Kur studēt žurnālistiku? Atbild studenti

Pašlaik daudzi topošie žurnālistikas studenti steidz iesniegt dokumentus izredzētajās augstskolās, taču, kā izvēlēties īsto?  "Young Media Sharks" diskusijā "Kur studēt žurnālistiku?" studentes no visām trim Latvijas augstskolām, kurās var apgūt šo profesiju, dalījās ar pārdomām par savu studiju laiku, salīdzinot pieredzes, kā arī izsverot katras augstskolas plusus un mīnusus.

Ar atziņām, kāpēc studēt tieši viņu augstskolā, dalījās Rēzija Kalniņa no Latvijas Universitātes (LU), Katrīne Liepzare no Rīgas Stradiņa Universitātes (RSU), bet Vidzemes Augstskolu (VA) pārstāvēja Venta Ilva Stūris.

Latvijas Universitāte 

Studiju maksa: 2650 eiro gadā

Budžeta vietas: 18

Studiju ilgums: 3 gadi

Plusi

  • Ir daudz budžeta vietu.
  • Pirmajā gadā apgūsi gan ar reklāmu, gan ar sabiedriskajām attiecībām saistītus kursus, kas paver iespējas izvēlēties arī šādu karjeras ceļu (studiju specialitāte ir jāizvēlas tikai otrajā gadā).

Mīnusi

  • Vislielākais kurss no visām universitātēm (Rēzijas kursā lekcijas bieži notiek pat 80 cilvēkiem kopā, lai gan tieši komunikāciju studē aptuveni puse no šī skaita), tādēļ studenti saņem mazāk individuālas uzmanības.
  • Ir viena prakse, tāpēc nav iespēja izmēģināt roku dažādās mediju jomās.

Komentējot Latvijas Universitātes spilgtāko problēmu  – kursa lielumu –, Rēzija atzina, ka ar laiku kļūst labāk: "Jā, sākumā manā kursā bija aptuveni 100 cilvēki, tā ka konkurence ir diezgan liela, arī lai iekļūtu budžeta vietās. Lai gan dažreiz pirmajā kursā bija sajūta, ka nevari kvalitatīvi iesaistīties diskusijās vai semināros, jo ir tik daudz cilvēku, nav arī tik traki, jo

ar laiku mēs dalījāmies trīs grupās, un tad jau tie semināri bija daudz kvalitatīvāki, varbūt pat interesantāki.

Otrajā gadā mūsu jau bija mazāk, jo dalījāmies pa moduļiem, turklāt, protams, ka ne visi nāk uz lekcijām, tāpēc šogad jau bija labāk."

Rīgas Stradiņa universitāte

Studiju maksa: 2350 eiro gadā

Budžeta vietas: 1

Studiju ilgums: 3 gadi

Plusi

  • Ir divas prakses.
  • Ir salīdzinoši mazs kurss (Katrīnes kursā ir 18 studenti).
  • Atsaucīgi docētāji.

"Protams, ka ne visi, taču lielākā daļa docētāju iedeva savus telefona numurus jau pirmajās lekcijās un ir ļoti atsaucīgi; ja gadās kāda ķibele, vienmēr atbild. Šādi, manuprāt, var apgūt visu padziļinātāk, kā arī vieglāk iesaistīties samināros, jo nav jācīnās, lai tiktu pie vārda," bilst Katrīne.

  • Ir moduļu sistēma  – nav jāraksta visi eksāmeni vienā laika periodā, bet gan tad, kad ir apgūts kurss. Paralēli tiek apgūti 3–4 kursi.

Mīnusi

  • Ir tikai viena budžeta vieta, tāpēc, visticamākais, būs jāmaksā.

Savukārt RSU lielākais klupšanas akmens – studiju maksa, ņemot vērā, ka visam kursam (aptuveni 20 cilvēkiem) ir tikai viena budžeta vieta. "Maksāt ir jēga par kvalitatīvu informāciju, ko mēs iegūstam gan teorētiski, gan praktiski, kas dod papildu sparu cīnīties un iegūt budžeta vietu, protams, arī kontakti, " komentē Katrīne.

RSU programmas prezentācija
RSU programmas prezentācija

Vidzemes Augstskola

Studiju maksa: 2054 eiro gadā

Budžeta vietas: 11

Studiju ilgums: 4 gadi

Plusi

  • Mazs kurss (Ventai ir vēl četri kursa biedri).
  • Personiska pieeja.
  • Padziļināti tiek apgūts darbs ar video, foto un montāžas lietotnēm un tehniku.
  • Ir iespējams iegūt dubulto diplomu ar Ķīles Augstskolu.
  • Ir četras prakses, tāpēc vari labi saprast, kura joma tevi visvairāk saista.

Mīnusi

  • Ja brauc no Rīgas, jāmaksā papildus par kopmītnēm (90 eiro mēnesī, ja dzīvo divatā, 150 eiro mēnesī, ja dzīvo viens), kā arī jāmēro tāls ceļš (vairāk nekā divas stundas vienā virzienā).
  • Mācībās ir jūtams uzsvars uz sabiedrisko attiecību programmas apguvi, lai gan studē žurnālistiku.

Kāpēc braukt no Rīgas, lai studētu Valmierā? Šis droši vien ir jautājums, ko domā topošie studenti no Rīgas.

"Valmierai ir savs šarms. Cilvēki ir draudzīgāki, saprotošāki, arī tas, ka esam vien pieci…

Kursa biedri ir kļuvuši par manu ģimeni," uz jautājumu atbildēja rīdziniece Venta.

 

Kāds ir studiju process?

Kā atzina visas studentes, lekcijas nav katru dienu, kā arī dienu no dienas atšķiras – dažreiz augstskolā ir jāpavada gandrīz astoņas stundas, bet citreiz ir tikai viena lekcija. Daļa lekciju ir attālināti, daļa ir klātienē.

Diskusijas laikā meitenes uzsvēra, ka mācības var apvienot ar darbu, taču visticamākais, ka attālinātu vai maiņu darbu, jo studiju grafiks nedēļu no nedēļas atšķiras.

Atbildot uz jautājumu, kā tieši studenti atrod savu prakses vietu, meitenes norādīja, ka katram studentam neatkarīgi no augstskolas ir iespēja doties praksē jebkurā Latvijas medijā, ja to izdodas sarunāt. Prakses iespējas piedāvā gan universitāte, kura regulāri saņem piedāvājumus no medijiem, gan paši studenti var internetā atrast mediju un redaktoru kontaktus, lai ar tiem sazinātos par iespējamu sadarbību.

Jauniešu mediju centrs "Young Media House" piedāvā izglītojošus un iedvesmojošus pasākumus visas vasaras garumā. Arī šo rakstu veidojusi viena no centra dalībniecēm Laura Elizabete Jansone.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti