Kopš elektrības cenas kāpj, cilvēki sākuši aizdomāties par alternatīviem elektrības ieguves veidiem, un viens no tādiem ir saules paneļi. Tomēr pēdējā laikā dzirdams par to negodprātīgiem pārdevējiem.
Pieprasījums pēc saules paneļiem aug, tas jūtams arī ekonomikas sektorā.
AS "Swedbank Latvia" Mediju attiecību vadītājs Jānis Krops norādīja: "Mums astoņos mēnešos parādās, ka saules paneļus finansējam 20 reizes vairāk nekā iepriekš. Protams, uzreiz ir jautājums, vai visi komersanti ir godprātīgi, jo ir dzirdēti stāsti par to, ka kāds uzstāda vairāk, nekā klientam vajag, un tas sadārdzina, jo jānopērk lieki paneļi, rada šo enerģijas apjomu, kuru īsti nav kur likt. "Sadales tīkli" arī saka, ka ir kaut kādi griesti, cik var paņemt, tāpēc svarīgi izvēlēties uzticamus partnerus, painteresēties atsauksmēs, kuri ir ar pieredzi, nevis sākuši pagājušajā mēnesī."
Ja ir pieprasījums, tad uz to ātri reaģē arī ne visai godprātīgi tirgotāji.
Apkures sistēmu uzņēmuma līdzīpašnieks Andris Skrūskops norādīja: "Neviena firma neraksta to, kas tas panelis ir zemas kvalitātes vai neatbilstošs parametriem. Raksta, ka labākais, bet to nekad nevajag ticēt, jo tā ir lieta, ko es nopērku nevis uz vienu vai pieciem gadiem, bet minimālais kalpošanas laiks, lai sāktu atmaksāties, ir kaut kādi 5–10 gadi, un tad, kad viņš sāk pelnīt, ir 25 gadi un vairāk."
Ja saules paneļi tiek piedāvāti par krietnu lētāku cenu nekā tirgū, iespējams, Eiropā kāds no saviem paneļiem, kuri zaudējuši energoefektivitāti, vēlas tikt vaļā, bet utilizācija maksā krietnu naudu, tāpēc rodas "spoža" ideja tos pārdot kādam, kurš atkal tos pārdod tālāk.
Skrūskops skaidroja: "Tie paneļi bieži vien nonāk otrreizējā tirdzniecībā, uz to cilvēks arī iekrīt, – viņš domā, ka nopērk kaut ko ļoti lēti. Jūs nopērkat utilizējamu preci, tā ir viena problēma, otra problēma ir tāda, ka nopērk paneli, neskatās, nopērk lēti, un tajā pašā laikā viens stiprinājums var maksāt 4,50 un var maksāt 30 eiro, viens un tas pats stiprinājums."
Savukārt AS "Sadales tīkls" vecākais korporatīvo klientu attiecību vadītājs Jurģis Vinniņš vērtēja: "Viens tāds entuziasts bija nopircis par ļoti zemu naudu, eksperimentēja, salīdzināja, nu tur bija ļoti būtiska atšķirība. Pēc tā eksperimenta viņš saprata, ka – nē, lai arī viņi ir ļoti kārdinoši, lēti viņš nepirks; te būtu būtiski saprast, ka tā ir investīcija uz 20–25 gadiem."
Jāuzmanās arī no krāpniekiem, kuri piedāvā iespēju uzkrāt enerģiju.
AS "Swedbank Latvia" pārstāvis atklāja: "Mēs esam dzirdējuši no Igaunijas tādu gadījumu, ka līdz ar elektrības pieaugumu krāpnieki ir sākuši piedāvāt iespēju rezervēt noteiktu enerģijas apjomu ziemai, kaut kādus mistiskos piedāvājumus, kuros kaut kas jāiemaksā. Cilvēks, labu gribot, domā, ka lieka elektrība ziemā noderēs, viņš samaksā kaut kādu naudiņu uz konta, un tādā veidā tiek apkrāpts. Tā ka jābūt ļoti uzmanīgiem."
"Sadales tīkls" vērš uzmanību uz to, ka saules paneļu saražotā enerģija mājsaimniecībai ir jāpatērē gada laikā, citādāk uzkrātā liekā enerģija zūd. Tāpēc svarīgi ir aprēķināt, tieši cik daudz elektrības jums būs nepieciešams gada laikā.
"Tiem, kam paliek pāri, tiem diemžēl jāpaskatās, kā viņi iepriekš tās lietas ir rēķinājuši," sacīja "Sadales tīkla" pārstāvis, norādot, ka uzņēmuma vietnē ir plaši aprakstīts, ar ko vajadzētu sākt, lai izanalizētu savu patēriņu un atrastu sev labāko risinājumu.
Savukārt apkures sistēmu uzņēmuma līdzīpašnieks Skrūskops pauda: "Ja jums pietrūkst, jūs varat pielikt klāt, palielināt par diviem vai četriem paneļiem, tā ir normāla parādība un pareiza rīcība. Bet tas viss jāveic sertificētām firmām, kas saprot, ko viņi dara, jo tā lieta ir dārga."