Jau vēstīts, ka, gatavojoties Valsts simtgades svinībām, Latvijas Televīzija sākusi inovatīvu projektu. Tajā izvēlētas trīs mazapdzīvotas vietas Latvijā, uz kurām dodas pazīstami latviešu rakstnieki, dzīvo tur divas nedēļas un iedvesmojas jaunam rakstu darbam. Māris Bērziņš pētīja Valgalciemu un tā iedzīvotāju dzīves stāstus, Nora Ikstena dosies uz Slutišķiem Latgalē, bet Pauls Bankovskis šobrīd dzīvo un iedvesmojas Apē. Ekspedīciju atskatu Latvijas Televīzijā - dokumentālo filmu formā - varēsiet vērot jau rudenī.
Pauls Bankovskis
Dzimis Cēsīs, uzaudzis Līgatnē, skolā gājis Siguldā, tagad dzīvo Rīgā. Vairāku stāstu krājumu, romānu un filmu scenāriju autors, čakli raksta gan drukātajai, gan nedrukātajai presei. Interesējas par dzīvo un nedzīvo dabu. Jaunākais romāns "18", kas iznācis apgāda Dienas grāmata sērijā "Mēs. Latvija. XX gadsimts" ir veltīts Latvijas valsts nodibināšanai un valstiskuma idejas noslēpumainajai dabai. Šobrīd strādā pie stāstu krājuma lieliem bērniem, kas būs mēģinājums jauniem cilvēkiem no neparasta skatu punkta pastāstīt par pašiem traģiskākajiem mūsu 20.gadsimta vēstures notikumiem.
"Tas, kas mani tagad interesē Apes kontekstā un vēsturē, ir tieši lietas un vietas, kas simts gadu laikā kopš pilsētas statusa iegūšanas līdz mūsdienām ir vai nu pilnībā pazudušas vai tomēr saglabājušās, vai kaut kādā īpatnējā veidā glabā to, kas kādreiz te ir bijis, bet nu pavisam pazudis," stāsta Pauls Bankovskis.
"Viens no tādiem objektiem Apē, kas vēl aizvien turpina liecināt kaut ko par pagātni, lai gan nekas daudz no pašā objekta nav vairs pāri palicis, tā ir Apes muiža, kuru jau mēs paguvām apmeklēt un novērtēt tās bēdīgo stāstu," turpina rakstnieks.
Katra diena ienācējam Apē ir atklājums. Pauls Bankovskis pabijis gandrīz privātā 145 gadus senā Apes pūtēju orķestra koncertā un klātienē vērojis autosporta reidu "Dubļu ērglis” sacensības. Tāpat arī saticies ar pāri, kas vēl pirms pāris gadiem uz Rīgu braukuši ar blakusvāģi.
Piedzīvotais Apē kļūs par daļu no Paula Bankovska stāstu krājuma. Tajos Pauls Bankovskis mēģinās jaunajai paaudzei, no neparasta skatu punkta raugoties, stāstīt par pašiem traģiskākajiem 20. gadsimta Latvijas vēstures notikumiem.