Kā labāk dzīvot

Kristiānas instrumentu kaste. Turpinām noskaidrot visu par jumtiem

Ko Eiropa var sniegt?

ES valstīm jāvienojas spert drosmīgākus soļus, lai pielāgotu ekonomiku nākotnei

Karstākie dārza darbi jūlijā

Karstajā laikā sākas cīņa par ražu. Dārza darbi jūlijam

Jūlijā augļu kokos ne tikai briest šī gada augļi, bet veidojas arī nākamā gada raža, tāpēc ir ārkārtīgi svarīgi, lai kokiem pietiktu mitruma. Tāpat ābelēm jāiedod kalcijs un ābolu ķekari nedaudz jāparetina, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica Jāņa Aldermaņa dārzkopības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne un dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

ĪSUMĀ:

  • Mitruma nozīme: Jūlijā ir svarīgi nodrošināt augļu kokiem pietiekamu mitrumu, jo šajā laikā ne tikai briest šī gada augļi, bet arī veidojas nākamā gada raža. Kokiem ieteicams ik pa laikam dot apmēram 100 litrus ūdens.
  • Karstuma ietekme: Lielā karstumā nevajadzētu pārspīlēt ar dārza darbiem. Augiem jau tā ir grūti augstās temperatūras un spožo saules staru dēļ.
  • Mulčēšana un augsnes uzlabošana: Smilšainās augsnēs ir nepieciešams vairāk darba, lai saglabātu mitrumu. Ieteicama mulčēšana ar mizu, pļauto zāli vai citiem materiāliem. Augsne jāuzlabo arī ar mēslojumu, kurā obligāti jābūt mikroelementiem, piemēram, dzelzij un kalcijam.
  • Ābolu kopšana: Lai augļi izaugtu kvalitatīvi, jāretina ābolu ķekari. No katra ķekara var noņemt sīkākos vai bojātos ābolus, atstājot vienu vai divus labākos.
  • Citi ieteikumi: Daudzgadīgajiem augiem jūlijā nepieciešams piebremzēt augšanu, dodot tiem slāpekli. Gurķus no tīklērces un miltrasas jāpasargā ar sēra preparātiem.

Lielā karstumā ar dārza darbiem nekad nevajag pārspīlēt – daudz ko pie augstas temperatūras un spožiem saules stariem nemaz nedrīkst darīt, jo augiem jau tā ir grūti, uzsvēra Kaminska.

Jūlijā nevajadzētu neko stādīt vai pārstādīt. Toties viss intensīvi jālaista. 

"Pašreiz ir pamatīgi jālaista, un ne tikai tāpēc, ka viss briest. Jūlijs ir laiks, kad briest augļi kokos, bet arī veidojas nākamā gada raža. Ja nav tagad pietiekoši mitrums, tad var nākamgad arī nebūt tā raža tik liela. Uz koku vidēji literatūrā tiek ieteikti 10 spaiņi ūdens. Tie ir 100 litri, bet [paredzēts] laiku pa laikam un lieliem kokiem.

 

Tagad dārzs ir jālej, lai to nepazaudētu. Patiesībā tagad ir cīņa par dārzu, lai tas saglabātos," pauda Rožukalne.

Protams, ir vietas Latvijā, kur mitrums ir pietiekams, tas lielā mērā ir atkarīgs no augsnes un laikapstākļiem. Tiem, kuru dārzos augsne ir smilšaina, jāiegulda visvairāk darbs, jo augsni ieteicams vēl arī mulčēt.

"Tie, kam ir smilšaina augsne, atceramies par mulčēšanu! Ne tikai mizu mulča, arī pļautās zāles un visa veida mulčas der. To salaista un liek virsū," ieteica Kaminska. 

 

Tāpat daudzos dārzos nepieciešams uzlabot augsni ar mēslojumu, bet jāņem vērā, ka mēslojumam jābūt pievienotiem mikroelementiem. Labā mēslojumā obligāti jābūt dzelzij. 

"Tā kā mums asinīm hemoglobīns, tāpat augiem ir tā dzelzs vajadzīga. Uz mēslojuma maisa jābūt rakstītam – ferrum, mg, mn. Kā arī visiem mikroelementiem, kas tur klāt nāk – kalcijs noteikti un viss kaut kas. Kalcijs ir vajadzīgs un šobrīd ir jādod arī kā papildu mēslojums, lai augļi saglabātos," norādīja Rožukalne. 

Šobrīd kalcijs ir ļoti nepieciešams ne tikai tomātiem siltumnīcā, bet arī augļu kokiem – sevišķi tām ābeļu šķirnēm, kurām ir lieli augļi. 

"Tagad ir ļoti populāra šķirne "Dace" ar lieliem augļiem vai "Sinap Orlovskij" – tām kalcijs ir jādod, lai neveidojas brūnie pleķi zem mizas. Tas jāizdara vienu reizi, bet pamatīgi," norādīja Kaminska.

Kaminska stāstīja, ka tiem, kurus šogad neskāra pavasara salnas, ābolu raža solās būt laba. Ja ābolu ir ļoti daudz, tos vajadzētu nedaudz paretināt, lai augļi izaug kvalitatīvi, – tāpat kā vīnogas, arbūzus un ķirbjus. 

"Vienā ķekarā, teiksim, ir četri ābolīši, viens vienmēr ir tāds sīkāks – to var droši noņemt. Paskaties, varbūt kādam ir brūnas pumpiņas virsū – kraupis, to tad arī uzreiz var noņemt. Vai kurā jau ir kāds tārpiņš iemeties – to arī var noņemt un atstāt ķekarā vienu vai divus ābolīšus," skaidroja Kaminska. 

Savukārt daudzgadīgos augus jūlijā laiks piebremzēt, iedodot tiem slāpekli. Lai paglābtu gurķus no tīklērces un miltrasas, tiem jāiedod sēra preparāts. 

 

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti