4. studija

Kā top Leonardo da Vinči iedvesmotā altārglezna Bolderājā?

4. studija

Kāpēc jaunas sistēmas ieviešanas dēļ cilvēki nesaņem viņiem pienākošos naudu?

Uz kādiem mūžseniem jautājumiem cilvēks mēģina rast atbildes Lieldienās?

Lieldienu olas dēj zaķi? Kas bija pirmais – vista vai ola?

Lieldienu laiks ir pārbagāts ar dažnedažādiem ticējumiem, paražām un tradīcijām. Viena no tām vēsta, ka Lieldienās noteikti jānoēd pāra skaits olu, tad dzīvē viss veiksies. Bet kas bija pirmā – vista vai ola?

Pasaulē izplatīts Lieldienu simbols, kā zināms, ir ola. Arī Latvijā. 

Pie mums visai populāras Lieldienu nereliģiskās tradīcijas: olu meklēšana, olu krāsošana, sišanās ar olām, olu ripināšanas sacensības un, protams, olu ēšana. Olas tādā cieņā, iespējams, nokļuvušas tāpēc, ka simbolizē sauli – auglības pamatu. 

Nez' kur Lieldienu olas rodas?

Cerams, Latvijas ļaužu vairākums zina, ka olas nerodas veikalos. Lieldienu olas taču dēj zaķi! Varbūt – ne tikai zaķi? Ļoti līdzīgi zaķiem ir truši – zaķu sistemātiskie radinieki (gan zaķi, gan truši ietilpst zaķveidīgo kārtas zaķu dzimtā).

Tātad vistu olas (vārītas vistu olas) Lieldienās dēj zaķveidīgie – gan zaķi, gan truši. Tas, protams, ir joks. Loģiski, ka vistu olas dēj vistas. Tiesa, viņas dēj nevārītas olas. 

Vistu olas, tātad, rodas no vistām. Bet no kā rodas pašas vistas? No vistu olām.

Un te nu varētu būt vieta klasiskajam jautājumam: kas bija pirmais – vista vai ola? Nav jābūt profesionālam ģenētiķim, vien evolūcijas jomā nedaudz izglītotam, filozofiski noskaņotam cilvēkam, lai neminstinoties atbildētu: pirmā bija ola.

Zināms taču, ka olas uz Zemes funkcionēja jau tad, kad putnu klase (tātad arī vista) vēl nebija radusies.

Bet, ja jautājums tiek uzdots precīzāk: kurš pirmais – vista vai vistas ola? Nu varētu sākties strīdi, tomēr, manuprāt, atbildes būtība nemainās: pirmā – vistas ola! Kur tā radās? Olu, kurā attīstījās pirmais vistveidīgais radījums (kas vēl nebija vista, bet bija tikai dīglis, embrijs!), izdēja putns – no vistas maz atšķirīgs vistas priekštecis, kurš, starp citu, arī izšķīlās no olas. 

Arī citi putni (ne vistas vien) joprojām rodas no olām. Faktiski no olām rodas ne tikai putni. No tām rodas visi dzīvnieki. Dažādi dzīvnieki rodas no dažādām olām, bet visi – no olām. Īpaši jānorāda: arī cilvēki (un visi citi zīdītāji) attīstās no olām, kuras dēvējam par olšūnām (protams, tām jābūt apaugļotām olšūnām)! Te gribas piebilst: jebkura olšūna ir ola un jebkura ola ir olšūna.

Bet atgriežamies tieši pie putnu olām. Vai nav interesanti: kāpēc gan putnu olām daba devusi olas formu? Tiešām – kāpēc putna olai ir specifiska olas forma? Zinātāji teic, ka tāpēc, lai palielinātos izturība. Izrādās, ka olas forma paaugstina olas izturību pret saspiešanu. Jā, taču tā neglābj no apēst gribētāju zobiem un knābjiem. 

Putnu olas, protams, ēd ne tikai cilvēki. Tās ir ne vien garda, sātīga, bet arī veselīga ēdmaņa. Olas satur dažādas aminoskābes, tostarp visas cilvēkam neaizvietojamās, tāpat vairākus vitamīnus un dažas vērtīgas minerālvielas.

Labu apetīti Lieldienās!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti