Bet viņš pildīja arī lielo dzejnieku Raiņa un Aspazijas veselības sarga lomu. Jēkabs Nīmanis bija arī mūsu valsts izveides liecinieks un kaislīgs bezkompromisa cīnītājs par Latvijas valsts jaunās paaudzes veselību un dzīvību.
Komponists Jēkabs Nīmanis ielūkojies simtgadīgā Nīmaņu dzimtas koka pašā sākumā – pie sava vārda arī ticis, lai godinātu slavenā ārsta Jēkaba Nīmaņa piemiņu. Slavenais sencis dzimtas koku pasūtījis jau aizvadītā gadsimta sākumā. No Priekuļiem nākušais puisis Tērbatā studēja medicīnu. Tagad dzimtas mājās saimnieko kalējs Jānis Nīmanis.
“Mūsu dzimtā parādās daudz cilvēku, kuri mērķtiecīgi dara darbu, nevis [rīkojas], aprēķina vadīti, bet šī darba mīlestības un aizrautības dēļ. Un Jēkabs Nīmanis ir mūsu dižākais ozols,” pastāstīja komponists Jēkabs Nīmanis.
Ar ārsta Nīmaņa vārdu saistās mūsu valsts jaunscelsme – desmit gadus viņš bija Rīgas Armisteda slimnīcas galvenais ārsts, stāvēja klāt valsts bāreņu apgādes sistēmas izveidei, bet viņa gudrību gaidīja arī tālaika inteliģence. Nīmanis bija arī Raiņa un Aspazijas ārsts.
“Sarunās viņi katrs izstāstīja savas dzīves pozīcijas. Sociāldemokrāts ar pavisam citu dzīves pieredzi, un tik tikko no kara atgriezies ārsts, kurš ir trīsreiz pielikts pie sienas, vīlies sociālisma idejās, kurš pēc Pirmā pasaules kara bija visur vīlies un uzskatīja sevi par nacionālistu. Aspazija viņā atrada biktstēvu un tāpēc arī pie katras krīzes sauca Nīmani pie sevis,” norādīja grāmatas autore, vēstures doktore Rita Grāvere.
Rainim bija 62 gadi, bet ārstam Jēkabam Nīmanim – tikai 30. Kā akcentēja grāmatas autore, Nīmanis acīm redzami bijis bezkompromisa cilvēks.
“Nīmanis uzsver, ka viņš nāk no brīvajiem cilvēkiem, un visa viņa dzīve pierāda, ka viņš nekad nebaidījās. Viņš vienmēr krita, viņš iesaistījās visās gadsimta kolīzijās, piecēlās un atkal gāja,”
teica Grāvere.
Padomju okupācijas laikā piedzīvoto ārsts Nīmanis aprakstījis savās dienasgrāmatās, arestanta piezīmēs – tās bija Austrumu studijas Sibīrijā. Bagātīgo Nīmaņu arhīvu Medicīnas vēstures muzejam nodevusi ārsta atraitne, bet grāmatu klajā laidis apgāds "Mansards".