Kā labāk dzīvot

Dīķi nepieciešams ne tikai pareizi izrakt, bet arī kopt

Kā labāk dzīvot

Ūdeni ir jādzer daudz. Bet svarīga arī tā kvalitāte

Vasarā mājas aptieciņā jābūt saules aizsargkrēmam un ērču pincetei

Kam vasarā noteikti jābūt mājas aptieciņā? Skaidro farmaceites

Saules aizsargkrēms ar saules aizsardzības faktoru (SPF), pantenolu saturošs krēms vai putas, kā arī pretalerģijas zāles pret kukaiņu kodumiem un pincete ērču izņemšanai – tās ir pamata lietas, kam vasaras laikā jābūt katrā mājas aptieciņā, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja Latvijas Farmaceitu biedrības Ētikas komisijas vadītāja, farmaceite Sigita Čulkstena un farmaceite, uzņēmuma "Grindeks" pārstāve Nellija Majore-Stonāne.

Vasarā mājas aptieciņā noteikti jābūt saules aizsargkrēmam ar SPF, kas, atrodoties saulē, arī regulāri jāatjauno, lai pasargātu ādu no apdegšanas, norādīja Majore-Stonāne. 

"Atceramies, ka saules aizsargkrēms ir jāatjauno ik pēc divām līdz četrām stundām, bet, ja mēs dodamies peldēties vai intensīvi svīstam, tad biežāk," ieteica Majore-Stonāne.

Noderīgi vasarā var izrādīties arī pantenolu saturoši krēmi vai putas – ja SPF saules aizsargkrēms tomēr palicis mājās vai nav laikus atjaunots un ir sanācis apdegt.

"Aptiekās ir pietiekami daudz līdzekļu, ar kuriem atvieglot stāvokli tad, ja ir saules apdegums," norādīja Čulkstena.

Ir arī speciāli pēc sauļošanās losjoni, kas atvēsina un mitrina ādu, bet izteiktāka apdeguma gadījumā tomēr labāk palīdzēs pantenolu saturošas putas vai viegls krēms. 

"Noteikti nevajadzētu lietot ziedi ar pantenolu, jo šajā gadījumā tā būs par smagu uz apdegušas ādas," ieteica Majore-Stonāne.

Krēms vai putas ar pantenolu sastāvā ir pamata lieta, kam jābūt mājas aptieciņā visu gadu, ne tikai vasarā, jo tie var palīdzēt arī sadzīvisku apdegumu gadījumā, applaucējoties ar karstu ūdeni vai nejauši apdedzinoties, darbojoties pie plīts.

Tāpat vasarā aptieciņā vēlams būt gēlam vai krēmam pret kukaiņu kodumiem, kas mazina pampumu un niezi. Ieteicamas arī pretalerģijas zāles, kas mazina reakciju pēc, piemēram, bites vai lapsenes koduma.

"Runājot par kodumiem, katrā aptieciņā jābūt ērču pincetei.

Vajadzētu jau iepriekš izprast, kā tā būs lietojama, jo tad, kad ērce ir, varbūt sākas panika. Patiesībā jau nemaz nevajag iet mežā, lai dabūtu kādu ērci. Tikpat labi mauriņā, kur ir drusku garāka zāle, var mitināties ērces. Tāpat visiem, īpaši maziem bērniem, vajadzētu lietot arī dažādus līdzekļus, kas atbaida ērces un odus," ieteica Čulkstena. 

Aptieciņā jābūt arī minimālam pārsienamo materiālu komplektam, kas jāņem līdzi, arī dodoties izbraucienos pie dabas. Tāpat jābūt līdzekļiem brūču tīrīšanai, dezinfekcijai.

Ieteicams aptieciņā glabāt arī minimālu daudzumu līdzekļu pret sāpēm un temperatūru. Protams, arī termometru, lai varētu uzzināt, vai temperatūra ir paaugstināta. Vasarā der glabāt arī aktīvo ogli vai jebkuru citu absorbentu. Ja šo līdzekli lieto, jāatceras, ka citas zāles jādzer ar vismaz pāris stundu intervālu.

Īpaša uzmanība aptieciņas saturam vasarā jāpievērš cilvēkiem ar sirds slimībām vai migrēnu. Vienmēr pa rokai jābūt tām zālēm, kas tiek lietotas ikdienā, piemēram, lai kontrolētu asinsspiedienu.

"Piemēram, saules dūriens var izmainīt asinsspiedienu, tas var pacelties, arī neskatoties uz to, ka cilvēks ir saņēmis savas ikdienā lietojamās spiediena zāles.

Ikvienam, kam ir augsts asinsspiediens, jābūt kādām ātrās palīdzības tabletēm, kuras var lietot papildus, ja, piemēram, saules dūriena rezultātā spiediens ir uzlēcis ļoti augstu," norādīja Čulkstena.

Runājot par mājas aptieciņu karstā laikā, jāatceras arī par tās atrašanās vietu. Zāles vislabāk turēt sausā, vēsā un tumšā vietā, protams, bērniem nepieejamā. Īpaši svarīgi to ir atcerēties vecvecākiem, kad pie viņiem vasaras brīvlaikā ciemojas mazbērni, kuri ikdienā viņu mājās neuzturas. 

"Ir jāpievērš uzmanība tam, kā visas šīs zāles tiek uzglabātas. Zālēm ir ļoti svarīga uzglabāšana, lai tās funkcionētu pareizi un sniegtu mums vēlamo efektu," atgādināja Majore-Stonāne.

Vēlams arī ik pa laikam pārskatīt aptieciņas saturu, lai tur nebūtu medikamentu, kuriem beidzies derīguma termiņš. Jāatceras, ka ir zāles, kas, iespējams, jāglabā ledusskapī, tādēļ pēc jebkuru medikamentu iegādes ir jāizlasa to uzglabāšanas instrukcija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti