Režisors un rakstnieks Andrejs Migla atzīst, ka uzrakstīt grāmatu par „Atštaukām” ir bijis viņa pienākums, iekšējā nepieciešamība. Līdz šim presē galvenokārt tiek rakstīts par folkloras kopas radošās darbības panākumiem, tad bieži vien tiekot aizmirsts, ka tās dalībnieces ir profesionālas aktrises, kas savulaik spēlējušas Liepājas teātrī.
Grāmatas autors uzskata, ka „Atštaukas” savos 22 pastāvēšanas gados ir unikāla kultūras vērtība.
“Šī iekšējā radošā sacensība, kas viņām ir, tā dod enerģiju mums, prieku. Man vienmēr prieks būt viņu vidū,” saka Andrejs Migla.
“Labi, ka Andrejam Miglam nāca tā apgaismība, ka to vajag. Tā ir paliekoša vērtība,” piebilst bijušais Liepājas teātra aktieris Aivars Kalnarājs.
Grāmata „Kurzemes spraunās atštaukas” ir dokumentāla, tā stāsta par nozīmīgiem notikumiem ne tikai kolektīva, bet arī Liepājas kultūras dzīvē.
Katrai folkloras kopas dalībniecei veltīts viens atvērums, kur apkopotas nospēlētās lomas teātrī, kritiķu pozitīvie atzinumi, arī fotogrāfijas. Autors stāsta, ka šis ir komplimentārajā stilā rakstīts darbs, lai raisītu pozitīvas un gaišas emocijas.
“Autors negribēja neko tādu sliktu, ne mūsu raizes, ne rūpes. Mēs esam tur tik skaistas, tik jaukas, tik labas, ka tur kādam balta skaudība uznāks lasot,” saka Liepājas aktrišu folkloras apvienības „Atštaukas” vadītāja Ināra Kalnarāja.
Liepājas aktrišu folkloras apvienības „Atštaukas” dalībniece Anda Albuže grāmatu vēl nav lasījusi, cenšas “sev pārsteigumu saglabāt pēc iespējas ilgāk”. “Es jau redzu, cik mēs te pašķirstījām, ka ir ļoti mīļi,” viņa atzīst.
Trāpīgi teicieni no latviešu folkloras krājumiem, spēcīgas dziesmas un ziņģes, kā arī atraktīvi profesionāls sniegums allaž ir dziedošo aktrišu pūrā. Viņu sniegumu novērtē gan skatītāji, gan arī nozares speciālisti. Pirms desmit gadiem „Atštaukas” saņēmušas Lielo folkloras balvu.