“Mēs paši sakām, ka tas ir veikals bez naudas. Šeit viss darbojas uz apmaiņu. Tā vietā, lai ietu, ieraduma pēc uz veikalu, mēs aicinām cilvēkus ienākt šeit. Tas saražotais pasaulē ir tik daudz, ka ar savu skapja saturu mēs varam apģērbt trīs reizes vairāk cilvēku, nekā mēs spējam novalkāt, tāpēc šī ir tā vieta, kur nāk vienkārši mainīties,” stāstīja organizācijas “Free Riga” ēku aizgādne Alise Ziemule.
Ideja atvērt brīvbodi nevalstiskajā organizācijā “Free Riga” auklēta vairākus gadus. Sākumā tā darbojās testa režīmā Rīgā, Puškina ielā. Kad sapratuši – ideja darbojas un sabiedrībai ir nepieciešama iespēja – būt laimīgiem, dodot otram un bez maksas saņemot, ko sirds kāro, izveidojuši veikalu telpās, kurās reiz šiverējies kurpnieks.
“Organizācija “Free Riga” atver tukšās ēkas sabiedriskiem un kultūras notikumiem, un šis ir viens no projektiem, kuru īstenojuši, kā mēs saucam, ēku rezidenti, kuri šeit strādā vai dzīvo. Tā ir viņu iniciatīva, ko sniegt apkaimei un pārējiem cilvēkiem,” stāstīja Ziemule.
“Mēs vienkārši dodam cilvēkiem iespēju satikties, apmainīties un tām lietām ir pilnīgi cits stāsts līdz ar to. Tu vari tikt pie grāmatas, zinot, cik viņa ir forša, laba no iepriekšējā lasītāja. Vai par kleitas nēsātāju, tu vari apmainīties, tās lietas iegūst citu stāstu,” pauda Ziemule.
Brīvbodē neviens nešķiro – kāds ir tavs sociālais stāvoklis, cik daudz tev kabatā naudas, cik tu esi jauns vai vecs, baņķieris vai bezdarbnieks. Galvenais nosacījums – nākt ar apģērbiem, apaviem, grāmatām un ikdienā vajadzīgām lietām, kas kļūs noderīgas kādam citam cilvēkam.
“Ir dažādi stāsti. Ir meitene, kura visu dienu bija staigājusi un kā viesis kāzās meklējusi sev kleitu, un atnāca vakarā šeit un atrada piemērotu. Ir arī citi bijuši, kas nāk uz pirmo septembri pucēties un bērni atrod sev ietērpu un jaunu garderobi, ar ko uzsākt skolas gaitas. Ir seniori, kas nāk, meklē sev blūzes, ir jaunieši, kas atnāk un ierauga šīs senioru atnestās puķainās bikses un saka, cik fantastiski, ka tieši to ir meklējuši. Dažāda šī paaudžu apmaiņa notiek,” par veikalu stāsta Ziemule.
Vēl Brīvbodes radītāji veikala telpas izmanto arī izstādēm, interešu pulciņiem un dažādām lekcijām. Tā pamestās un tukšās telpas, kuras Rīgā iet postā, atgūst dzīvību.
Brīvbode strādā vienu reizi nedēļā, un tās ir ceturtdienas.
Ja jums mājās ir lietas, kuras pašam īsti vairs saimniecībā nenoder, bet noteikti ir vajadzīgas kādam citam cilvēkam, droši nāciet uz veikalu