"Līdzdalības hakatons" notiek tiešsaistē "Zoom" platformā no 12. jūlija pulksten 18.00 līdz 13. jūlija pulksten 18.00. Hakatonā piedalās komandas 3-5 cilvēku sastāvā ar idejām, ko realizēs savā ciemā. Kopēja finansējuma summa ir 1000 eiro apmērā, ko varētu realizēt vismaz 3 ideju ierosinātāji.
Vieni no pagājušā gada hakatona uzvarētājiem Preiļu novada Pelēčos digitalizācijas ideju gada laikā attīstījuši. Nu QR kodi jau izvietoti pa visu Pelēču pagastu – pie zīmīgākajām vēsturiskajām vai tūrisma vietām.
Pelēču ciems šogad ticis pie Latvijas viedā ciema statusa, iespējams tas nebūtu noticis, ja pērn Pelēči nepiedalītos hakatonā un neiegūtu šo nelielo finansējuma atbalstu savas idejas realizēšanai. Tas ļāvis virzīties jau uz ambiciozākiem mērķiem. Viedā ciema simbola saņemšanas ceremonijā atklāja Pelēču kopienas aktīvistes.
Pelēči kļuvuši par digitālo stāstu ciemu, ar pieredzi dalījās ciema iedzīvotāja Skaidrīte Trubiņa: "Mēs sākumā gribējām tikai dažus tos QR kodus uztaisīt, bet mums ieteica visu ciemu. Tā mums sanāca ar trijiem projektiem izveidot karti ar vilka pēdiņām, kur katrai ielai ir sava tēma un savs stāsts. Mums bija tā ideja par QR kodiem, mūsu ideja tika atbalstīta ar 300 eiro, un mums izdevās izveidot piecas QR zonas pie Nīdermuižas baznīcas, pie Ārdavas muižas, Gornajaču kapličas, pie Pelēču pamatskolas un pagastmājas. Un tad divu citu projektu ietvaros mēs šo ideju paplašinājām tālāk un izveidojām Pelēčus par tādu digitālo stāstu ciemu."
Viss, kas nepieciešams kāda Pelēču stāsta baudīšanai, ir viedierīces esamība ar lietotni, kas ļauj nolasīt QR kodu. "Obligāti ir jāielādē tā aplikācija, kas ir kodu lasītājs, un tad var noskanēt šo kodu un klausīties cilvēku stāstus," piebilda Trubiņa.
Ārdavas muiža savu QR kodu pie sava parka ieejas uzstādīs 13. jūlijā, atklāja muižas saimniece Maija Krasnā.
"Tā, lai cilvēki, kas piebrauc pie Ārdavas muižas, zina, ka ir iespēja noklausīties stāstu par Ārdavas muižu. Varbūt, ja nepietiek laika, lai apstātos, lai ienāktu un aprunātos par muižu, tās vēsturi, cilvēkiem, tad šī arī ir lieliska iespēja – noskanēt šo QR kodu un paklausīties stāstu, un izdzīvot to. Mums ir prieks, ka mēs esam iekļauti šajā Pelēču stāstu ciklā. Mūsu stāsts ir par Ārdavas muižu, tās rašanās vēsturi. Tas ir neliels ieskats par to, kā tā radusies. Mēs ceram, ka cilvēki būs ieinteresēti kaut ko uzzināt vairāk par šo muižu un nākt un stāstīt savus stāstus. Tad varētu veidot jau lielāku stāstu krājumu," sacīja Krasnā.
Šīs QR koda zīmes uzstādīšana simboliski notiks 13. jūlijā, kad Ārdavas muižā notiek Mājas kafejnīcas diena.
Krasnā pauda: "Šī būs tā pirmā diena, kad QR kods sāks darboties un cilvēki varēs nākt un klausīties. Mājas kafejnīcu dienas apmeklētajiem tā būs pirmā iespēja klausīties šo stāstu. Mēs ceram, ka būsim kā tāda saldā nots šajā mājas kafejnīcu dienas ietvaros."
Saldais galds Ardavas muižā sestdien būs pilns ne tikai ar gardumiem vien, te dzims arī jaunas idejas, jo Pelēču ciems arī sestdien piedalās Vislatvijas lauku kopienu hakatonā, un ideja, ko īstenot ir, atklāja Trubiņa: "Varbūt to vilka statuju uztaisīt varēsim, jo mēs jau esam pelēču ciems."
Jau augustā viedais Pelēču ciems, kuram tagad ir dots arī vēsturiskais latgaliskais nosaukums – Peliecs, būs pilnībā apaudzis ar QR kodu esamību un savu digitālo kādas ielas vai objekta stāstu.