Kas šonedēļ notiek taku skrējēju «olimpā» apkārt Monblānam?

Trešo gadu desmitu augusta izskaņā pasaules labākie taku skrējēji pulcējas Rietumeiropas augstākās virsotnes Monblāna pakājē, viņu vidū allaž ir arī Latvijas pārstāvji. Tikmēr aizvadītajā nedēļā vairāki desmiti triatlonistu startēja vērienīgajās Tallinas "Ironman" sacensībās, kur sekmīgs starts bija arī mūziķim Kārlim Būmeisteram. Tikmēr asfalta skrējēji Piltenē dalīja medaļas 10 kilometru skrējienā. 

Skrējiens apkārt Monblāna masīvam Alpu kalnu ielejās, cauri Francijas, Itālijas un Šveices ciematiem un pilsētām, piesaista skrējējus un atbalstītājus kopš 2003. gada. 170 kilometru distance "Ultra Trail du Mont-Blanc" (UTMB) ar 10 000 augstummetriem pa pārgājiena takām ved apkārt 4808 metrus augstajai virsotnei. Šis pasākums gadu gaitā kļuvis par šī sporta veida pārstāvju iekārojamāko taku skrējienu.

Pirmo ziemas olimpisko spēļu mājvietā Šamonī augustā tiekas gan pasaules elite, gan ikvienas valsts vadošie un tipiskie taku skrējēji, lai piepildītu savus sapņus. Vispārzināms, ka aktuālais uzvarētājs Džims Vamslijs bija spiests pārcelties no ASV uz Franciju un nodzīvot vairākus gadus, lai patiesi izprastu eiropiešu paradumus un pārspētu viņus bezkompromisa cīņā par uzvaru sava veida ikgadējā taku skriešanas olimpiādē. Arī šī gada sieviešu galvenā favorīte Keitija Šeida no ASV dzīvo Francijā un pēc gada pārtraukuma atgriezīsies UTMB trasē, kuru 2022. gadā atstāja kā uzvarētāja. Pārsvarā favorīti ir kalnu zemju pārstāvji, taču, piemēram, TOP10 pretendente Raina Debats no Nīderlandes dzīvo Spānijā, kur ziemā treniņapstākļi ir pat labāki nekā Francijā. 

Piektdienas vēlā pēcpusdienā starp 2500 skrējējiem apkārt Monblānam būs arī latvieši, taču vienmēr pirmais vēsturē paliks alpīnists Atis Plakans, kurš simts jūdžu izaicinājumu veica trīs gadus pēc kārtas, sākot no 2007. gada.

Savukārt iespaidīgāko panākumu 2018. gadā sarūpēja Romāns Evarts no Lielvārdes, izcīnot augsto 6. vietu milzīgajā konkurencē.

Šogad uz starta līnijas Šamonī stāsies desmit Latvijas pārstāvji: Gvido Kalniņš (starta Nr.187), Andris Ronimoiss (Nr.223), Konstantīns Biktimirovs (Nr.544), Matīss Haritonovs (Nr.592), Alberts Jasāns (Nr.3001), Ieva Grīniece (Nr.1175), Lauma Čerņevska (Nr.2015) Irina Tatarinova (Nr.2092), kā arī trofejas "Dieva suns" laureāti Linda Loce (Nr.2588) un Aivars Spūlis (Nr.2474). Neviens no šiem skrējējiem nav favorītu vidū, kur iekļauti pa 50 skrējējiem no katra dzimuma.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Gvido Kalniņš būs UTMB debitants, taču pirms diviem gadiem daļu no trases pieveica 100 kilometru CCC distancē ar 6000 augstummetriem. Starta numurs parāda, ka viņš atrodas vistuvāk elites skrējējiem un Starptautiskās taku skriešanas asociācijas (ITRA) rangā (808 punkti) atrodas vadošajās pozīcijās starp Latvijas skrējējiem. Dzīvojis un trenējies Spānijā, vasaru daļēji pavadīja Francijas Alpos un pirms dažām nedēļām triumfēja pirmajā Latvijas čempionātā (LČ) vertikālajā kilometrā Ozolkalnā. Vasaras sākumā laboja sev piederošo trases rekordu Vilkaču maratonā un pērn septembrī Francijas dienvidos Nicā veiksmīgi ar TOP10 debitēja 100 jūdžu kalnu taku skrējienā.

Arī Andris Ronimoiss krietnu daļu šīs vasaras nodzīvojis Šveices un Francijas Alpos, pieradinot kājas pie ilgstošiem kāpumiem. Šī būs atgriešanās UTMB pēc neveiksmīgas izstāšanās pirms pieciem gadiem. Tiesa, divreiz sekmīgi veikta CCC distance, 2017. gadā izcīnot vietu TOP20, bet vēl nākamajā gadā tiekot labāko sešiniekā. Lai arī panākumu un titulu ir visai daudz, briedums ir sasniegts tikai tagad, jo simts jūdžu skrējienā līdz finišam taku skriešanas eksperts tika tikai pērn Austrijā, otrajā startā izcīnot otro vietu.

Trenerim būs iespēja skriet vienā trasē ar savu spēcīgāko audzēkni Gvido Kalniņu.

Konstantīns Biktimirovs pērn pārbaudīja savus spēkus Monblāna 158 kilometru TDS distancē ar 8900 augstummetriem un šogad ir gatavs doties pilnā aplī apkārt Baltajam kalnam. Matīss Haritonovs TDS distanci, kad tā bija nedaudz īsāka, pieveica 2018. un 2019. gados, vēl gadu iepriekš noskrienot CCC, kas ir vairāk nekā puse no pilnā UTMB apļa. 

Ieva Grīniece neatpaliek no Gvido Kalniņa, jo tajā pašā 100 jūdžu skrējienā Nicas kalnos pērn septembrī izcīnīta vieta TOP10. Piebilstams, ka taku skrējēja 2017. gadā tika pie godalgas pirmajā LČ taku skrējienā, 114 kilometru skrējienā Cēsu apkārtnē nopelnot bronzas medaļu. Interesanti, ka sešas dienas pirms UTMB starta Ieva Grīniece bija sastopama Piltenē, kur sparīgi noskrēja LČ 10 kilometrus pa asfalta segumu. Savukārt Laumas Čerņevskas kontā ir CCC, TDS distances, bet pietrūkst galvenās trofejas – UTMB. Neatlaidīgajai taku skrējējai palīdzēs pieredze arī citos kalnos, piemēram, Kanāriju salās, kur ir pat veikts nedēļu ilgs 260 kilometru pārgājiens apkārt salai. Tāpat pieveiktas takas Horvātijas Istrijas pussalā, Portugāles Madeiras salā, Čehijā un citur. Aivars Spūlis 100 jūdzes kalnos pieveicis Taizemē un Slovēnijā. Finišs sasniegts arī Monblāna TDS distancē.

UTMB starts – piektdienas vakarā pl.19.00 pēc Latvijas laika. Un skrējienam apkārt Monblānam varēs sekot līdzi arī video tiešraidē.

Kamēr pamatdistances skrējēji visu nedēļu gaidīja savu startu, turpat Šamonī teju katru dienu un visu diennakti finišē citu distanču dalībnieki. Pirmdien startēja 305 kilometru pārgājiens komandām, kurām nepilnas nedēļas laikā jāpieveic teju 25 000 augstummetri. Naktī uz otrdienu otrpus Monblāna virsotnei Itālijas pusē startēja 1874 dalībnieki TDS distancē (155 kilometri un 9580 augstummetri), no kuriem finišu sasniedza 1111 skrējējs. Savā dzimšanas dienā pie zīmīgajiem 42 kilometriem apstājās iepriekš pieminētais Romāns Evarts. Trešdienas rītā pēc vairāk nekā 30 stundām Šamonī sasniedza Kristaps Kanna (30:18:23), izcīnot visai augsto 150. vietu. Teju visu 44 stundu kontrollaiku iztērēja Ivars Pikšēns (43:34:12), Šamonī ierodoties trešdienas vakarā un ieņemot 961. vietu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Anete Švilpe (@anetesvilpe)

Ceturtdienas rītā Šveicē startēja OCC skrējiens ar 57 kilometriem un 3500 augstummetriem. No septiņiem Latvijas pārstāvjiem četras bija dāmas, un tieši sievietes šogad bija spēcīgākās. Taku skriešanas trenere Anete Švilpe gadu pēc ģimenes papildinājuma bija Latvijas līdere, par spīti sāpīgam kritienam distanci veica nedaudz ilgāk nekā septiņās stundās (07:23:40), izcīnot 36. vietu sieviešu konkurencē un apsteidzot daļu no TOP50 favorītu saraksta skrējējām.

Vienā trasē ar savu treneri devās Jekaterina Gallamova (7:46:47), finišējot 23 minūtes vēlāk un ieņemot 46. vietu, apskrienot daudz konkurentes, kas reitingā atrodas krietni augstāk. Nepilnu divu tūkstošu dalībnieku vidū 9. vieta vecumgrupā arī uzskatāma par panākumu. 104. vietu ieņēma Alma Vītola (9:42:13), kas savulaik uzvarēja 250 kilometru Džungļu maratonā Brazīlijā. No vīriem augstākais sasniegums Mārtiņam Purenkovam (8:38:05) ar 272. pozīciju.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Piektdienas rītā Itālijas pusē starts dots 100 kilometru CCC skrējienam, kur, protams, startēs latvieši, taču īpaša uzmanība pievēršama senioriem Ivetai Šķiņķei un Jānim Vītolam, kuri nepilnu diennakti varētu cīnīties par godalgām savās vecumgrupās. 

Pēc sacensību trešdaļas Iveta Šķiņķe ir līdere vecumgrupā virs 60 gadiem, taču priekšā ir grūtākie trases pārbaudījumi Monblāna taku ielejās, kāpumos un noskrējienos.

Pieminētajā Piltenē aizvadītajā nedēļas nogalē par Latvijas čempioniem 10 kilometru ielu skrējienā triumfēja kuldīdznieks Uģis Jocis (0:30:47) un Marta Luīze Pētersone (0:37:29) no Kocēniem. Abi uzvarētāji pēdējā dienā nomainīja distances no pieciem kilometriem, ņemot vērā, ka neieradās galvenie favorīti Dmitrijs Serjogins un Jeļena Ābele. Otro vietu izcīnīja lietuvietis Ignas Brasevičius (0:31:22), taču viņš pie LČ medaļām netika. Sudrabs tika kuldīdzniekam Kristapam Bērziņam (0:31:53), bet ar bronzu nācās samierināties jaunajam Emīlam Matiasam Reinfeldam no Imantas, kurš pirmajos kilometros bija septiņu vīru priekšgalā. Dāmu sudrabs ceļoja uz Siguldu kopā ar Anitu Siliņu (0:37:58), kura pirms pāris dienām triumfēja seriālā "Izskrien Rīgu" un nepaspēja atjaunoties, lai Piltenē kāptu uz pjedestāla augstākā pakāpiena, kaut astoņus kilometrus veica kopā ar topošo uzvarētāju. Bronzu samērā droši nopelnīja Klinta Lauska (0:38:38), kurai šonedēļ treniņā nācās ciest no suņa uzbrukuma.   

Vasaras noslēgumā aizvien biežāk triatlonisti startē dažādās sacensībās, lai pārbaudītu veikumu treniņos. Tuvākās lielākās sacensības risinājās relatīvi netālajā Tallinā, kur teju vienlaikus ar Rūdolfa Birnbauma Baltijas ceļa finišu pulcējās vairāki desmiti Latvijas triatlonistu pilnajā "Ironman" distancē, kā arī divreiz īsākajā "Ironman Half".

3,8 kilometru peldējumu, 180 kilometru velobraucienu un 42,2 kilometru maratonu veica 11 Latvijas triatlonisti, no kuriem trīs bija sievietes – Ilze Sniega (11:24:06), divas minūtes vēlāk finišējusī Kira Radsone (11:26:38) un Lielbritānijā dzīvojošā Helēna Kvēpa (11:52:20). No vīriem labāko rezultātu uzrādīja Jānis Ruskulis (9:46:51), taču vēl divi spēja iekļauties kārotajās 10 stundās – Dzintars Kalniņš (9:52:53) un Maksims Berjoza (9:57:29).

Divreiz īsākajā distancē pie rezultāta tika 54 Latvijas pārstāvji, tostarp mūziķis Kārlis Būmeisters (4:52:37).

Ātrākie no abiem dzimumiem bija Artjoms Solduha (4:18:32) un daudzkārtējā Latvijas čempione Baiba Medne (5:07:51). 

Nākamnedēļ, 5. septembrī pl.18.30, skrējēji pulcēsies fonda "Ziedot.lv" izveidotajā bērnu rehabilitācijas centrā "Poga", lai sastaptu bērnus ar kustību traucējumiem, kam 10 gadu laikā vākti ziedojumi skrējiensoļojumā Rīga–Valmiera.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ultrataka.lv (@ultrataka.lv)

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti