Dienas ziņas

Pļavniekkalna skolu pārcels uz nepiemērotām telpām

Dienas ziņas

Cēsīs analizē Latvijas uzņēmējdarbības vidi

Madonas pusē popularitāti gūst aušana

Madonas pusē popularitāti gūst aušana un atjauno senas stelles

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 11 mēnešiem.

Gatavojoties Latvijas simtgadei, redzama tendence apgūt latviskās amata prasmes un dziļāk izzināt latvisko dzīvesziņu. Savs ieguldījums tajā ir arī  akcijai „Katram savu tautastērpu”, kas  mudina iepazīt un apgūt aušanas prasmi. Aronas pagastā durvis ver nu jau trešā publiski pieejamā aušanas vieta.

Madonas pusē ir kāds īpašs steļļu stāsts.

Nelielajā Aronas pagastā šajās dienās durvis ver nu jau trešā publiski pieejamā aušanas vieta.

“Domāju, ka [tas ir] fenomens. Es nevaru apgalvot, kurā pagastā vēl ir, bet domāju, ka tas ir īpašs gadījums Latvijas mērogā,” saka Tautas daiļamata meistare Inese Mailīte.

Inese  ierāda  pirmos soļus pie stellēm Zalgauskas rokdarbniecēm, kurām nu pieejamas būs Ineses Vilcānes mantotās stelles. Tās gadiem bijušas izjauktas, bet tagad radušas mājvietu bibliotēkā, kur interesi par aušanu izrādījis jau vesels pulciņš pagasta rokdarbnieču.

“Kopā būšana tomēr interesantāka. Viens otru var pamācīt, viens no otra kādu knifiņu gūt. Nav jau tā - kad esi viens pats tikai savā aliņā. Tā cilvēku kopā būšana ir svarīga,” saka audēja Inese Vilcāne.

Savukārt Kusas multifunkcionālais centrs dāvinājumā saņēmis Latgales puses stelles, kuru atjaunošanā, notīrot padomju laikos uzklātos krāsas slāņus, aktīvi piedalījušies pagasta jaunieši.

Taču visīpašākais stāsts vijas ap Lauteri, kas nupat dāvinājumā saņēmusi Aivja Saulīša darinātās stelles.

Savulaik mantotas no vecvecmāmiņas, 102 gadus vecās stelles stāvējušas neizmantotas, bojājušās.

Tad Aivim – amatniekam nu jau piektajā paaudzē –  radās iecere atdarināt ko autentisku un uzdāvināt sava pagasta ļaudīm.

“Bija jāiemācās viss, kas kā top. Bija jāpapēta vēsture, jo materiālu īsti nekādu nav. Ir grāmatas no padomju laikiem. Meistaru arī Latvijā nav vispār vairs. Praktiski viens onkulītis ir, kas var kādu padomu vēl dot. Bet tā viss bija pilnīgi no jauna,” stāsta Aivis Saulītis.

Četrus mēnešus ilgajā darbā izmantoti vien rokas instrumenti, pašam darinot gan koka, gan metāla daļas. Darbs nav bijis viegls, taču gandarījums par paveikto ir milzīgs. Līdz ar šo Madonas novads, kura vārdu latviskās identitātes saglabāšanā spodrina nesen izveidotā Sarkaņu Amatu skola, šobrīd vēl bagātāks tapis ar Aronas pagasta trīs steļļu stāstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti