Speciālisti ieteica ievērot pāris gauži vienkāršus, taču tajā pašā laikā efektīvus risinājumus, lai, pamostoties no rīta, mēs justos kārtīgi izgulējušies un mundri.
Pēc iespējas cietāks matracis
Jaunais “Revidents”
Latvijas Televīzijas (LTV) jaunajā sezonā raidījums “Pārtikas revidents” maina nosaukumu un pievēršas plašākam tematu lokam.
Turpmāk pirmdienās plkst.18.55 LTV pirmajā kanālā būs skatāms jauns raidījumu cikls “Revidents”, kas katru nedēļu revidēs un risinās dažādus sadzīviskus, praktiskus un ikdienā noderīgus jautājumus. Raidījumu vadīs LTV žurnāliste Ieva Strazdiņa, kura ne tikai sarunāsies ar raidījumā atainoto nozaru speciālistiem un sabiedrības pārstāvjiem, bet arī ļausies dažādiem eksperimentiem, lai pārliecinātos par to, kā saņemtos padomus pavisam vienkāršā veidā realizēt dzīvē.
Ja cilvēks naktī pagrozās tikai pāris reizes, no rīta, visticamāk, piecelsies ar sajūtu, ka viss sāp un ka ir grūti iekustēties. Grozoties miegā, tiek labāk apasiņoti mugurkaula audi, un tas ir mehānisms, kas nodrošina arī labāku pašsajūtu no rīta.
“Ja pacients naktī gulēs vienā pozīcijā, viņa audi tiek nospiesti, un viņam līdz ar to tiek traucēta apasiņošana. Normāls miegs būtu tad, ja cilvēks naktī sakustētos vai grozītos no 20 līdz pat 30 reizēm,” piebilda Gulbis.
Mazs spilvens
Gādāt par pareizu gulēšanas pozīciju var arī atbilstoša spilvena izvēle. Ķirurgs Gulbis stāstīja, ka spilveniem nevajadzētu būt mīkstiem un lieliem, tāpat eksperts skeptiski raudzījās uz dažādiem atmiņu putu un trīsstūrveida spilveniem: "Pamata noteikumi ir tādi, ka, guļot uz muguras un sāniem, spilvenam jābūt pēc iespējas mazākam. Spilvens ir jāliek tikai zem galvas – tā, lai tas nebūtu zem pleciem."
Eksperts skaidroja, ka, šādi guļot, ir mazāka slodze sprandai – galva it kā neatkritīs atpakaļ pret gultu vai matraci.
Atbilstoša gulēšanas poza
Visnepateicīgākā poza gulēšanai ir uz vēdera, stāsta vertebrologs Artis Gulbis: “Guļot uz vēdera, mugurkauls tiek pretēji liekts. Tātad viņš tiek izliekts, un tiem pacientiem var būt lielākas muguras un kakla sāpes. Kaklam ļoti nepateicīgi ir gulēt uz vēdera, jo jāpagriež galva uz sānu.”
Eksperts mudināja gulēšanai labāk izvēlēties pozīciju uz sāniem. Viņam piebalsoja arī miega speciāliste Natālija Bērziņa, piebilstot, ka vispateicīgākā ir gulēšana uz kreisajiem sāniem:
“Ja guļam uz kreisajiem sāniem, ir vieglāk mūsu kuņģim, ir vieglāk arī aizkuņģa dziedzerim.
Arī gremošanas sistēmai ir vieglāk strādāt un tas mazina risku atviļņiem, kuņģa skābes plūšanai atpakaļ barības vadā.”
Gādāt par pareizu gulēšanas pozīciju var arī atbilstoša spilvena izvēle. Ķirurgs Gulbis stāstīja, ka tam jābūt pēc iespējas mazākam. Spilvens jāliek tikai zem galvas, lai tas nebūtu zem pleciem.
Matracis, spilvens un sega regulāri jātīra
Alergologs un pneimonologs Māris Bukovskis raidījumam atklāja, ka guļamistabā var būt sastopami dažādi alerģiski priekšmeti – paklāji, mīkstais grīdas segums, mīkstās rotaļlietas, apputējušas un nenoslēgtā skapī uzglabātas grāmatas, kā arī gultasveļa.
Bukovskis spilvenu salīdzināja ar mazu pilsētiņu, kurā dzīvo mājas putekļu ērcītes. Tās savukārt pārtiek no mūsu ādas daļinām, kas nolobās un iekrīt spilvenā. “Viņas tur ļoti labi var dzīvot. Silts, mitrs, daudz ēdamā,” skaidroja eksperts.
Visefektīvākais veids, kā mazināt putekļu ērcīšu alerģijas simptomus, ir izvēlēties spilvenu un segu, kurā nav alergēnu. Taču otra stratēģija, pēc eksperta sacītā, ir šos priekšrmetus regulāri mazgāt: “Reizi divās nedēļās izmazgājām spilvenu virs 55 grādiem pēc Celsija – tātad veļas mašīnā. Protams, droši vien jāizvēlas tāds spilvens, kas to panes. Regulāri jāmazgā vai vismaz jāizgludina ir arī sega. Savukārt, gultas matraci vislabāk regulāri tīrīt ar jaudīgu putekļusūcēju, kas aprīkots ar hepa filtriem.”
Pareiza istabas temperatūra
Miega eksperte Natālija Bērziņa mudināja sekot līdzi tam, lai guļamistabas temperatūra būtu vidēji 18,3 grādi pēc Celsija.
Aukstāka vide mūsu ķermenim signalizē to, ka jādodas gulēt:
“Mūsu ķermeņa temperatūra arī krītās par dažiem grādiem, kas ir ļoti fizioloģiski, jo tas sekmē aizmigšanas procesu. Līdz ar to gulēšana tādā telpā, kur ir noteikta temperatūra, varētu atvieglot aizmigšanu un to arī veicināt.”
Nē “zilajiem ekrāniem” pirms miega
Daktere Bērziņa novērojusi, ka šobrīd teju katrā guļamistabā ir kāds telefons, televizors, planšetes un citas dažādas viedierīces.
Ierīču izstarotā “zilā gaisma” ķermenim neļauj izstrādāt melatonīnu – hormonu, kas palielina miegainību.
“Cilvēki saka: “Es jau pārslēdzu to ierīci uz nakts režīmu”. Bet es saku – tas ir ļoti labi, bet tur ir arī informācijas plūsma, kas tagad ir ļoti intensīva. Un tā informācijas plūsma arī neļauj mūsu smadzenēm, teiksim tā, veiksmīgāk noskaņoties miegam,” stāstīja Bērziņa.
Lai būtu vieglāk iemigt, viņa iesaka kādu stundu vai pusotru pirms miega šīs ierīces nolikt malā, izbaudīt vakaru ar ģimeni un, ja gribas radīt noskaņu guļamistabā, paklausīties relaksējošu mūziku.