"Braucām, un mūs apšaudīja ar mīnmetēju, bērns gāja bojā. Sievai norāva abas kājas, man roku. Nokļuvām uzreiz slimnīcā, kur mūs operēja. Operēja pagrabā, bez gaismas, bez ūdens. 12 dienas tur nogulējām, Mariupolē," stāstīja Sergejs Siņeļņikovs.
Smagi ievainoti, nav varējuši pat atvadīties no savas Elizabetes. Bērnu apglabāja radinieki. Sergejs pats ir ārsts. Terapeits ar 42 gadu stāžu. Viņš strādāja Mariupoles pilsētas 3. slimnīcā. Elizabete ir viņa sievas meita, bet Sergejs saka – meitenīte bija abu bērns.
"Nevar aizmirst nāvi. Ar sievu strādā profesionāls psihologs. Ārsti palīdz. Ir ļoti smagi," stāstīja Sergejs.
Manuža, Donecka, Makijivka, ceļš uz Rīgu bijis garš, jo viņi pārvesti uz vairākām krievu kontrolētām teritorijām. Taču izdevies izbēgt bez filtrācijas nometnes. Tālāk brīvprātīgie organizēja transportu uz Rīgu.
"Mūsu draugi ar neatliekamo palīdzību mūs no pašas robežas atveda uz Rīgu, te mēs traumatoloģijā 12 dienas nogulējām, vēlreiz operēja, un tagad atveda uz Vaivariem. Te visi tik labi izturas pret mums," stāstīja Sergejs.
Ļoti daudz palīdzot brīvprātīgie. Ārsts gatavojas palikt Latvijā.
"Mums apsolīja bezmaksas protēzes. Sola kaut kādu dzīvesvietu.
Es esmu ārsts, varēšu strādāt un dot labumu sabiedrībai. Tāpēc mēs kā bēgļi pieteicāmies Latvijas pilsonībai, un mums neatteica," vīrietis priecājās.
Tik smagi ievainotiem kā šī ģimene pirms rehabilitācijas nepieciešama ķirurģiska ārstēšana, skaidroja viņu ārste Vaivaros Jūlija Čerešņeva.
"Sākumā tika stacionēti Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, kur notika brūču revīzija, infekciju ārstēšana, pēc kā šie pacienti, saskaņojot ar speciālistiem, tika pārvesti pie mums. Lai aktivizētu. Un sagatavotu protezēšanai," pastāstīja ārste.
Tagad Vaivaros abiem veidos rokas un kāju ortozes un protēzes. Jaunākās tehnoloģijas ļauj tās izgatavot maksimāli funkcionālas.
"Rokas protēzes veiks tādas vienkāršākās funkcijas, vienkārši satvērienu, nebūs sīka motorika, bet viens no lielākajiem uzdevumiem ir radīt līdzsvaru," pastāstīja "Vaivaru" Ortozēšanas un protezēšanas centra vadītājs Ēriks Švēde.
"Mums viņi jāiemāca staigāt, lietot, jo mērķis ir atgriezt viņus dzīvē," norādīja "Vaivaru" valdes priekšsēdētāja Anda Nulle.
"Vaivaros" rēķina, ka šādi var palīdzēt 100 smagi cietušiem ukraiņiem. Pašlaik ieradušies pirmie trīs.