"Ir jāsvin, tā ir saulītes godināšana," pārliecināti bilst Baiba Stepiņa Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija".
Baiba un Jānis Stepiņi viesnīcā "Kārļamuiža" saimnieko jau 12 gadus, un Jāņi viņiem ir īpaši svētki. Tie ir ģimenes un draugu svētki, kurus svin, ievērojot senās tradīcijas un arī katru gadu apgūstot ko jaunu no senajām svinēšanas gudrībām.
Jānis Stepiņš atzīst, ka Jāņi ir lielākie ģimenes svētki, kad viss zied, ir enerģijas pilns un var smelties enerģiju nākamam posmam.
"Pagājušā gada jaunums bija gaismas vārti, gājām caur septiņiem vārtiem, domājām labas domas, enerģijas uzkrāšanas diena," stāsta Baiba Stepiņa.
Pagājušā gadā "Kārļamuižas" saimniekiem arī izdevies pārsteigt kaimiņus, dodoties viņus aplīgot.
"Pagājušā gadā izdevās izbaudīt, saulei lecot bija sajūta, jā, bija svētki pa īstam," bilst Baiba Stepiņa.
Līgošanai "Kārļamuižas" saimnieki ir izraudzījušies augstāko punktu Kārļos, tas ir arī enerģētisks lauks.
Svētku rīkošanā - ugunskura sakārtošanā, maltītes sarūpēšanā, vainagu pīšanā – ir iesaistīti visi, protams, ģimene, arī sabraukušie radi un draugi, kā arī viesnīcas viesi, kas mēdz Kārļos ierasties tieši uz Jāņu svinēšanu.
Tā darbojoties, jau iepriekš var sajust svētkus.
Svarīgs ir arī apģērbs, Baiba Stepiņa rosina visus ģērbties tautastērpā vai izmantot tautiskus elementus apģērbā.
Protams, gadās, ka savureiz arī Jāņu dienas saullēkts nav sagaidīts, ir bijis pārāk auksts vai slapjš.
Ja rīts ir sagaidīts, tad vajag mesties pļavā un baudīt rasu.
Baiba Stepiņa atklāj, ka svētku reizē parasti galdā ir uz uguns gatavots jēra gaļas ragū ar dažādiem dārzeņiem, zemenes no dārza, kāda plātsmaize, pašu siets un sadāvināts Jāņu siers, arī dārzeņi.
"Nevajag ļoti pārspīlēt," par ēdienu bilst Baiba Stepiņa. "Jābūt vienkāršām lietām, ko var pārnest pār pļavu svētku kalnā."
Baiba arī izstāsta vienkāršas rabarbermaizes recepti, kas ir viņas bērnības garša un kuru dēvē par kefīrmaizi.
Mīklai sajauc divas olas, glāzi cukura, glāzi kefīra un divas glāzes miltu. Iemaisa sodu. Pa virsu ber rabarberus. Kad maizīte kādu brīdi cepusies un parādās brūni punktiņi, pārlej skābo krējumu, kas sajaukts ar cukuru. Vēl mazliet apsilda, un gatavs!
Tā kā saimnieks Jānis visbiežāk kā dāvanu saņem alus kausu, Jāņos viņš ceļ laukā savu kolekciju, kas gadu gaitā izveidojusies jau visai krietna.