"SMAS Lifting" procedūras reklāmu ludzēniete pamanījusi internetā. Termins "SMAS" angļu valodā tiek atšifrēts kā "apakšējais muskuļu aponeirotiskais slānis". Tie ir muskuļi, kas veido sejas karkasu. Šī procedūra dodot iespēju saglabāt sejas ādas jaunību bez ķirurģiskas iejaukšanās. 45 minūšu ilgā procedūra solīta par "fantastiski zemu" cenu – 159 eiro, turklāt vēl bezmaksas pīlings – bonusā.
"Tad, kad es ienācu kabinetā, sieviete – kosmetologs bija ļoti piesardzīga. Viņa uzreiz mani sāka brīdināt – tas efekts uzreiz nebūšot, jo šajā "SMAS lifting" reklāmā bija viss tik pievilcīgi – tūlītējs, redzams rezultāts," stāstīja raidījuma skatītāja.
Pirmais iespaids, komunicējot ar kosmetoloģi, neesot bijis patīkams, taču kliente nodomājusi: "Lai viņa tur tā runā; galvenais, kāds būs rezultāts!"
Sieviete sagatavojusies procedūrai, kāda solīta reklāmā – 45 minūtes tiks strādāts ne tikai ar sejas ovālu un zodu, bet arī ar dekoltē zonu un citām ķermeņa daļām. Diemžēl tā nenotika.
"Novilka pa sejas ovālu," sieviete raksturoja procedūru, kas ilgusi vien piecas līdz desmit minūtes. Jautāta par pārējo reklāmā norādīto zonu apstrādi, kosmetoloģe atbildējusi, ka par to esot papildu samaksa.
"Es pat īsti nesapratu, ko viņa izdarīja, godīgi sakot, jo tas viss bija ātri," sacīja sieviete.
Viņa par saņemtā pakalpojuma kvalitāti esot izrādījusi neapmierinātību, tāpēc kosmetoloģe steigšus zvanījusi it kā savai administrācijai. Jāteic, ka uzņēmuma nosaukums interneta reklāmās nav minēts. Vien norāde – "kosmetologa pakalpojumi" un vieta, kur tas tiek veikts. Raidījuma skatītājas gadījumā – salons Rīgā, Stabu ielā. Kosmetoloģe prasījusi norēķināties skaidrā naudā. Čeku par pakalpojumu solījusi atsūtīt internetā, savukārt procedūras efekts iestāšoties ne ātrāk kā pēc četriem mēnešiem.
"Es sāku uzreiz teikt, ka es sūdzēšos, ka ziņošu "4. studijai", Latvijas Televīzijai, ka mēs tad skaidrosim šo jautājumu," atminējās sieviete. Klientei piedāvāts naudu atdot, bet – jāierodas pašai klātienē, jo veikt pārskaitījumu neesot iespējams. Tas nozīmē, ka viņai jāveic četru stundu brauciens ar vilcienu vienā virzienā.
Klientes pārsvarā aizejot neapmierinātas
"4. studija" devās uz salonu, kur sieviete samaksāja 159 eiro un pakalpojumu īsti tā arī nesaņēma.
Izrādījās, ka pakalpojuma sniedzēji te īrē telpas, bet reklāmā norāda salona nosaukumu. Ierašanās brīdī pakalpojums sniegts netika, tāpēc pašus telpu īrniekus satikt neizdevās.
Tikmēr reklāmas par sejas ovāla muskuļu stiprināšanas procedūru jeb "SMAS lifting" internetā uzrodas cita pēc citas; ar identiskām bildēm tām, kas vilinājušas klientus uz salonu Stabu ielā. Pēc video var spriest, ka procedūra notiek, ievērojot augstas profesionālas prasības.
"4. studija" devās uz vēl vienu no adresēm, kur tiek sniegts šis pakalpojums – Rīgā, Tallinas ielā. Salons, izrādās, ir pavisam neliela frizētava.
Tās darbiniece zināja stāstīt, ka klientes uz procedūru nākot viena pēc otras, pavadot kabinetā ne ilgāk kā 15 minūtes, un pārsvarā aizejot neapmierinātas.
Izskatās, ka šo "SMAS liftingu" par ļoti zemu cenu caur interneta platformām piedāvā vairākas personas, kas slēpjas aiz salonu nosaukumiem, lai legāli pievilinātu klientus. 10–15 minūšu laikā tiek nopelnīti 159 eiro skaidrā naudā, un sieviešu, kuras par šādu summu vēlas vienas procedūras laikā kļūt skaistas, netrūkst.
Pirms pakalpojuma saņemšanas aicina pārbaudīt speciālista profesionalitāti
Latvijā skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējus kontrolē Veselības inspekcija (VI).
VI Sabiedrības veselības analītiķe Šarlote Hāznere informēja: "Objektos ir jau veiktas kontroles, bet, kā zināms, ir gan juridiskas personas, gan fiziskas personas. Veselības inspekcija uztur tetovēšanas un skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēju sarakstu.
Adreses ir norādītas šajā sarakstā, bet, tā kā adresē var strādāt vairākas fiziskas personas, tad šādā gadījumā mēs šo kontroli vēl veiksim."
Gan salonā Stabu ielā, gan Tallinas ielā "4. studijai" norādīja, ka pakalpojumu, visticamāk, snieguši citu valstu pilsoņi.
"Neatkarīgi no tā, kur persona ir ieguvusi savu izglītību ārvalstīs, neatkarīgi no nacionālās piederības, personai ir jāpielīdzina sava iegūtā izglītība Latvijā, mūsu iekšējai izglītības sistēmai," skaidroja Hāznere.
Kamēr VI meklē, iespējams, negodprātīgos skaistumkopšanas pakalpojuma sniedzējus, raidījums "4. studija" iesaka – pirms doties pie kosmetologa, tetovētāja vai cita skaistumkopšanas speciālista, ielūkojieties Veselības inspekcijas mājaslapā esošajā Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistrā un pārliecinieties, vai cilvēks, kurš veiks jums jebkādu procedūru, tiešām ir ieguvis nepieciešamo profesionālo izglītību. Uzticoties viltvāržiem, risks zaudēt ne tikai savu naudu, bet arī skaistumu un veselību, ir pavisam reāls.