Rīta Panorāma

Spānijas dienvidus pārņem karstuma vilnis

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Vasaras aptieciņa un drošība uz ūdens

Kā droši uzturēties saulē un pie ūdens? Ekspertu un mediķu atgādinājumi

Sasists elkonis, nobrāzta kāja, iedzēlusi lapsene vai sakaršana saulē – tās ir tikai dažas no likstām, kas raksturīgas vasaras sezonai. Kā parūpēties par savu mājas aptieciņu siltajā gada laikā, un kā droši uzturēties saulē un pie ūdens?

Drošība pie ūdens

Rīgas pašvaldības policijā (RPP) aicina vecākus ūdens tuvumā nenovērst uzmanību no saviem bērniem pat tad, ja pludmalē ir glābēji. Tāpat policisti aicina nelēkt ūdenī un neatrasties tā tuvumā reibuma stāvoklī. Statistika rādot, ka 60% noslīkšanas gadījumu konstatēts, ka bojāgājušais ir bijis apreibinošo vielu ietekmē.

RPP pārstāvis Jānis Skrims teica: "Neatkarīgi no tā, vai ir slīcis bērns vai pieaudzis cilvēks, pirmās palīdzības vadlīnijas nosaka, ka vienmēr ir jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, lai pārliecinātos par to, ka ūdens nav nokļuvis elpceļos. Jāpārliecinās, ka ar cilvēku pēc slīkšanas viss ir tiešām kārtībā. Jo mēdz gadīties veselības problēmas vairākas stundas pēc slīkšanas. Un šīs problēmas var beigties arī letāli."

Eksperti arī atgādina, ka, dodoties peldēties, ūdenī jāiet pakāpeniski, pieradinot savu ķermeni pie vēsās vides.

Vasaras aptieciņa

Ņemot vērā, ka vasarā cilvēki biežāk dodas gan pie dabas, gan iesaistās fiziskās aktivitātēs, ārsti iesaka parūpēties par to, lai arī mājas aptieciņa būtu gatava siltajai gada sezonai. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Bērnu slimību klīnikas virsārste Alla Silova sacīja: "Neaizmirstam par plāksteriem, pārsienamo materiālu, kā arī brūču dezinficēšanas un kopšanas šķīdumiem. Apdegumi arī ir vasaras topa lieta, tāpēc mājās lai ir kādas pantenolu saturošas putas, ar ko var apstrādāt apdegumus."

Savukārt "Veselības centra 4" ģimenes ārste Eva Moreino norādīja: "Vasarā, protams, var būt alerģijas, insektu kodumi. Noderētu antihistamīns gan tablešu veidā, bērniem, piemēram, pilienu veidā, gan arī kāda pretalerģiska smēre, kas satur antihistamīnu."

Tāpat būtu labi, ja aptieciņā būtu arī kāds pretsāpju un temperatūru mazinošs medikaments. Noderēs arī līdzekļi pret vēdera problēmām, ja nu nācies ieēst bojātus produktus. Arī dodoties uz pludmali vai ilgstoši uzturoties tiešos saules staros, ir vērts īpaši padomāt par drošību. Uz pludmali jādodas ar cepuri galvā un sauļošanās krēmu kabatā. Līdzi – arī dzeramais ūdens.

"Censties nesauļoties visbīstamākajā laikā, kas ir aptuveni no 12 līdz 15 dienā. Ja tomēr gadās pārkarst saulē, tad dzert daudz šķidruma. Ja ir galvassāpes, var iedzert kādu pretsāpju līdzekli. Ja ir stipras galvassāpes, slikta dūša, iesaku vērsties pēc medicīniskās palīdzības," teica Moreino.

BKUS ārste norādīja: "Ja gadījumā šķiet, ka galīgi nespējat orientēties medikamentu klāstā un nesaprotat, kas bērniņam tajā brīdī visvairāk ir nepieciešams, slimnīca joprojām sniedz attālinātas pediatra konsultācijas, kuras var pieteikti attālināti pacientu portālā."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti