“Aizvērt ūdens krānu tad, kad tas nav nepieciešams. Piemēram, tīrot zobus, var neatstāt krānu vaļā, bet aizvērt to. Minūtes laikā pa krānu iztek 8-10 litri ūdens,” skaidroja “Elektrum” Energoefektivitātes centra speciāliste Rūta Liepniece.
Tāpat no rīta prātīgāk būtu iet dušā, nevis vannā. Ja ikdienā mazgājas dušā, tad ūdens patēriņu var samazināt trīs reizes.
Ūdens patēriņu ievērojami var samazināt, arī nomainot vecos padomju laika krānus pret jaunākiem. “Vecā tipa krāni ar diviem rokturiem ir neefektīvāki, jo ir jāpavada laiks, kamēr atrodat īsto temperatūru. Jaunāka tipa jaucējkrāniem ar vienu rokturi variet uzreiz noregulēt vērtību, kas jums nepieciešama, atvērt krānu un pēc pāris sekundēm tecēs tā temperatūra, kuru jūs vēlaties,” stāstīja Liepniece.
Tāpat vecāka tipa jaucējkrānus var arī uzlabot un tos padarīt vēl efektīvākus. “Ja jums ir vecāka tipa jaucējkrāns, kuram nav ūdens taupīšanas mehānisma, tad jūs varat uzstādīt uzgali, ko sauc pat aeratoru. Tas sajauc ūdeni ar gaisu. Rezultātā ūdens plūsma izskatās saburbuļojusies un ūdens patēriņš samazinās līdz pat 50% atkarībā no ražotāja,” norādīja “Elektrum” pārstāve.
Tādējādi minūtes laikā iztecēs nevis desmit, bet pieci litri ūdens. Tajā pašā laikā ūdens spiediena izmaiņas nebūs jūtamas. Aerators vidēji maksā zem 10 eiro. “Pirms jūs plānojat iegādāties aeratoru, ir svarīgi pārbaudīt, vai jūsu krānam jau nav tāds iebūvēts. Kā to pārbaudīt? Ja ūdens plūsma ir saputojusies, balta, tad jums noteikti ir aerators. Ja ūdens plūsma ir caurspīdīga, ūdens vienkārši tek,” skaidroja Liepniece.