"Pasaulē trīs pensiju līmeņi ir vispār pieņemta prakse, kā veidot pensiju sistēmas. Latvijā, ieviešot šo sistēmu, ļoti rūpīgi vērtē tās rezultātus, Finanšu un kapitāla tirgus komisija uzmanīgi uzrauga tirgus dalībniekus. Tiek gādāts, lai mūsu pensija nepaliek 40–50% apmērā no mūsu darba algas," norādīja Evija Dundure.
Ja skatāmies pavisam vienkāršoti, tad pirmais pensiju līmenis nodrošina šos aptuveni 40–50%. Tātad, ja cilvēks algā saņem 800 eiro un tā visu mūžu, tad pirmais līmenis nodrošinās 400 eiro lielu pensiju.
"2021. gadā sociālās apdrošināšanas iemaksu likme ir 34,09%. Runājot par pensiju apdrošināšanu, pensiju apdrošināšanai likme ir 23,59%," pastāstīja VSAA Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Baiba Felsberga.
Ja skatāmies no algas, ko cilvēks saņem uz rokas, tad pirmajam pensiju līmenim tiek atvēlēti 14%, bet otrajam līmenim 6% no sociālajām iemaksām.
Eksperti aicina par pensiju domāt savlaicīgi un maksāt nodokļus. Pērn vidējā pensija, kas piešķirta Latvijas iedzīvotājiem bija ap 400 eiro.
Interneta vietnē manapensija.lv, ievadot nepieciešamos datus, ir iespējams aplūkot, kāda varētu būt jūsu iespējamā nākotnes pensija. Arī portālā Latvija.lv var uzzināt, kāda pensija pienākas, ja pensionētos šodien.
"[Informāciju] var iegūt, izmantojot portāla “latvija.lv” Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras e-pakalpojumus, kur ir iespējams ikvienam jebkurā laikā skatīties, kāda viņam iznāk pensija, saņemot pakalpojumu “Informācija par prognozējamo vecuma pensijas apmēru,” skaidroja Baiba Felsberga.
Eksperti aicina nodokļu maksāšanu un pensijas krāšanu neatstāt uz pēdējiem desmit gadiem pirms pensionēšanās, jo tas būs pārāk īss laiks, lai uzkrātu pensiju un nodrošinātu sev pārtikušas vecumdienas.