Kā labāk dzīvot

Īstais brīdis gatavot krājumus ziemai: izzinām šī gada konservējumu tendences

Kā labāk dzīvot

Augu produkti uzturā: pieprasījums pēc alternatīvām gaļas, zivju un piena produktiem aug

Vasaras vidū dārzkopjiem nav laika atpūsties: pārlūkojam aktuālākos darbus

Jāparūpējas par ogulājiem, lai tie ražotu arī nākamgad. Dārza darbi jūlija izskaņā

Vasaras otrā puse ir laiks, kad parūpēties par ogulājiem un ielabot augsni, lai arī nākamgad krūmos būtu ogas. Tāpat jābūt acīgiem, lai nepalaistu garām tīklērces ieviešanos, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" stāstīja dārzkopes – kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska un Jāņa Aldermaņa dārzkopības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne.

Jūlijā dārzā viss aug griezdamies. Kāds teiks, ka vasaras otrā puse ir īstais laiks atpūtai un darba augļu baudīšanai, taču, ja ir vēlme, lai raža priecē arī nākamgad, jāpadara vairāki darbi jau šogad. 

Jāapgriež ērkšķogas un vasaras avenes

Šobrīd nepieciešams parūpēties par tiem augiem, kas savus augļus jau devuši. Piemēram, ērkšķogu krūmus pēc ražas novākšanas var ieveidot, ja tas ir nepieciešams. Zaru galus, ko noliekušas ogas, vajag apgriezt. Nepieciešams arī aptīrīt apdobi un krūmu pabarot ar mēslojumu. 

"Krūms jau ir atdevis visu. To daudzi nezina, bet nākamā gada raža tūlīt jau ieviešas, veidojas, tāpēc vajag to apkopt. Nevar tikai novākt visu ražu, – ja augs visu ir atdevis un tagad tāds arī paliek, tad negaidi nākošgad neko," atzina Rožukalne. 

Arī vasaras avenēm var izgriezt vecos zarus, var likt apkārt kompostu vai mēslot ar mēslojumu – tādu, kuram ir mazs slāpekļa saturs, bet daudz mikroelementu, fosfora un kālija. 

"Vasaras avenēm griež vecos dzinumus. Tos, kuri ir noražojuši, droši var griezt laukā un neatlikt uz vēlāku laiku. Varbūt nevajadzētu vēl kūtsmēslus [likt], bet kompostu noteikti var visur riņķī un apkārt aprušināt," ieteica Kaminska. 

Jāapkopj zemenes

Tāpat arī zemenes tagad, pēc ražas, var un vajag apkopt. Jūlija beigās jau varēs stādīt agro zemeņu šķirņu stādus. Tam gan jāsagaida lietaināks laiks. 

"Augsne tad ir padzērusies lietus ūdeni, un tas ir pavisam cits kaut kas, nekā mūsu krāna ūdens. Tad var sākt stādīšanu. Jārēķinās gan, ka augsne nedrīkts būt veca. Lielākā kļūda ir, ka audzē zemenes gadu gadiem vienā un tajā pašā vietā.

Ja ir mazs dārziņš, un nevar apmainīt zemeņu augšanas vietu, tad vajag vismaz veco augsni ielabot," norādīja Rožukalne. 

Augsnei tādā gadījumā vajag pievienot kompostu, zaļmēslojumu vai kūdru, iestrādāt tajā kūtsmēslus vai granulēto mēslojumu. Zemenēm ļoti patīk kālijs, arī par to vajag parūpēties. 

Šogad jūlijs, salīdzinoši ar citiem gadiem, ir karstāks, un arī dārzā viss notiek krietni ātrāk, nekā ierasts, norādīja Rožukalne. Līdz ar to ir mazāk laika atpūsties. 

Kaitēkļiem arī patīk šī vasara

"Kaitēkļiem arī patīk šī vasara. Tīklērce šobrīd svin savu lielo uzvaras gājienu, bet to vienkārši vajag atrast. Cilvēki jau viņu nepazīst. Tīklērcēm ir savas kultūras, kuras viņām patīk, – rozes, gurķi. Ja gurķim ierauga marmora lapu, tad tā ir tīklērce. Drusku acis vajag uztrenēt," skaidroja Rožukalne. 

Tīklērci laicīgi pamanot, ar to var veiksmīgi cīnīties, talkā ņemot dažādus bioloģiskos preparātus, piemēram, nīmazalu. Jau cietušās lapas gan ar to glābt neizdosies, tāpēc pirms miglošanas tās jānoplēš un vislabāk – jāsadedzina. 

"Bet nedrīkst tā, ka es vienreiz apstrādāju un aizmirstu. Tad ir tā, ka mēs to pieaugušo kukaini nobeidzam, bet paliek jau vēl oliņas. Tāpēc pēc septiņām dienām atkal jāapstrādā un tad atkal. Kopā vismaz trīs reizes, un tad ir garantija," ieteica Rožukalne.

Pēdējais laiks retināt ābolus

Runājot par ražu, kas vēl tikai būs, Kaminska uzsvēra, ka ir pēdējais laiks, lai izretinātu ābolus, citādi viņa novērojusi, ka ābeļu zari daudzviet gāžas gar zemi un lūst.

"Ar steigu, ar steigu cilvēki – retiniet ābolus! Tagad arī braucu pa Dārzciema ielu, tur liela, veca ābele, bet tos zarus vairs nevar noturēt… Šogad ir kaut kādi anormāli lieli āboli un daudz. Zari ir pa zemi daudzos dārzos. Ir jānormē, citādi tie lūzīs. Vai arī lieciet stutes, bet vai visu sastutēsi?" pauda Kaminska.

Risinājums ir tos ābolus, kas vizuāli jau izskatās kropli, kuriem uzmeties kraupis vai iegrauzies kāds tārps, plēst nost, atstājot tikai kvalitatīvos. 

 

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti