Panorāma

Teātrī drīkstēs sēdēt ciešāk

Panorāma

Ievēro lielāku piesardzību mājokļu iegādē

Dienliliju ziedēšanas trakums

REPORTĀŽA: Dienliliju ziedēšanas trakums Laucienes pagastā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 3 mēnešiem.

Katru rītu tās atver vienu ziedu, kurš pret vakaru jau vīst, bet nākamais rīts atkal priecē ar tikko plaukušu pumpuru. Vasaras nogales pieder dienziedēm. Talsu novada Laucienes pagasta “Mierkalnos” jau gadiem selekcionē un audzē dienlilijas. Jūlijā un augustā saimnieki atver krāšņo dārzu apskatei, lai puķumīļi var pamielot acis un iepazīt jaunas šķirnes.

Var droši apgalvot, ka šis dārzs Laucienē ir viens no lielākajiem dienliliju dārziem Latvijā. Šobrīd šeit zied apmēram 1000 dažādu dienliliju. Un vēl apmēram 1000 hibrīdu gatavojas kļūt par šķirnes stādiem.

"Populārākais teiciens pie mums ir –  nu gan ir raibs gar acīm.. un mums ir šķirne "Raibs gar acīm"," atklāj SIA "Dienliliju dārzs" saimniece Inta Plūme.

Izrādot puķes, saimniece uzsver – dārzā nav divu vienādu dienliliju. Katrai ir kāda nianse. Krokotas, pildītas, zigzaga malām. Sīkziedu un lielziedu. No 8 līdz 25 centimetriem diametrā.

"Zirnekļveida dienziedes, kas lepojas ar lieliem ziediem, šaurām garām ziedlapām. Atgādina zirnekļa kājas. Pasaulē sauc par "spider". Latvijā par zirnekļveida dienziedēm. Šis ir viens no lepnumiem. Blakus ir “Anna”. Lepojas ar lielu tumšu aci," stāsta Plūme.

Dienliliju dārzu pirms 17 gadiem sāka veidot Intas tēvs, selekcionārs Varis Baņģieris.

"Meklēja kultūru, kura ir mazprasīga kopšanas ziņā, audzēšanas ziņā, ar kuru nav ļoti jāauklējas. Iesākām ar mazumiņu. Pēc tam sūtījām kolekcijas no Amerikas. Pēc tam sākās pats lielākais darbs. Sākām selekcionēt, krustot, veidot jaunas šķirnes. Tas, ko jūs redzat šobrīd, 95% ir mūsu pašu radītās šķirnes," atklāj Plūme.

Lai izveidotu jaunu šķirni, var paiet 7-10 gadi.

Iepriekšējos gados ziedu laikā dārzu apmeklēja ap diviem tūkstošiem cilvēku – gan puķumīļi, gan tūristu grupas. Šovasar Covid-19 sērgas dēļ apmeklētāju ir mazāk.

"Vietējais latvietis pēc puķes brauks vienmēr. Skatīties brauks. Nav norvēģu, nav zviedru  puķkopju, kas brauca skatīties šo dažādību. Bet nekas, strādājam, kā ir. Covid-19 krīze lika mums sapurināties. Krīzes laikā esam izveidojuši jaunu mājaslapu. Pieejama katram pircējam, lai varētu stādus pasūtīt arī attālināti," norāda Plūme. 

Mūsdienu aizņemtības laikmetā dienlilija daudziem kļuvusi par ideālo rotu dārzā. 

Lai gan zieds zied tikai dienu, uz kāta var būt vairāki desmiti pumpuru. 

"Vācieši to sauc par inteliģento sliņķu puķi, jo kopšanas ziņā tā no saimnieka neprasa pilnīgi neko. Iestādām un visu vasaru priecājamies, kā tā zied. Cilvēkiem tā patīk. Vasarnīcās cilvēks aizbrauc uz nedēļu strādāt. Dienlilija zied. Viņš pēc nedēļas atbrauca, tā joprojām zied. Un pēc mēneša arī zied," stāsta Plūme. 

Dienlilijas aug jebkuros apstākļos, var izturēt ilgu sausumu vai lietus periodu. Taču viskrāšņāk zied saulainā laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti