Kā labāk dzīvot

Īres tirgus - situācija Rīgā un reģionos

Kā labāk dzīvot

Sirsnīgas sarunas par sirdi: kā rūpēties par mūsu mazo, nenogurstošo motoru

Caur sirdi uz maciņu, jeb kā neiekrist romantisko krāpnieku rokās

Caur sirdi uz maciņu. Kā neiekrist romantisko krāpnieku rokās

Lai gan romantiskā krāpšana, izmantojot sarakstīšanos sociālajos tīklos vai iepazīšanās portālos, nav pats izplatītākais krāpšanas veids, arī šādi cilvēki bieži zaudē lielas naudas summas. Tā ir ilgstoša komunikācija, kuras laikā krāpnieks iemanto pilnīgu upura uzticību, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" stāstīja Finanšu nozares asociācijas stratēģiskās komunikācijas vadītājs Kaspars Zālītis un Finanšu nozares asociācijas un "Luminor" bankas krāpšanas novēršanas eksperte Marija Celma.

Krāpnieki izveido dziļu emocionālo saiti

Caur sirdi uz maciņu – tā var teikt par krāpniekiem, kuri savus upurus atrod iepazīšanās portālos. Ar jums vēlas iepazīties miljardu mantinieks, ASV armijas ģenerālis un pat Nigērijas princis, tikai viņiem visiem nez kāpēc ir nepieciešama neliela finansiālā palīdzība. Turklāt tas ir tikai interneta krāpnieku izdomātā stāsta sākums, lai pilnībā iztukšotu jūsu bankas kontu. 

"Par romantiskās krāpšanas stāstiem neuzzinām bieži, jo cilvēkiem ir liela kauna sajūta. Šeit ir vislielākais kauns.

Ja tu vēl uzķeries uz kaut kādu [viltus] banku vai policiju, tas ir viens, bet šeit jau tu runā par dziļi emocionālu saikni. Pēc tam aiziet un pateikt, ka esmu uzķēries, ir vēl smagāk," norādīja Zālītis.

No zināmajiem gadījumiem romantiskās krāpšanas upuri biežāk ir sievietes, kas tiek apkrāptas no it kā turīgu vīriešu profiliem. Nereti krāpnieki izliekas par uzņēmējiem, investoriem vai augsta ranga militārpersonām, stāstīja Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docents Artūrs Utināns.

"Tas rada ilūziju, ka te priekšā ir cilvēks, kuram naudu nevajag, jo viņš jau tāpat ir bagāts un turīgs. Vēl viens faktors, kas varbūt vairāk patīk sievietēm, arī vīriešiem, ir daiļrunība. Sievietes vērtē vīriešus pēc intelekta, un internetā ir iespējams rakstīt ļoti daiļrunīgas vēstules, protams, ar 100 komplimentiem, un tādā veidā var savaldzināt ar vārdiem vien," stāstīja Utināns.

Sievietes vairāk nekā vīrieši tiecas "mīlēt ar ausīm", atzina psihoterapeits, un tāpēc no krāpnieku skatu punkta ir vieglāks mērķis. Taču reizēm romantiskās krāpšanas upuri ir arī vientuļi cilvēki vai seniori.

Ilgstošas sarunas un uzticība

Romantiskās krāpšanas gadījumā sarunas starp krāpnieku un upuri notiek ilgstoši. Atšķirībā no citiem krāpniecības veidiem, kad upuris jau pirmo minūšu laikā tiek steidzināts veikt pēkšņas un nepārdomātas darbības vai izvēles, šeit krāpnieks sākumā iegūst upura uzticību un rūpes. 

Zālītis atklāja, ka par šādiem gadījumiem bieži vien steidzas ziņot arī upuru bērni, kad kāds no viņu vecākiem, kas visbiežāk jau ir gados, ilgstoši sociālajos tīklos sazinās ar aizdomīgu personu un pārskaita lielas naudas summas. 

"Bērni vēlāk, cik man kolēģi ir stāstījuši, zvana uz banku un lūdz – slēdziet to kontu ciet! Bet viņu mamma pretī iebilst – jūs neko nesaprotat, jūs vienkārši negribat, lai esmu laimīga!

Tā nav urbānā leģenda, tie ir stāsti no mūsu bankām šeit pat Latvijā. Cilvēks vienkārši tiek apvārdots tik tālu, ka nejūt reālo situāciju. Saruna jau ir ilgstoša, un cilvēkam ir uzticība. Īpaši, ja cilvēki ilgstoši jūtas vientuļi, viņiem gribas ar kādu parunāt, uzticība veidojas ātrāk," stāstīja Zālītis. Viņš uzsvēra nepieciešamību runāt ar saviem draugiem, tuviniekiem un vecākiem par to, ka šāds krāpšanas veids eksistē.

Arī tad, ja pašam sanāk iepazīties ar kādu internetā, izstāstiet par situāciju kādam tuvam draugam vai radiniekam, aicināja Zālītis, jo var gadīties, ka tikai skats no malas palīdz pašam apjaust, ka tiec ievilkts krāpnieku nagos. 

Nauda lidojumu biļetēm

Utināns romantiskās krāpniecības gadījumos neizslēdz arī iespēju, ka upuris krāpniekā iemīlas. Viņš stāstīja, ka viena no biežākajām krāpnieku leģendām ir – es gribētu atbraukt pie tevis, esmu turīgs, bet šobrīd manai firmai ir finanšu problēmas. Tad krāpnieks prasa naudu, piemēram, lidojumu biļetēm, un upuris, kas jūtas iemīlējies, ilgojoties un vēloties satikties, naudu arī pārskaita. 

Celma uzreiz uzsvēra, ka šādos gadījumos ir iespējams pārbaudīt, vai sarakste gadījumā nenotiek ar krāpnieku. Cilvēkam vienkārši jāpiedāvā nopirkt otram lidojuma biļetes tā vietā, lai pārskaitītu naudu. Krāpnieks noteikti atteiksies un turpinās lūgt naudu. 

"Ja kāds nopērk biļeti Marijai Celmai, ir augsta ticamība, ka tiešām tā Marija arī atbrauks. Bet krāpšanā, ja saraksties ar ģenerāli Bērziņu, bet maksājumus veic viņa biznesa partnerim, radiem vai vēl kādam, jo viņam ir grūtības ar kontu un viņš pats naudu pa tiešo nevar saņemt kaut kādu iemeslu dēļ, tad tas uzreiz liecina, ka tas cilvēks neeksistē, jo kuram mūsdienās nav bankas konta? Vai tas, ka dienē armijā vai strādā naftas ieguves stacijā, liedz tev būt konta īpašniekam? Nē!

Ja neskaiti naudu uz viņa kontu vai nepērc biļeti uz viņa vārda, bet veic maksājumu kādam citam, uzreiz skaidrs, ka tā ir krāpšana," uzsvēra Bērziņa.

Bankas argumentiem netic

Par to, ka saruna notiek ar krāpnieku, liecina arī fakts, ka komunikācija notiek, tikai un vienīgi sarakstoties, nevis sarunājoties, piemēram, video zvanos. Par spīti tam, cilvēki ir gatavi noticēt krāpniekam. 

"Romantiskā krāpšana ir īpaša ar to, ka klienti atklāti stāsta, kas notiek, kāpēc skaita naudu. Ja lūdzam iesniegt darījumu pamatojošus dokumentus, visbiežāk arī tos saņemam. Bet sniegtie skaidrojumi un dokumenti ir pilnīgi atrauti no reālās dzīves," atzina Bērziņa. 

Ir bijuši gadījumi, kad cilvēki tic, ka romantiskais partneris viņiem pastā atsūtīs paku ar zelta stieņiem, taču Turcijas muita to ir apturējusi un tāpēc nepieciešams samaksāt Turcijas muitai izpirkumu, lai paciņa nonāktu Latvijā. 

"Kad krāpšana nonāk mūsu redzes lokā, tā ir acīmredzama un to ir viegli pazīt komunikācijā, bet, tā kā paralēli notiek upura komunikācija ar krāpnieku, visi bankas argumenti tiek noliegti.

Respektīvi, krāpnieks atspēko jebkādu informāciju, ko mēs sniedzam. Tad ir jautājums, kam cilvēks vairāk uzticēsies: personai, ko uzskata par savu dzīves partneri un mīlestību, lai gan viņi nekad dzīvē nav tikušies, vai kaut kādam bankas darbiniekam," analizēja Celmiņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti