Kultūras ziņas

Steihena foto Arsenālā

Kultūras ziņas

Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētku gājiens

Latvju raksti tērpos un mūzikā

Mākslas telpā atklāta izstāde «Latviskās dvēseles raksti»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 4 mēnešiem.

Rīgas mākslas telpā 25.jūnijā tika atklāta iespaidīga izstāde “Latviskās dvēseles raksti”, kas izceļojusies teju pa pusi Eiropas. Izstādē - informatīvi materiāli par latviešu tautas izcelsmi un spilgtāko mūsdienu nacionālās kultūras raksturzīmi – Vispārējiem latviešu Dziesmu un deju svētkiem, bagātīga tautas tērpu  ekspozīcija un latviešu rakstu zīmju skaidrojumi.

Izstāde ir īss, bet tēlains un informatīvs ieskats liecībās par latviešu izcelsmi, valodas attīstību un dažādo rakstu nozīmi mūsu tautas kultūras ceļā. Ekspozīcijā ir gan visu novadu tautas tērpu paraugi, etnogrāfiskie un arheoloģiskie priekšmeti, ko papildina audiovizuāls ieskats dažādu laiku dziesmu un deju svētku koncertos.

„Šī izstāde, neskatoties uz informācijas apjomu, tādu mieru un kārtību ievieš,” uzsver izstādes “Latvju raksti” kuratore Linda Rubena. „Arī izstādes uzbūve, struktūra, kas režģī parādās, sakombinē visu kopā un parāda to ritmu, kas arī vieno mūs visus cilvēkus, tikai šajā laikmetā esam izsitušies no ritma un līdzsvara ārā.”

Līdztekus latviešu tautas tērpiem un to rotām liela vērība pievērsta ģeometriskā ornamenta zīmēm un to simbolikai latviskā pasaules skatījuma ietvaros.

„Te ir runa par tām vērtībām, kas mūs iezīmē kā latviešus, protams, mūsdienu kultūrā apgūstam daudzas citas vērtības, bet tieši svarīgi zināt savas pamatvērtības, mūsu dvēseles kodolvērtības, un tad varam arī vērtēt, vai ienākošās mūsdienu vērtības ir mūs papildinošas un attīstošas vai tieši otrādi, ir tikai šķietami vērtīgas un patiesībā nav pieņemamas,” skaidro izstādes vizuālās koncepcijas autors Valdis Celms.

Izstāde Latvijas prezidentūras Eiropas savienībā Kultūras programmas ietvaros šovasar jau pabijusi Minhenes un Luksemburgas muzejos.

„Mani pašu pārsteidza viņu vērtējums izstādes iekārtošanas laikā, kad bija ienākusi viņu viena darbiniece Luksemburgā un teica – jūs te nestrādājat, jūs te meditējat!” atklāj Rubene.

Izpētīt  latviešu raksta un ornamenta nozīmi un kopsakarības laikā un telpā, kā arī pameditēt, ieklausoties tautas dziesmu vārdos, katram būs iespēja līdz pat 30.augustam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti