Ja pagājušajā gadā iestādītās tūjas šogad palikušas brūnas, tās nevajadzētu zāģēt nost. Patiesībā tūju brūnēšana ir ļoti ierasta lieta, stāsta Vītoliņš.
"Tas ir saistīts ar laika apstākļiem, piemēram, šis pavasaris bija vēls, mitrums no augsnes nenonāk skujās, saulīte sasilda un, protams, viņas sāk viegli iekalst, pareizāk sakot brūnēt," sacīja dārznieks.
Risinājums ir pavisam vienkāršs - pirmais, jāizgriež nokaltušie zari. Visas sezonas garumā atļauts arī nedaudz apgriezt veselos zarus.
"(..) Nedaudz piefrizējot, augs būs daudz, daudz, blīvāks, nedaudz varbūt zemāk, bet paskats stipri uzlabosies," norādīja Vītoliņš.
Vēl viens iemesls, kāpēc tūjas mēdz brūnēt, ir nepietiekams barības vielu daudzums. "Vajadzētu piemēslot. Lai mēs kaut ko varētu samēslot, ir nedaudz jāatbrīvo augsne," pamāca dārznieks.
Ar kūtsmēsliem jābūt ļoti uzmanīgiem, jo ar tiem var apdedzināt saknes.
Vienkāršāk ir uzbērt minerālmēslus. Kādus? Veikalā jājautā specializēts mēslojums pret tūju brūnēšanu.
"Devas ir rakstītas uz paciņām, bet es vienmēr pieturos pie principa – labāk nepārspīlēt, nedaudz mazāk un tad, ja vajadzēs, vēlāk piebērsim nedaudz klāt. Parasti uz šādu tūju vairāk par pussauju nav vajadzīgs. Beram vienmērīgi apkārt vainagam. Neberam pie paša stumbra," stāsta Vītoliņš.
Pēc šādas pavasara apkopes tūjām turpmāk vajadzētu augt ar jaunu sparu.