SIA "Lidl Latvija" pārstāve Zane Neļķe raidījumam skaidroja:
"Tā kā ražotājs ir uzsvēris un norādījis uz produkta marķējuma, ka vistas gaļa ir bez antibiotikām, tas arī tiek parādīts uz elektroniskās cenu zīmes veikalā."
Arī putni slimo un tiek ārstēti
Sākot pētīt arī citu lielveikalu piedāvājumu, "4. studija" secināja, ka arī tajos daļai vistas gaļas produktu tiek norādīts, ka tie ir bez antibiotikām, bet daļai nav.
Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanas uzraudzības daļas vadītāja vietniece Ilze Plīkša skaidroja, ka antibiotikas izmanto tikai un vienīgi dzīvnieku ārstēšanā ar veterinārārsta norādījumu: "Ja dzīvnieks ir saslimis, viņa ārstēšanai drīkst izmantot antibiotikas. Profilaktiski antibiotikas neizmanto."
Tātad ir putni, kuri slimo un kuri neslimo, un marķējums "Audzēts bez antibiotikām" ir ieviests, domājot par pircējiem.
Kā stāstīja AS "Putnu fabrika Ķekava" mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Maija Avota, uzņēmums nodrošina apstākļus, lai putni neslimotu un tie nebūtu jāārstē ar antibiotikām.
"Mēs bijām pirmie Baltijā, kas ieviesa šādu marķējumu, tādējādi apzīmējot, ka mēs ražojam paaugstinātas kvalitātes produkciju," atklāja Avota.
Bažām, ka tiek pārdota slimu putnu gaļa, nav pamata
Bet kā ar pārējo produkciju, pie kuras šī marķējuma nav?
Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) atzina, ka ir putnu saimes, kurām nepieciešama ārstēšana, izmantojot antibiotikas, jo dzīvnieku nedrīkst atstāt bezpalīdzīgā stāvoklī. Tomēr bažām, ka slimu un ar antibiotikām sabarotu putnu gaļa pa taisno nonāks uz pusdienu galda, neesot pamata, jo produkcija pirms pārdošanas tiekot ļoti rūpīgi pārbaudīta.
"Ja dzīvnieku ārstēšanā antibiotikas ir lietotas, tad, kā jebkurām veterinārajām zālēm, tām ir izdalīšanās periods," skaidroja Plīkša.
"Dzīvniekus, tai skaitā putnus, gaļā var izmantot tikai pēc tam, kad šis periods veterinārajām zālēm ir beidzies."
Arī "Putnu fabrika Ķekava" pārstāve apstiprināja, ka visi produkti, kas atrodas veikala plauktos, pirms tam ir izgājuši "zināmas kontroles procedūras", tāpēc to lietošana ir droša.
Šāda marķējuma ieviešana nav obligāti izvirzīta prasība. Taču ir putnu audzētāji, kuri vēlas uzsvērt to, ka viņu putni nekad nav slimojuši.
Bet tikpat labi ir iespējams, ka nav slimojuši arī tie, pie kuru produkcijas par antibiotikām nekas nav norādīts.
"Tas var būt gan tā, gan tā. Tā nav garantija, un tas arī nav apsolījums," skaidroja Avota. "Apsolījums ir tiem putnu gaļas produktiem, kuriem ir šis marķējums. Tas nozīmē, ka viņi nav slimojuši, nav ārstēti. Pārējie ir kvalitatīvi, bet tur šīs garantijas nav."
Putnu audzētāji un tos uzraugošais Pārtikas un veterinārais dienests sola, ka droša lietošanai ir visa veikalos nopērkamā putnu gaļa, bet norāde nozīmējot, ka uzņēmums ir "izvirzījis savu standartu".
Tātad, pērkot veikalā savai maltītei vistas gaļu, varam būt droši, ka antibiotiku tajā nav, jo – kamēr medikamenti no putnu organisma nav izvadīti, veikala plauktos gaļa nedrīkst nonākt.