Domāšanas saullēkts: ar šādu vadmotīvu Popes pusē aizvadīts otrais festivāls "Vārti". Tam šogad dots neparasts nosaukums - Dullo Dauku festivāls. Viena no festivāla rīkotājām, režisore Maija Kalniņa stāsta, ka Dullā Daukas ideja ir meklēt, kas ir aiz horizonta un kur vispār ir horizonts.
Tieši tādēļ arī festivāls, kurš pulcēja vairākus desmitus dziesminieku un grupu no visas Latvijas, ir zīmīgs ar savu pašu horizonta paplašināšanu.
“Mēs esam uz šīs zemes radīti, lai mācētu sadarboties, ieklausīties viens otrā," norāda Kalniņa. "Tāpēc šogad blakus latviešu dziesminiekiem mēs aicinājām, durvis vērām, vārtus vērām romu dziesminiekiem, krievu bardiem, lietuviešu dziesminiekiem. Ja jāver durvis vaļā un jālaiž pasaule sevī, un sevi jādod pasaulei, tad mēs kopā jūtam, kas mēs esam," paskaidro režisore un viena no pasākuma rīkotājām.
Viņu papildina dziesminieks Silvestrs Sīlis.
"Mums ir jābūt simbiozē ar visu pasauli: ar visām valodām, kultūrām. Jānes sava [valoda] - vislabākā, kas mums ir un tajā pašā laikā jāpieņem citas," norādīja Sīlis.
Savukārt dziesminiece un Austras bērns Inese Muižniece norāda, ka dziesminieku saiets notiek ļoti īpašā vietā. "Mēs esam priecīgi satikt viens otru un priecīgi būt šādā skaistā vidē. Popes pilskalns - tā ir burvība. Šī ir estrāde - tā ir milzīga vērtība," norādīja Muižniece.
Caur un ar dzeju un dziesmām izskanot dziesminieku saietam, tā sperts vēl viens solis pašas Popes vēsturisko vērtību atjaunošanā. Ja pērn caur festivālu atkal ieskanējās aizmirstībā grimstošās unikālās Popes dabas estrādes balss, šoreiz tā ir pati muiža un tās aizmūrētās austrumu ieejas atjaunošana jeb Saullēkta durvju vēršana, un līdz ar to simboliski ik dienu katram pašam piedzīvojot savu domāšanas saullēktu.
“Reizēm mēs aizmirstam, ka mums ir vajadzīgs katru reizi no jauna sevi saprast - vai tas, kas es esmu, man pašam patīk, vai tas, ko es daru, mani pašu gandarī. To tas arī nozīmē - nepalikt uz tā soliņa sēžam, ja tu redzi to horizontu, bet gan celties un iet," saka Kalniņa.
Festivāla rīkotāji lolo lielas cerības, ka Popes muižas ēka, kur mājo vietējā pamatskola, līdz ar šīs vasaras festivālu var kļūt par ko daudz plašāku - reģionālu izglītības centru, kur attīstīt talantus un iedvesmoties idejām.