Ķepa uz sirds

Vai esam šķirnes vai bezšķirnes kaķu karaļvalsts ?

Ķepa uz sirds

Vai saimnieki prot nolasīt sava mīluļa ķermeņa valodu?

Cik atbildīgi esam braucot kopā ar suni automašīnā?

Suns braucošā auto vairs nedrīkst lēkāt pa salonu. No kā pasargā jaunie noteikumi

Suņiem braucošā automašīnā vienmēr jābūt piesprādzētiem, izmantojot speciālas somas, pārvadāšanas būrus vai iemauktus, paredz no jūlija spēkā esošie noteikumi. Tas ir nepieciešams dzīvnieku un arī pašu braucēju drošības dēļ, Latvijas Radio raidījumā "Ķepa uz sirds" uzsvēra Drošas braukšanas skolas vadītājs Jānis Vanks.

Līdz šim automašīnā suņi nereti ir atradušies, kur sanāk, – viens auto bagāžniekā būrī, cits piesprādzēts sēdeklī, bet vēl kāds sēž saimniekam klēpī vai brīvi pārvietojas pa salonu. Taču jūlijā spēkā stājušies jauni noteikumi, kas nosaka obligātu prasību dzīvnieku pārvadāšanai: dzīvnieks jāievieto somā, konteinerā vai būrī, kas jānostiprina ar drošības jostu tā, lai to noturētu sēdeklī. Var lietot arī iemauktus un suni ievietot bagāžas nodalījumā vai arī būrī, kuru ievieto bagāžniekā, vai arī īpašā dzīvnieku piekabē. 

Vanks atklāja, ka pats ir trīs neliela izmēra suņu saimnieks, un katrs no tiem, pārvietojoties ar saimnieku automašīnā, tiek ievietots speciāli tam paredzētā somā un droši piesprādzēts, jo riski, kas rodas, suņus nepiesprādzējot, vienkārši ir pārāk lieli.

"Tie mazie sunīši.... Tos uz ceļa var redzēt pat pie stūres klēpī. Doma ir, ka viņš jau ir maziņš un viegls, es jau viņu noturēšu, ja nu kas, bet ir jāatceras vairākas lietas.

Pirmkārt, fizika ir fizika, un, ja ir trieciens un pēkšņa apstāšanās, tā suņa masa daudzkārtēji palielinās, un bieži vien pie triecieniem fiziski nav iespējams pat mazu suni noturēt rokās," skaidroja Vanks.

Otrkārt, ja notiek sadursme, priekšējās sēdvietās var izsprāgt drošības spilveni. Kas tad notiek ar mazo suni, kas ir klēpī? Suns ar milzīgu spēku tiek ietriekts saimnieka krūtīs, skaidroja Vanks. 

Tāpat ir bijuši gadījumi, kad neliela izmēra suns sadursmes brīdī noslīd saimniekam no klēpja un pakļūst pie pedāļiem, neļaujot saimniekam automašīnu veiksmīgi nobremzēt. 

"Tāpēc kā suņa saimnieks es zinu, ka suņiem automašīnā var patikt, var nepatikt, protams, tas ir atkarīgs no tā, kā ar suni ir sarunāts, kā viņš ir dresēts vai pieradināts, bet bieži vien labāk ir izvēlēties drošību nekā kaut kādas ērtības," uzsvēra Vanks.

Arī tad, ja suns ir lielāka izmēra un netiek turēts klēpī, bet vienkārši nepiesprādzēts atrodas automašīnas salonā, tas var būt bīstami, jo sadursmes vai trieciena brīdī viss automašīnā lido uz priekšu. 

"Nav pat runa tikai par strauju bremzēšanu. Ja suns ir uz aizmugurējā sēdekļa vai bagāžas nodalījumā bez atdalošā sieta, kas neļauj lidot viņam kaut kur tālāk, viņš tāpat var savainoties, jo automašīnā ir dažādi priekšmeti, pret kuriem var atsisties, aiz kuriem var aizķerties, kaut kur var iesprūst un tā tālāk. Tas ir viens, bet vissliktākais variants ir tā pēkšņā apstāšanās," skaidroja Vanks.

Pēkšņas apstāšanās un trieciena brīdī ir vienalga, vai suns nepiesprādzēts sēž priekšējā sēdeklī vai aizmugurējā, rezultāts būs viens – tas, visticamāk, lidos pa gaisu, ietriecoties vai nu automašīnas stiklā, vai varbūt šofera pakausī. 

Arī tad, ja satiksmes negadījums nenotiek, nepiesprādzēts suns automašīnā var gūt dažādas traumas, uzsvēra kinoloģe un akitu audzētāja Laila Skrodele.

"Suns var sastiept ķepas, var sabojāt kādu no kauliņiem ķepās, var pamežģīt pirkstiņus, bet suņiem tas visas dzīves garumā ir vissvarīgākais darba rīks – ķepas un arī pirkstu spilventiņi. Tas ir ļoti nozīmīgi," norādīja Skrodele.

Nav svarīgi, kādu tieši drošības sistēmu, būri, somu vai iemauktus saimnieks sunim izvēlas, galvenais ir suni nofiksēt, uzsvēra Skrodele. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti