Sondore uzsvēra – Jāņos katrai meitai, katrai sievai vajag kaut vienu mazu siera ritulīti sasiet un kādu šķēli Jāņu siera nobaudīt. Viņa uzsvēra, ka gadu desmitiem, dzīvojot pilsētā, gatavo sieru no veikala piena un biezpiena, un tas iznākot ļoti gards.
"Es gan esmu dzirdējusi, ka daudzi saka, ka viņiem kaut kas nesanāk, bet ko mums māca šī siera siešana? Pacietību! Tas jau neko nenozīmē, ka tu nokās tās sūkalas, tālāk mēs to visu katliņā maisām, maisām, maisām, un es pieļauju, ka kaut kādā brīdī kundzēm un kungiem apnīk šo procesu darīt, jo vienā brīdī tiešām šķiet, ka nekas tur nenotiks. Tad notiek, manuprāt, tas maģiskais, ka tā siera masa atlec no katla malām un tu to momentā redzi. Es tiešām sienu sieru katru gadu, tas ir tāds meditatīvs process gan man, gan manai ģimenei. Tā ir pacietība, mūsdienās mums vajag visu ātri, tūlīt un tagad," stāstīja Sondore.
Uztura speciāliste norādīja, ka pašu sietais siers nāks par labu ne tikai pacietības trenēšanai, bet būs arī veselīgs našķis, ar ko mieloties svētkos. Viennozīmīgi labāks nekā veikalā nopirkti rūpnieciski sagatavoti pārtikas izstrādājumi.
"Siers ir labs, sātīgs olbaltumvielu avots, paēdīsiet varbūt siera un rudzu maizīti, un jums negribēsies, mīlīši, našķoties, ēst tās daudzās konfektes," pauda Sondore.
Jāņu sieru vai varbūt tirgū nopirktu zaļo sieru var baudīt ne tikai vienu pašu, bet pievienot svaigiem lapu salātiem, pārbirdināt pāri izvārītiem jaunajiem kartupelīšiem un iekļaut citos ēdienos.
Arī par rudzu un pilngraudu maizi uztura speciālistei nav nekā slikta, ko bilst – maize ir mūsu enerģija, ogļhidrāti, bez kuriem arī nevaram, kā arī B grupas vitamīni. Ar nosacījumu, ka tiek ievērots mērs un arī svētku laikā sanāk izkustēties.
"Es neko sliktu nevaru pateikt par maizi, maize ir laba, maize ir jāēd – īsta rudzu maize, vēl ar ķimenēm klāt. Tās ir mūsu senču atstātās vērtības, kuras mēs šobrīd ceļam godā. Ar kalorijām viss ir ļoti vienkārši, tātad, pirmkārt, nav jāapēd viss kukulītis uzreiz. To es gribētu aicināt atcerēties Jāņa bērnus, ka svētki nav tikai ēšana, svētki ir lustēšanās, dziedāšana, rotaļās iešana, vainagu pīšana. Tas viss pieder pie kopā sanākšanas, un tikai tad dodamies pie mielasta galda," aicināja Sondore.
Uz rudzu maizes var likt kaņepju sviestu vai sviestu ar zaļumiem, biezpienu, Jāņu sieru vai medu, taču vajadzētu izvairīties no treknām desām vai citiem pusfabrikātiem.
"Kas tad tur var būt slikts? Jā, labi, tur būs vienā šķēlē varbūt pat tās 300-400 kalorijas, tādā pamatīgā šķēlē, bet es atgādināšu, ka, pirmkārt, netaisām maizes ārprātīgi lielas. Otrkārt, neliekam kārtu kārtām visādas desas, pusfabrikātus virsū. Ja tā ir viena sātīga maizes šķēle, nevienam tā skādi nenodarīs," vērtēja Sondore.
Uztura speciāliste vērtēja, ka arī dažādos tirdziņos nopērkamie riekstu našķi, piemēram, mandeles ar ķiplokiem vai ar medu, uzturam par sliktu nenāks – arī ar nosacījumu, ka tiek apēsta saujiņa, nevis viss iepakojums. Lielākās porcijās var ēst dārzeņus.
"Piemēram, par čipsiem, palielos gabalos sagriežam jaunos kāpostus, kurus šobrīd veikalā var nopirkt, pārkaisām pāri ar citronpipariem un liekam galdā – jūs neticēsiet, visi apēd pa tīro šos dārzeņus. Tālāk ir gurķīši – burvīgi. Necentrējamies uz tām bulciņām, cepumiem, konfektēm, saldumiem! Sagrieziet šķēlītēs, daiviņās gurķīšus – lieliski. Redīsi vēl, tomātiņi – liekam visus galdā! Tos nu gan neesmu dzirdējusi, ka kāds pārēdas," ieteica Sondore.