Kā aprēķināt, cik lielai jābūt indeksētajai pensijai?
Šajā gadā visām valsts pensijām – vecuma, izdienas, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma pensijām un apdrošināšanas atlīdzībām – 1. oktobrī piemērots indekss 1,0640. Tas ir skaitlis, ar kuru jāsareizina pamata pensija, lai aprēķinātu indeksētās pensijas lielumu.
"Zinot indeksu un indeksējamās pensijas apmēru, jebkurš iedzīvotājs var pats aprēķināt gaidāmo pielikumu. Savukārt indekss veidojas, ņemot vērā valstī esošos statistikas datus un algas apdrošināšanas iemaksas," skaidroja Garā.
Jāņem vērā, ka ar minēto indeksu pārrēķina pensijas līdz 609 eiro. Ja pensija ir lielāka par 609 eiro, tad indeksē tikai šo summu. Tātad, ja pensija, piemēram, ir 1000 eiro, no tiem indeksēs tikai 609 eiro.
"Tāpat jāņem vērā, ka pensijām virs 500 eiro ietur iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN). Cilvēkiem, kuriem pensija ir zem 500 eiro, viņiem reālais ieguvums ir tāds, kāds aprēķināts [sareizinot]. Tiem, kam ir virs 500 eiro, ņemsim par piemēru 609 eiro, viņiem klāt nāk pēc indeksācijas 38 eiro, bet pēc IIN ieturēšanas apmērs ir mazāks," skaidroja Garā.
Kāpēc visām pensijām šogad piemērots viens indekss?
Tā kā šogad algas apdrošināšanas iemaksu reālais pieaugums ir negatīvs, ir piemērots viens indekss visām pensijām un visiem stāžiem.
"Var teikt, ka valsts ir nākusi pretī, jo, ņemot vērā negatīvo indeksu, varēja sanākt tā, ka, jo lielāks stāžs, jo mazāks indekss. Tāpēc jūnijā tika veikti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas paredz, ka, ja reālais algas apdrošināšanas iemaksu indekss ir negatīvs, to nosaka kā vienu, lai neveidotos kritums," skaidroja Garā.
Vai nākamgad pensiju indeksācija notiks tāpat?
Šobrīd to pateikt nav iespējams.
"Kāda situācija būs nākošgad, to mēs redzēsim nākamgad kaut kad jūnijā, jūlijā. Tad mēs redzēsim iepriekšējā gada datus," norādīja Garā.
Vai no indeksācijas var atteikties?
"Reizēm cilvēki ar indeksāciju ir neapmierināti. Piemēram, sociālais dienests sniedz atbalstu līdz konkrētam pensijas apmēram. Ja pēc indeksācijas šis apmērs tiek pārsniegts, cilvēks zaudē šo sociālo palīdzību un ir neapmierināts, bet nē, no indeksācijas nevar atteikties," atzina Garā.
Kāpēc VSAA pati neveic pensiju pārrēķinu strādājošajiem pensionāriem?
Zināms, ka strādājošiem cilvēkiem pensijas kapitāla pieaugums ir pašu pārziņā.
"Tāpēc, ka pensijas pārrēķinu ietekmē ļoti daudzi faktori. Ja valstī uztaisītu vienu datumu, kurā tiek veikti pensiju pārrēķini, piemēram, 1. janvārī, tad būtu virkne neapmierinātu cilvēku, jo šī formula, kas tiek paredzēta, mainās katru gadu personas dzimšanas dienā. Gadījumā, ja valsts veiktu vienā datumā visiem pārrēķinus, tad cilvēki būtu neapmierināti ar to, ka viņiem dzimšanas diena ir pēc šī datuma, un viņiem bija izdevīgāk pensiju pārrēķināt pēc tās. Tad, kad cilvēks pats veic šo pārrēķinu, viņš var izvēlēties, vai viņš grib darīt to katru gadu, reizi trijos gados vai vēlāk," skaidroja Garā.
Kāpēc pie darba stāža neskaita profesionāli tehniskās skolas, kurās paralēli mācībām tika strādāts praksē?
"Mūsu likumdošana paredz, ka mācības tiek ņemtas vērā tikai un vienīgi pēc vidusskolas. Ja proftehniskā skola ir kopā ar vidusskolu, šis periods netiek ņemts vērā stāžā. Savukārt, ja ir bijusi prakse un prakses laikā cilvēks bijis pieņemts darbā un saņēmis par šo praksi atalgojumu, tas tiek ņemts vērā kā darbs. Taču arī es mācījos šādā skolā, arī man tie gadi netiks ņemti vērā, jo, lai gan katru gadu man bija jāiet praksē, es netiku ņemta, kā saka, darba attiecībās, es vienkārši gāju praksē. Šeit ir būtiski tas, vai tika nodibinātas darba attiecības, vai ir ieraksts darba grāmatiņā, ka ir pieņemts darbā," skaidroja Garā.