Dienas ziņas

Ovīšos atklāta laimes pastkaste

Dienas ziņas

''Retro fermā'' padomju gadi

Lūznavas muižā izglīto par inženierbūvju meistaru

Lūznavas muižā izglīto par inženierbūvju meistaru Staņislavu Kerbedzu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Pirmais paceļamais tilts pāri Ņevai Pēterburgā, tilts pār Vislu Varšavā, arī dzelzceļa tilts pār Daugavu Daugavpilī. Tās ir būves, kuru autors inženieris, zinātnieks Staņislavs Kerbedzs savā dzīves laikā būtiski ietekmējis Eiropas inženierijas attīstību. Vienlaikus viņš bija arī Lūznavas muižas zemes īpašnieks, tāpēc muižā atklāta izstāde, kas stāsta ne tikai par Kerbedza personību, bet arī inženierijas vēsturi.

Lūznavas muižā izglīto par inženierbūvju meistaru Staņislavu Kerbedzu
00:00 / 04:59
Lejuplādēt

Muižas cokolstāvā jeb trīs telpās zemākajā ēkas stāvā tapusī izstāde ir komandas darbs. Tās pašas komandas, kas nule kā atgriezusies no "Expo" Dubaijā, kur veidojusi Latvijas paviljonu. Staņislavam Kerbedzam veltītās izstādes atklāšanā autori uzsvēra, ka abus projektus uztvēruši kā vienlīdz svarīgus un interesantus. 

"Šie te ordeņi, šīs medaļas jau ir tā viņa laika līnija, tas, kas ir veidojis Kerbedzu kā personību un profesionālo dzīvi. Tāpēc šeit ir izvietoti 10 ordeņi, kur katrs stāsta par konkrētu sasniegumu," stāstīja izstādes dizaineris Didzis Jaunzems.

Iekļauti daudz un dažādi interaktīvi objekti.

"Hologrammas telpa, tā ir vieta, kur Kerbedzs pats stāsta par muižu. Ar speciālu tehnoloģiju risinājumu ir iespējams redzēt šo Kerbedzu, kā varētu nosaukt, spoku.

Tā bija jauna tehnoloģija ko izmantojām. Ņēmām aktieri un uz viņa sejas likām Kerbedza seju," stāstīja Jaunzems.

Autorus iedvesmojusi amatbrāļa produktivitāte un apņēmība savu pieredzi nodot tālāk.

"Tas ir 19. gadsimts, 19. gadsimta sākums, beigas, nav mums pieejami visur tādi video materiāli, foto arhīvi. Līdz ar to nācās restaurēt pēc dažādiem zīmējumiem, ilustrācijām, šos objektus, tiltus, kas mūsdienās daudzviet neeksistē vairāk," norādīja izstādes videografiķis Roberts Rubīns.

Tehniski laikietilpīga bijusi arī mācību klases izveide. To veidot iedvesmojis fakts, ka Kerbedzs bija ne tikai inženieris, bet arī pasniedzējs. Fizikas skolotāja Elza Līna Liniņa skaidroja ka izstāde palīdz saprast, kā funkcionē tilti, kas nemaz nav tik vienkārša inženiertehniskā būve.

"Tagad saskaņā ar jauno mācību programmu septītajā klasē [māca] inženierzinātnes, kur arī ļoti liela komponente ir mācīšanās par tiltiem. Šī izstādei ir fantastiska iespēja atbraukt tieši šai grupai, bet šis noteikti ir piemērots arī jaunākiem bērniem, arī pieaugušajiem," sacīja Liniņa.

Izstāde Lūznavas muižā tapusi trīs gadu garumā, sadarbojoties ar partneriem Krievijā Eiropas Savienības Pārrobežu sadarbības programmā.

Rēzeknes novads ar šo cer muižu popularizēt  arī kā inženierijas vēstures tūrisma objektu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti