Neatkarīgi no tā, vai tā būtu dabas katastrofa vai kāds cits apdraudējums, vienmēr pastāv iespēja, ka krīzes brīžos var pazust elektrība un sakari. Var nestrādāt veikali, degvielas uzpildes stacijas un bankomāti. Tāpēc ir vērts jau laicīgi mājās turēt lietas, ko var sapakot vienā mugursomā un kas ir jūsu drošības garants tam, lai, pametot mājokli, nodrošinātu jūsu mierīgu izdzīvošanu trīs diennaktis jeb 72 stundas.
“Par to ir jābrīdina arī bērni un citi ģimenes locekļi, lai viņi zina, kur tas ir vai kur šīs lietas ir pieejamas.
Sliktākajā gadījumā, ja soma nestāv piekrāmēta mājās, kas būtu ieteicamais, tad vismaz zināt, kur to paķert un kas tur vēl ir jāpapildina.
Bet noteikti – kaut daļēji tai būtu jābūt piepildītai,” uzsvēra aizsardzības ministrs Artis Pabriks.
Mugursomas sastāvu var iedalīt četrās daļās. Pirmā – dokumenti un informācija. Visas papīra lietas, tajā skaitā pase, jāievieto ūdens necaurlaidīgā maisiņā.
“Blociņš, kur pierakstīt, – noderēs dzīvē. Ja vajag kādus kontaktus, var pierakstīt, jo telefons nosēdies. Blociņā sarakstiet tos numurus, kas jums ir ļoti svarīgi, – mamma, tētis, brāļi, māsas,” skaidroja NBS virsseržants Joksts-Bogdanovs.
Līdzi nepieciešams zīmulis, jo ar to vienmēr varēs rakstīt, pat ja būs samircis. Jābūt arī radio, kas darbojas ar baterijām, un nelielai naudas summai.
Otra sadaļa ir – pārtika un ūdens. Līdzi jāņem trīs līdz četri litri ūdens.
“Ēdiens vienmēr ir sadalīts divās daļās. Ir ēdiens pie īsās apstāšanās – man ir šokolādītes, batoniņi. Tos es salikšu somā tuvāk pie īsās apstāšanās. Pie ilgākas apstāšanās man būs vairāk konservu,” somas kārtošanu rādīja Joksts-Bogdanovs.
Var ņemt arī putras vai ko citu. Atsevišķā kastītē ievieto tēju, maizi, cepumus. Kastītē jāpaņem arī nazis. Līdzi arī mazā gāzes vai sausā spirta plītiņa un trauks, kurā vārīt ūdeni vai sildīt ēdienu. Apģērba kabatā vai pie siksnas – vēl viens nazis.
“Var iegādāties multifunkcionālu nazi, kur ir gan zāģītis, gan vēl viss kas. Kā arī, ja tu sildi konservus, neaiztiec ar plikām rokām – izmanto nazi,” ieteica NBS virsseržants.
Nākamā somas sadaļa ir saistīta ar siltumu un gaismu.
“Zeķes man ir vismaz pieci pāri, un vienas ir vilnas zeķes.
Apakšveļa un krekli zem džemperiem un biksēm. Iespējams, no mājas iziesi džinsos, bet vienmēr līdzi ir jābūt siltam kreklam un rezerves biksēm,” stāstīja Joksts-Bogdanovs.
Ieteicams paņemt arī maiņas apavus. Jābūt telefona lādētājam, ārējās enerģijas krātuvei jeb “powerbank”, kā arī šķiltavām un sērkociņiem.
“Pieres lukturi. Kāpēc divi? Man ir rezerve, otrkārt, es varu palīdzēt kādam cilvēkam. Plus vēl kāds lukturis,” uzskaitīja NBS pārstāvis.
Teltene jeb siltumizolējošais apmetnis noderēs pie īsas apstāšanās: “Mierīgi vari to atvērt, aptīties un tev nepūtīs virsū vējš. Nedabūsi iesnas. Vari atpūsties un iet tālāk.”
Pie somas jāpiekarina arī telts un guļammaiss.
Visbeidzot ceturtā somas sadaļa ir – citas nepieciešamās lietas. Tās ir dvielis, salvetes, tualetes papīrs, mitrās salvetes, dezinfekcijas līdzeklis un higiēnas preces. Arī šūšanas piederumi vai izturīga līmlente jeb skočs, lai ātri varētu salīmēt saplīsušas bikses vai jaku. Neaizmirstam par ikdienas medikamentiem un zālēm kuņģa darbības uzlabošanai.
“Šis ir tas, kas vajadzīgs vienam cilvēkam. Ja mēs runājam par ģimeni, par vienu mājsaimniecību, tad nav obligāti katram viss jāliek vienā somā. Mājsaimniecība var būt kā komanda. Ēdienu vienā kastē, kas visiem vajadzīgs, drēbes var būt katram savā mugursomā,” stāstīja Joksts-Bogdanovs.
Kādā kārtībā visas lietas kārtot mugursomā, vairāk var lasīt rakstā "Kā sakārtot somu ārkārtas gadījumiem".