Covid-19 pandēmijas laikā īpaši aktuāls kļūst jautājums par nodokļu nomaksu no darba algas. Ja nodokļi tiek maksāti, tad valsts piedāvā vairākus atbalsta mehānismus darbiniekiem – gan dīkstāves atbalstu, gan algu subsīdijas.
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības jurists Kaspars Rācenājs atzina, ka “no tiesiskā viedokļa visaizsargātākie ir darbinieki. Uz darbiniekiem attiecas Darba likuma tiesiskais regulējums, pārējo nodokļu maksājumu režīmi sākotnēji šķiet dažreiz izdevīgāki, jo vairāk var saņemt uz rokas, bet, ja, runājam no sociālā nodrošinājuma viedokļa, tad visaizsargātākie šobrīd ir darbinieki.”
Darba devējam ik mēnesi no darbinieka algas ir jāveic valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas. Ir vērts ik pa brīdim pārbaudīt, vai darba devējs to tiešām dara. To pavisam ērti ikviens var izdarīt portālā Latvija.lv, elektroniski pieprasot informāciju par sociālās apdrošināšanas iemaksām un apdrošināšanas periodiem. Šajā izziņā ir vairākas ailes.
No sākuma jāpievērš uzmanība bruto algai jeb tam, cik saņem uz papīra, aplūkojot datus par katru mēnesi atsevišķi.
“Ja darbiniekam līgumā ir norādīti 700 eiro uz papīra, tad principā izziņā ir jāparādās šiem 700 eiro. Ja tur parādās, piemēram, 430 eiro, tad ir skaidrs, ka darba devējs Valsts ieņēmumu dienestam ir devis nepatiesu informāciju par reālajām summām un darba samaksu,” skaidroja Kaspars Rācenājs.
Otra aile, kam ir jāpievērš uzmanība, saistīta ar iemaksām 1. pensiju līmenī.
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pamatprocesu vadības daļas vecākā eksperte Ludmila Gartviha skaidroja, ka “faktu par to, vai darba devējs maksā valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas, mēs varam pārbaudīt, skatoties izziņas ailītē “samaksātais 1. līmeņa pensijas kapitāls”.
“Ja maksājumi netiek veikti, tad šajā ailē ir uzrādīta nulles summa. Ja bruto alga ir 700 eiro, tad 1. līmeņa pensijas kapitāls, ja persona nav 2. līmeņa dalībnieks, ir 20% no 700 eiro. Tie ir 140 eiro,” skaidroja Gartviha.
Ja persona ir 2. pensijas līmeņa dalībnieks, kas ir vairums sabiedrības locekļu, tad tie būs 14% no 700 eiro jeb 98 eiro.
Ja izrādās, kas darba devējs nav veicis nodokļu samaksu, tad “darbinieks nevar iet uz tiesu un prasīt, lai tiesa piedzen no darba devēja par viņu nesamaksātos nodokļus. Šādas tiesības ir tikai Valsts ieņēmumu dienestam. Tas nozīmē, ka darbiniekam ir jāvēršas Valsts ieņēmumu dienestā. Jāparāda savs darba līgums un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) izziņa. Ir milzīga starpība, nav nomaksāti nodokļi.
Valsts ieņēmumu dienestam ir pienākums veikt nodokļu piedziņu,” stāstīja Rācenājs.