4. studija

Vai tiesa, ka Vidzemes tirgū gaļas pārdevēji tiek izmesti no paviljona?

4. studija

Vai ar māla puķu podu un dažām svecītēm var sasildīties?

Kāpēc saules paneļu saražoto elektrību īpašnieks nevar izmantot citos īpašumos?

Saules paneļa īpašnieks neizpratnē – kādēļ saražoto enerģiju nevar novirzīt uz citām adresēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saules paneļu pārdošana un uzstādīšana uzņem tempus, – arī iedzīvotājs Jānis Pavlovičs savā īpašumā uzstādījis paneli, taču ir neapmierināts, ka saražotās enerģijas pārpalikumu nevar izmantot citos savos īpašumos. Tikmēr Ekonomikas ministrijā skaidro – drīzumā gaidāmas izmaiņas noteikumos, kas šādu iespēju paredzēs, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Pavlovičs saules paneļus izvietoja nogāzītē pie mājas. Viņam ir vairāki īpašumi, tādēļ cerējis, ka ar saules paneļiem, kuru uzstādīšanā ieguldījis vairāk nekā 10 000 eiro, saražos elektrību arī citu īpašumu vajadzībām, tomēr izrādījās, ka tas nav iespējams – vietā, kur paneļi uzlikti, elektrību izmantot var, bet pārpalikumu novirzīt citiem īpašumiem nevar.

Iedzīvotājs vērsies Ekonomikas ministrijā, kur viņam skaidroja, – iespējams, uz janvāri vai varbūt vēlāk jaunie noteikumi tikšot izstrādāti, tomēr kungu tas mulsina.

Tikmēr Ekonomikas ministrijā rakstiskā atbildē "4. studijai" skaidroja: "2022. gada 14. jūlijā Saeima pieņēma grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā (stājās spēkā 2022. gada 2. augustā) ar kuriem tika paplašināta līdzšinējā elektroenerģijas neto sistēma. Izmaiņas paredz paralēli līdzšinējai neto sistēmai ieviest arī neto norēķinu sistēmu, kurā tiek uzskaitīta arī saražotās un elektrotīklā nodotās elektroenerģijas vērtība. Tā kā jaunā neto norēķinu sistēma būs vairāk balstīta tirgus principos, tā piedāvās plašākas iespējas šīs sistēmas izmantotājiem. Jauninājumu vidū plānota t.s. attālinātā pašpatēriņa iespēja jeb iespēja vienā neto norēķinu sistēmas lietotāja objektā saražotās elektroenerģijas pārpalikumu izmantot citā tā paša lietotāja objektā. Jaunā sistēma arī tiks atvērta juridiskajām personām, kā arī tās izmantotājiem tiks palielināts atļautās jaudas slieksnis."

Savukārt AS "Sadales tīkls" vecākais korporatīvo klientu attiecību vadītājs Jurģis Vinniņš pauda: "Būs šī jaunā neto norēķinu sistēma, kuru administrēs elektrības tirgotāji, tas ar likumu noteikts visiem. Un tad būs iespēja ar ražošanu, kā mēs esam sprieduši, ja dzīvoju daudzdzīvokļu mājā, dzīvoklī, kur īsti tos paneļus nav kur uzlikt, bet man ir mazdārziņš, tad es mazdārziņā varu šos paneļus uzlikt, attiecīgi – patēriņu attiecināt uz savu dzīvokli."

Proti, tiek solīts, ka valdība pie šī jautājuma strādā, un drīz cilvēki varēs paša saražoto elektrību izmantot arī citos savos īpašumos, tomēr Pavlovičs ir mazliet skeptisks. "Tad jau šitie ministri, kas solīja, vairs nebūs pie varas un tie nākošie atkal nezinās, vai šitie ir solījuši..." viņš prātoja.

Elektrības uzglabāšanas termiņi

Patlaban lieki saražoto elektrību var uzglabāt "Sadales tīklos", abonējot šo pakalpojumu, un tērēt to laikā, kad saules nav un paneļi elektrību neražo. Tomēr ir nosacījums, ka uzglabātā enerģija jāspēj iztērēt gada laikā, proti, līdz 1. aprīlim. Vienlaikus Vinniņš skaidroja, ka šobrīd jaunajās likuma izmaiņās jau paredzēts 1. marts.

Arī tas mulsina saules paneļu īpašnieku, ka elektrība jāiztērē noteiktā laikā, bet, ja tā paliek pāri vai arī vēlies aiziet pie cita tirgotāja, tā vienkārši pazūd, kaut gan esi to saražojis un nodevis glabāšanā.

"Tie darbinieki, ar ko sazvanījos, [teica] ka tos plusus, ko jūs saražosiet, mēs dzēsīsim. Es saku, kāds tas vārds – "dzēsīsim"?  Ir denacionalizācija, ir atņemšana, bet kas tas par vārdu "dzēšana"? Tāda vārda nav! Ja man bankā ir konts un man ir nauda, ja manu kontu dzēsīs, tā jau nav dzēšana, tā jau ir atņemšana. Man skaidro, ka ir Ministru kabineta noteikumi un "mēs to jūsu saražoto elektrību dzēšam"," neizpratnē ir iedzīvotājs.

Arī te rodas neērtais jautājums, jo saražoto elektrību kāds taču tirgo tālāk. Vai to nevarētu darīt arī pats elektrības ražotājs, negaidot savas saražotās elektrības "dzēšanas" faktu pēc gada?

"Sadales tīklā" par to skaidroja: "Ja klients ir vienojies ar kādu no elektrības tirgotājiem vai iepircējiem, viņš grib viņiem pārdot, tad mums var dot ziņu, tad no neto sistēmas izslēdzam ārā un pievienojam attiecīgi pie elektrības tirgotāja."

Tomēr lielākoties saules paneļi tiek uzstādīti savām vajadzībām, tāpēc "Sadales tīkls" aicināja rūpīgi veikt aprēķinus, pirms ķerties pie to uzstādīšanas.

Saules paneļi Latvijā kļūst aizvien populārāki, spējot saražot gandrīz 10% elektroenerģijas Latvijā. Iespējams, tas palīdzēs mājsaimniecībām samazināt rēķinus, taču jāņem vērā, ka tie arī nav mūžīgi, tāpēc rūpīgi jāizvērtē visi aspekti pirms to uzstādīšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti