"Mēs pamodāmies 5.00 no rīta no dīvaina trokšņa – domājām, ka negaiss," stāstīja Irina. Taču pēc ziņām televīzijā un sociālajos tīklos ģimene sapratusi, ka sācies karš.
Irinas ģimene nāk no Harkivas, kas ir lielākā Ukrainas pilsēta Krievijas pierobežā. "Mūsu rajonā dzīvoja ap 1 miljonu iedzīvotāju. No tā rajona nekas vairs nav palicis pāri, neviena māja nav saglabājusies," stāstīja sieviete.
Sākotnēji sievietes ģimene nav pametusi mājas, līdz kādu rītu, izejot no vannasistabas, Irina attapusies pie milzīga cauruma dzīvokļa grīdā – Krievijas raidīta raķete bija astoņstāvu mājā izrāvusi caurumu no 3. līdz 7. stāvam, un viņu 8. stāva dzīvoklim bija iebrukusi grīda. Kopā ar tobrīd mājās esošo mazdēlu viņi vienās čībās un pieticīgi apģērbti centušies nokļūt lejā. Ārā bijis -25 grādu sals, taču kaimiņi viņiem snieguši pajumti un apģērbu. Irina atceras, kā pirmajās dienās, dzīvojot pie kaimiņiem, nav spējuši pat parunāt – vienkārši sēdējuši un raudājuši.
UKRAINAS BĒGĻI
Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) datiem šobrīd Eiropā atrodas vairāk nekā 7,4 miljoni ukraiņu bēgļu, kas ir lielākais bēgļu skaits kopš Otrā pasaules kara. Latvijā šobrīd uzturas teju 39 000 ukraiņu bēgļu, no kuriem trešā daļa ir bērni vecumā no 2 līdz 17 gadiem. Septembrī Latvijas skolās un bērnudārzos mācības uzsāka vairāk nekā 3000 ukraiņu bērnu, bet daļa turpina mācības attālināti savās līdzšinējās skolās Ukrainā. Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 24. februārī pasaulē bēgļu gaitās devušies aptuveni 12 miljoni ukraiņu, gandrīz puse no viņiem – bērni. Saskaņā ar Worldometer datiem, 2020. gadā Ukrainā bija 43,7 miljoni iedzīvotāju.
Lai arī Harkivas pašvaldība piedāvājusi cietušajām ģimenēm pajumti kopmītnēs, Irinas ģimene sapratusi, ka tas ir pagaidu risinājums, turklāt psiholoģiski būtu bijis neizturami atrasties karadarbības zonā. Tā kā Irinas vedekla nāk no Rīgas, ģimene izlēmusi braukt uz Latviju. Turklāt aptiekas un slimnīcas pilsētā nestrādāja, bet Irinai bijusi nepieciešama medicīniskā palīdzība.
Rīgā Irina ar vīru, vedeklu Innu un mazdēlu nokļuva tranzītā caur Poliju – tur bēgļiem palīdzēja brīvprātīgo komandas, kas paēdināja, mierināja, bija pieejama arī psihologu palīdzība. "Kad iebraucām Rīgā, nesapratām, uz kuru pusi doties," atminējās Irina. Par laimi, līdzi bija atbraukušas vēl divas meitenes, kurām Rīgā bija paziņa – Edgars Grads. Viņš esot bez maksas piešķīris bēgļiem dzīvokli, apmaksājis psihologu, jo pēc pārdzīvotā Irina izjutusi milzīgas bailes. "Mēs bijām svešā valstī, nezinot, kā tālāk dzīvot, meklēt darbu vai ne – nezinot valodu, tas bija ļoti grūti," stāstīja sieviete.
Uz studiju līdzi atnākušais Irinas mazdēls Renāts atzina, ka Rīgā jau iejuties diezgan labi. Attālināti pabeidzis pēdējo vidusskolas klasi Ukrainā, paralēli apmeklējot arī mācības Rīgas 13. vidusskolas 12. klasē. Ar klasesbiedriem viņš satiekas joprojām, un tas ļauj viņam justies normāli.
KONTEKSTS:
Sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!" šogad notiek no 16. līdz 22. decembrim un ir veltīts Latvijā nonākušo ukraiņu bēgļu bērnu atbalstam. Veselu nedēļu Radio 5 – Pieci.lv dīdžeji 24/7 režīmā raidīs no īpašas stikla studijas Doma laukumā Rīgā, kur atskaņos ziedotāju izvēlētās dziesmas, dalīsies ar cilvēku pieredzes stāstiem un ekspertu viedokļiem.
Ikviens tiek aicināts ziedot naudas summu, sākot no 5 eiro, apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Maratona laikā saziedotie līdzekļi caur labdarības platformu "Ziedot.lv" tiks izmantoti skolas piederumu un datoru iegādei, bērnu veselības uzlabošanai un psiholoģiskajam atbalstam, ziemas apaviem, apģērbam un citām nepieciešamām lietām.
Jau no 1. decembra ikviens var veikt ziedojumu mājaslapā dod.pieci.lv, "Circle K" degvielas uzpildes stacijās visā Latvijā, bet laikā no 16. līdz 22. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumus pieņems arī "Dod pieci!" stikla studijā Vecrīgā.
Labdarības maratonu "Dod pieci!" rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un ilggadējo ziedojumu partneri – labdarības organizāciju "Ziedot.lv". Maratona tiešraidei var sekot līdzi sabiedriskajos medijos – Latvijas Radio, Latvijas Televīzijā un sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, kā arī projekta mājaslapā "dodpieci.lv" un "Dod pieci!" sociālo tīklu kontos. Saziedotie līdzekļi 100% apmērā tiks izmantoti ziedojuma mērķim, un projekta administrēšanas izmaksas no ziedotāju naudas netiek finansētas.
Jau devīto gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un sniedz atbalstu noteiktām sabiedrības grupām. Iepriekšējos gados ziedojumi novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašam vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnunamiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai, neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, kā arī vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem.
"Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta "Serious Request", kura ietvaros dažādās Eiropas valstīs radiodīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai sabiedrības grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Latvijā šo tradīciju iedzīvināja Latvijas Radio 5 – Pieci.lv radošā komanda.