Noticēšana un solījumi
Sieviete, kura uzticēja raidījumam savu stāstu, vēlējās palikt anonīma. Viņa, noticot paziņu paziņām, ievilkta vērienīgā krāpšanas shēmā, kur solīta viegla peļņa, ieguldot mistiskos uzņēmumos lielas summas. Cietusī atklāja, ka ieguldījusi 10 tūkstošus eiro. Lai tiktu pie finansēm, mudināta aizņemties naudu ātro kredītu kompānijās ar garantiju, ka mēneša laikā kredīts tiks nomaksāts un nauda atnāks atpakaļ ar uzviju.
"Mēs ieguldījām, un principā, es sapratu – tā kā mēs ieguldījām, tad viņam bija vara pār mums," stāstīja apkrāptā sieviete. "Tad viņš prasīja vēl ieguldīt, prasīja, ka vajag kaut kādu summu savākt. Visu to laika posmu viņš vēl prasīja kaut kādu nodokli nomaksāt. Tad mēs viņam beigās draudējām, ka iesim uz policiju, lai viņš atgriež visu naudu atpakaļ, jo bija skaidrs, ka viņš ar kaut ko nodarbojas nelegāli; bija skaidrs, ka viņš atmazgā naudu."
Krāpnieks neesot darbojies viens – viņam bijuši sabiedrotie.
Cietušie uzsvēra, ka jaunietis, kurš ievilinājis krāpnieciskajās shēmās, runājis ticami. Viņu arī ieteikušas un slavējušas citas personas, kuras it kā guvušas peļņu.
Krāpnieks esot solījis, ka tad, ja cilvēki vairs negribēs ieguldīt, varēs izstāties.
"Bet, protams, pēc tam pateica, ka nav tik viegli izstāties, ka ir nepieciešama vēl summa, lai izstātos. Vai jāgaida līdz tam datumam, lai saņemtu peļņu un [saņemtu] atpakaļ to, ko esam ieguldījuši," pauda apkrāptā sieviete.
Viņa zinājusi arī par 18 citiem šajā neeksistējošas peļņas projektā iesaistītajiem, bet kopumā tādu esot aptuveni 300.
Nemierā ar gausu izmeklēšanu
Cilvēkiem, kuri, kā tagad izrādās, bija visparastākie krāpnieki, labticīgie ļaudis kopumā pārskaitījuši vismaz 105 tūkstošus eiro. Cietušie ņēmuši kredītus, atdevuši naudu krāpniekiem un cerējuši, ka tā ar lielu peļņu tiks atskaitīta atpakaļ. Tomēr pēc ilgas gaidīšanas sapratuši, ka ir apkrāpti, tāpēc vērsušies Valsts policijā (VP).
VP Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 3. biroja priekšnieks Normunds Šteinbriks teica: "Nevarētu teikt, ka šāds krāpšanas veids ir kaut kas jauns, jo pēc būtības, cik mani informēja par šī kriminālprocesa gaitu, cilvēki vienkārši tika apvārdoti ieguldīt naudu tādā kā piramīdveida shēmā, kur ātri var nopelnīt un dubultot ieguldījumu. Bet visdrīzāk tas tika izdarīts ar viltu, kas ir svarīga krāpšanas sastāvdaļa."
Patlaban šajā kriminālprocesā noskaidrotas 22 potenciāli cietušās personas, kuras krāpniekiem pārskaitījušas no 500 līdz pat 24 000 eiro. Šteinbriks raidījumam skaidroja, ka "cerība atgūt visu summu esot praktiski neiespējama", tomēr esot iespējams atgūt daļu summas.
"Tā nauda no vienas personas konta tika skaidrā izņemta ārā un atdota tālāk, aizskaitīta uz citu valstu kontiem, – šis fakts vēl līdz galam nav noskaidrots," atklāja Šteinbriks, piebilstot, ka neko solīt nevar, jo nereti, kad policija atrod krāpšanas organizatorus, šo personu īpašumi ir vai nu noslēpti uz citu personu vārda, vai arī nereti krāpnieki paši ir azartspēļu atkarīgie un naudu jau ir iztērējuši.
Patlaban kriminālprocesa ietvaros krāpniekiem nav paredzēts itin nekāds drošības līdzeklis.
Par to neizpratnē ir cietušo juridiskie pārstāvji. Viņi nav mierā ar policijas gausumu šīs lietas izmeklēšanā.
"Šajā lietā gribētos teikt, ka vietā būtu teiciens, ka novēlots taisnīgums nav taisnīgums, jo šeit, izskatās, iet uz to, ka apkrāptajiem cilvēkiem būs ļoti grūti kaut ko atgūt," uzskata jurists Kalvis Krūmiņš. "Kriminālprocesa likums paredz, ka šādos gadījumos aizdomās turamā mantai varētu tikt uzlikts arests, lai pēc tam, kad ar visu tiek skaidrībā, šiem cietušajiem varētu atmaksāt kaut vai daļu no šiem līdzekļiem. Bet, ja notiek kāda kavēšanās vai vilcināšanās ar šo sākotnējā stadijā – tas pat ir būtiskākais – tad ir skaidrs, ka šīs izredzes proporcionāli arvien samazinās un samazinās."
Valsts policija raidījumam neatklāja, kāpēc potenciālajiem krāpniekiem nav piemērots nekāds drošības līdzeklis, jo informācija publiski neesot izpaužama. Tomēr likumsargi noskaņoti optimistiski, ka drīz lieta nonāks iztiesāšanā. Krāpšanas shēmas autoriem draud līdz pat 10 gadiem cietumā.