Krīzes situācijā atbildīgie dienesti un bruņotie spēki īstenos apdraudējuma pārvarēšanas pasākumus, tāpēc ikvienam jābūt spējīgam noturēties pirmās krīzes dienas – vismaz 72 stundas. Par to informē Aizsardzības ministrija bukletā "72 stundas".
"Buklets pieejams mājaslapā Sargs.lv digitālā formātā, bet tuvākajā laikā sasniegs Latvijas pašvaldības un bibliotēkas, lai tos varētu iedot cilvēkiem, kuri ikdienā internetu nelieto tik bieži," skaidroja Bļodniece.
Šobrīd to var lejupielādēt, izprintēt, arī saglabāt telefonā.
"Krīzes gadījumā vispārpieņemts standarts ir, ka pirmās 72 stundas valsts institūcijas ir iesaistītas primārās krīzes risināšanā un tie, kas nav tieši iesaistīti, viņiem ir jāvar parūpēties pašiem par sevi. Tāpēc arī galvenais, kāpēc šīs 72 stundas ir, kā katrs var parūpēties par sevi un ģimeni, kamēr palīdzību varēs arī valsts institūcijas," norādīja Bļodniece.
Bukletā tiek skaidrots, kā rīkoties krīzes situācijā un kas ir lietas, kas jāpaņem līdzi, ja ir jāevakuējas.
"Varbūt lielu daļu informācijas, kas ietverta bukletā, cilvēki zina, bet bukleta lielākā vērtība, ka salikts kā rokasgrāmata, kā vadlīnijas par lietām, ja gadījumā ir krīze. Šobrīd ar to saprotam to, kas notiek Ukrainā. Tie var būt arī plūdi, gāzes sprādziens. Krīze var būt lokāla, ne tikai valstiska," stāstīja Bļodniece.
Viņa norādīja, ka bukleta jēga ir likt aizdomāties par savu rīcības plānu, un to izrunāt ar ģimeni, radiniekiem. Svarīgi savā starpā pārrunāt, vai zināt viens otra telefona numurus un adreses, kuri vecie cilvēki paši par sevi nevarētu parūpēties un kurš par viņiem parūpēsies.
"Rokasgrāmatas lielākā vērtība ir tā, ka jūs vismaz galvā vienreiz izejat cauri, kas notiktu, ja notiktu. Tad tajā situācijā, ja patiešām notiek, var teikt, ka jūs jau par 90% esat gatavs nezaudēt prātu, nerodas panika un histērija,” uzsvēra Bļodniece.
Šobrīd, skatoties uz drošības situāciju Eiropā un situāciju, kas notiek Ukrainā, katras sabiedrības gatavība un spēja sevi aizsargāt ir svarīga, uzsvēra Aizsardzības ministrijas pārstāve:
“Viens ir, ka sabiedrības aizsardzības jēga ir spēt sevi aizsargāt fiziski, militāri, ko spēj mūsu armija, mūsu zemessardze, mūsu rezerves karavīri, un otrs ir sabiedrības noturība. Sabiedrības noturība ir tieši šī spēja un sapratne, ko krīzes situācijā darīt, lai neveidotos panika un histērija.”