņš, bet policijas darbinieki, ierodoties pārbaudē šajā tirdzniecības vietā, viņi arī ir vairākkārt lūgti, lai paņem groziņus. Protams, tas rada jautājumus un tā, bet amizanti...
Protams, ir situācijas, kad paņem šo te groziņu. Mēs mēģinām strādāt, piemēram, ja ieiet divi policisti šajā pārtikas veikalā, tad pieiet pie apsarga un saka, ka šie policisti veiks pārbaudi, un tad divus groziņus noliek maliņā," pastāstīja policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Lāsma Greidāne.
Latvijā ir vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku, kuru acis ir asistenti un suņi–pavadoņi. Uzņēmējus aicina būt saprotošiem.