Aizvadītā gadsimta 40.gados ziedu kolekciju sāka veidot dārznieks Ernests Palcers. Pašlaik par dāliju kolekciju atbildīga dārzniece un dāliju selekcionāre Inese Mellace.
"Diez vai kāda puķe vēl izceltos ar tādu ziedu gammu, kāda ir dālijām. Tā ir pasaka. Ir ar ļoti lielām galvām, kur ir pāri 20 centimetriem diametrs, ir arī maza izmēra ziedi, ar mazu diametru. Tā kā ļoti plašs sortiments," stāstīja Mellace.
Dālijas dzimtene ir Brazīlija. Tur šīs puķes augstums mēdz pārsniegt pat sešus metrus.
"Ir orhideju dālijas un pomponu, un lodveida dālijas. Mēs vēl izmantojam arī viengadīgās puķes, lai dāliju dārzs būtu krāšņāks. Rudenī tagad ir jārūpējas par dāliju piesiešanu, ja ir rudens vēji. Ir dālijas jāpiesien pie mietiņiem un jāizrauj vecie ziedi, lai dāliju ziedēšana būtu raženāka," skaidroja Mellace.
Pašlaik Mellaces kolekcijā ir aptuveni 300 dažādas šo ziedu šķirnes. Šeit apskatāmi ziedi no Latvijas, Eiropas, Amerikas Savienotajām Valstīm, arī Kanādas, Krievijas un Japānas. Un kolekcionāri ar ziedu šķirnēm labprāt dalās.
"Tad mēs maināmies un maiņas ceļā iegūstam jaunas dālijas, jo mums tiešām ir ļoti izcili dāliju audzētāji, kā Aivars Baroniņš un Rita Zaļā," pastāstīja Mellace.
Latvijas klimata apstākļos visbiežāk zied oranži sarkanas dālijas, pasaulē pagaidām neesot vien šo ziedu zilā krāsā.